Vlasové proměny

24. 4. 2018

Pro dnešní článek se mi staly inspirací vlasové proměny, které uvádí internetová televize Playtvak. Na začátek chci říct, že strašně nerada někoho kritizuju. Zejména odborníky, kteří ve svém oboru dokázali dojít k nějakým úspěchům. Takže bych ráda uvedla, že nechci nijak ztrapňovat kadeřníky, kteří na tomto pořadu pracují. Ale…

… I mistr tesař se občas utne. A občas se utnou i v pořadu New Look. Pes bude zakopaný zřejmě hlavně v tom, že všechny tyto oblíbené televizní nebo časopisové proměny mají společného jmenovatele – MUSÍ to být co největší změna, aby si divák nepřipadal okradený. Až na druhém místě se řeší, zda to odvážné kandidátce na proměnu bude slušet nebo dokonce korespondovat s její osobností. Občas se podaří docílit všeho a občas zůstane jen u té velké proměny.

Než se pustíte do razantních změn

Protože jste se i vy rozhodla, že svůj zevnějšek proměníte a začnete se o sebe trošku víc starat, vaše kroky zřejmě brzy povedou také ke kadeřnici, abyste oživila svůj účes. Od toho vás určitě nebudu odrazovat. Ovšem dobře si rozmyslete, co s těmi vlasy provede. Samozřejmě jsou to „jen“ vlasy, a pokud vám dobře rostou, menší šlápnutí vedle příroda brzy vyřeší. Chci vás ale trošku zradit od příliš velkých změn, které by nemusely ladit s vaší barevností, osobností a mohly by vám přinést víc škody než užitku.

Podívejme se na dvě následující ukázky z pořadu New Look.

Lenka

Lenka před proměnou a po proměně (New Look – Playtvak)

Třicetiletá Lenka přišla do pořadu s tím, že si přeje změnu a chce vypadat lépe. Na celou její proměnu se můžete podívat na videu.

Na fotografii před proměnou je vidět, že má Lenka vlasy barvené (už vymyté) a na odrostech je znát její přirozený oříškový odstín vlasů. Vůbec se neodvažuju soudit nějak blíž, ale zdá se mi, že v její tváři budou převládat mírně teplé odstíny. Sama na videu říká, že se cítila dobře v mahagonových vlasech. Mahagonovou barvu bych jí osobně taky úplně nedoporučovala, ale příklon k teplejším barvám by to potvrzovalo.

Před proměnou kadeřníkovi uvádí, že úplně radikální změnu nechce, aby to pořád byla ona. Ovšem přeje si účes, který by byl úměrný jejímu věku a dodal jí sebevědomí.

Kadeřník se na základě těchto informací rozhodl pro krátký sestřih a dle jeho slov meruňkovou barvu. Což o to, práce je to hezká, ale tato proměna má z mého hlediska hned několik úskalí.
Z čelního pohledu to Lence docela sluší. Kadeřník intuitivně sáhnul po teplejším odstínu vlasů. Ovšem na Lenku mi přijde dost světlý. O tom, že by Lence slušely vlasy o něco tmavší než ty, se kterými přišla, mě utvrdil i tento záběr s mokrými (tím pádem tmavšími) vlasy.

(New Look)

Největší problém ale vidím v tom, že meruňkový odstín vyznívá na jinak „šedé myšce“ Lence spíš jako nehezká peroxidová žlutá. Lenka totiž není úplně ten „šmrncovní“ typ, u kterého by bylo jasně znát, že tato barva byl záměr. Zvlášť potom, co se jí barva trošku vymyje a začnou jí být vidět tmavší odrosty, bude působit jako někdo, kdo si sám odbarvuje vlasy doma.

Na obrázku před proměnou je také vidět, že má Lenka vlasy mírně vlnité a hlavně si je asi neumí moc sama upravit. A v tom bych viděla další úskalí nového účesu. Kadeřník jí ho teď hezky upravil, vyfoukal, narovnal, nastyloval… Ale jak budou vlasy vypadat, když si je Lenka pouze umyje a nechá uschnout? Předpokládám, že nějak takto.

Samozřejmě, že slečnu Lenku možná podceňuju a nový účes ji donutil naučit se svoje vlasy upravovat. Proměna už proběhla před nějakou dobou, takže pokud by se k Lence článek dostal, určitě se s námi může o svoje poznatky podělit. 🙂

Nicméně jako největší problém zvoleného účesu vnímám to, že se vůbec nehodí k Lenčinu tělu. Jak to myslím? Podívejte se na tyto obrázky.

(New Look)

Lenka není úplný štíhlounek. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale už tak má relativně drobný obličej a malou hlavu, která se tímto krátkým účesem ještě zmenšila a neodpovídá tak úplně měřítku, kterého by Lenka potřebovala opticky docílit (o měřítku jsme si psali v článku, jak vypadat štíhlejší). Tím, že se Lenčina hlava ještě zmenšila, opticky se zvětšilo její tělo.

Menším nedostatkem může také u Lenky být její podbradek. Někdo si toho možná ani nevšimne, ale mě osobně trápí úplně to samé, když přiberu nějaké to kilo. A tak vím, že se člověk většinou snaží podbradek zamaskovat. Ovšem takto krátký a po stranách vystříhaný účes nejenže podbradek neschová, ale on ho i nelichotivě zvýrazní.

Lenka je sympatická ženská a nepříliš povedený účes jí určitě žádnou větší újmu nezpůsobil. Věřím tomu, že jestli s proměnou nebyla spokojená, vlasy už jí dorostly do nějaké slušivější délky a třeba se i vrátila k tmavší barvě vlasů.

Další „nešťastnicí“ z tohoto pořadu je Marie.

Marie

Marie před proměnou a po proměně (New Look – Playtvak)

Osmadvacetiletá Marie měla před proměnou vymytou a odrostlou růžovou barvu vlasů. Celou její proměnu si pusťte na videu. Na odrostech je vidět, že její přirozená barva je hnědá. Hodně mě mate několik vrstev domácího barvení, ale u kořínků je vidět, že přirozená barva asi nebude úplně tmavá. Marie uvedla, že by ráda nějakou razantní změnu, a byla velmi odvážná také v barvách. Sama si řekla, že by klidně ráda modrou nebo fialovou barvu. Její odvaha mi příliš nekorespondovala s její osobností, takže já osobně bych na místě kadeřnice její chuť experimentovat trošku brzdila, ale na druhou stranu člověk má zkoušet různé „úlety“, dokud je mladý. Aktuálně jsou i v kurzu různá barevná probarvení technikou balayage, která by určitě s přirozeně tmavou barvou Mariiných vlasů šla dohromady.

Jako zásadní informaci bych viděla to, že Marie nechodí dle svých slov ke kadeřnici a její jediná péče o vlasy je ta, že si je umyje a použije kondicionér a občas nějaký olejíček. S úpravou vlasů to u ní tedy asi nebude žádná hitparáda.

Přesto se kadeřnice zcela nepochopitelně rozhodla pro velmi krátký střih a vlasy Marii odbarvila na světlo. Asi vidíte sami, že výsledný účes Marii opravdu moc nesluší. A v čem vidím největší problémy?

V prvé řadě Marii vůbec nesluší příliš světlá a výrazně chladná barva vlasů. Kadeřnice navíc zvolila popelavě šedou barvu doplněnou modrými pramínky v patce. Ty se ale brzy vymyjí a zůstane našedlá barva. Na fotce z profilu opět vidíte, že střih není moc slušivý a zase odkrývá podbradek. Navíc si zkuste představit, jak tohle celé bude vypadat, až se to trošku zvlní, bude to trčet různě do stran a hlavně se to zvlněním ještě trošku zkrátí.

Další věcí, která mi na účesu vadí, je ta, že Marii v pánském účesu zhrubly jinak hezké rysy obličeje. Z hezké mladé holky je najednou žena, která vypadá trošku jako kluk. Marii účes také nelichotivě protáhnul dolní dvě třetiny obličeje, který teď působí objemněji.

Tato proměna mi přijde ještě nepovedenější než v prvním případě. Utěšuju se pouze tím, že Marie je ve vlasových experimentech odvážná a z nevydařeného výsledku si snad nic nedělala. Navíc nechodí pravidelně ke kadeřnici, takže jí vlasy asi už dorostly. Ačkoliv zkuste si tento kastrolovitý střih představit v délce pod uši…

 

A co z toho všeho plyne? Než se pustíte do nějakých proměn a změn, nejdříve přemýšlejte. Spolu s kadeřnicí byste si měla dokázat určit, jak moc se o účes zvládnete starat.

Máte každé ráno 20 minut čas na to, abyste si vlasy upravila do požadovaného tvaru? Umíte to? Budete ke kadeřnici chodit pravidelně, abyste třeba nějaký kratší účes udržovala? Bude zvolený účes slušet vašemu obličeji? Bude korespondovat s vaší osobností? Jak bude účes vypadat, pokud si ho nestihnete upravit? Jak bude vypadat barva, až vám za měsíc trošku odroste? Jak bude vypadat, až se vymyje? Potřebujete vlasy občas stáhnout do gumičky? Hodí se zvolený účes k hustotě a typu vašich vlasů? Koresponduje barva s barevností vašeho obličeje?

To je otázek, co? 🙂 V některém z dalších článků se v tom zkusíme víc zorientovat a zkusím vám poradit, jak si svůj účes co nejlépe vybrat.

A abych dnes pouze nekritizovala, tady je ukázka proměn pořadu New Look, které podle mě dopadly dobře.

 

Povedené proměny

Jana

Kadeřnice Radka Bajglová zachovala při proměně přirozenou světlost Jany. Barva na prvním obrázku je totiž její přirozená! Novou barvou tak dodala Janě pouze šmrnc a vlasy zastřihla do slušivého delšího mikáda. Když se barva bude vymývat, může ji Jana oživit silver šamponem. Když jí trošku odroste, nebude to příliš znát, protože její vlasy jsou také velmi světlé. Stejně tak nebude žádný problém to, že se Janě vlasy mírně vlní. Podívejte se na celou proměnu ve videu, určitě stojí za to.

 

Martina

Radka Bajglová (dnes už Vomáčková) bude zřejmě velmi šikovná kadeřnice, která má cit pro výběr vhodného účesu. Svoje vlasy bych jí svěřila hned. V případě Martiny se jí povedlo vnést život do jejích velmi jemných vlasů. Vlasy jí zkrátila do slušivé délky a také díky prosvětlení jim dodala opticky objem. Martina se doma barvila na dost tmavý odstín vlasů a kadeřnice podle mě dobře odhadla, že její obličej potřebuje zjemnění. Probarvení bude vypadat dobře také na rovných vlasech a případné odrosty se ztratí v postupném zesvětlení vlasů. Koukněte také na díl s proměnou Martiny, třeba vás inspiruje.

Veronika

Veronice připravila kadeřnice Andrea Pavlíčková po odhalení výsledku opravdu příjemné překvapení. Veronika měla na pohled velmi unavené vlasy, které měly vymytou barvu. Vlasy byly hodně zničené, takže bylo nutné víc stříhat, ale mikádo Veronice sluší a hodně v něm prokoukla. V úvodu navíc říká, že je zvyklá si vlasy foukat, takže nebude mít potíže ani s úpravou. Proměna už je trošku starší a střih mikáda je poplatný té době. Dnes by byl slušivější ještě trošku jiný sestřih. Přesto by se za něj nemusela stydět ani dnes. Na celou proměnu se zase můžete kouknout na videu.

 

A co vy? Chystáte se na nějakou vlasovou proměnu ke své kadeřnici? Máte kadeřnici, které důvěřujete? Našla jste už „svůj“ účes nebo stále tápete? Podělte se s námi o svoje názory v komentářích.

 

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.