Rozhovor s kosmetičkou: základní péče o pleť

Na blogu jsme se věnovali už různým tématům, ale zatím jsme nenačali téma péče o pleť. Právě ta by měla být nedílnou součástí našeho života. Jaké jsou ale základy takové péče?

Sama nejsem na tomto poli žádným specialistou a proto jsem si přizvala na pomoc kosmetičku Adélu Rysovou ze Salonu Sen v Praze.

Adéla byla tak hodná, že zodpověděla několik mých otázek. Věřím, že vám její odpovědi pomohou zorientovat se v zásadách základní péče o pleť.1. Co by měla zahrnovat běžná každodenní péče o pleť a jaké přípravky by neměly chybět žádné ženě?

Rozhodně je důležité začít čištěním pleti. Pravidelně ráno i večer, a to i za předpokladu, že přes den nebudete mít make-up.

Ráno: Přes noc se naše pokožka regeneruje, což vede ke zvýšené funkci mazových žláz. Proto by první ranní péče měla obsahovat kvalitní čisticí produkt, který šetrně odstraní nečistoty. Následovat by mělo ošetření pleti tonikem (pleťovou vodou), které odstraní zbytky čistícího přípravku a zároveň obnoví přirozenou hodnotu pH pleti.

Po důkladném čištění doporučuji takzvaný SOMI unikátní aktivátor pleti*, který připraví buňky pleti na závěrečnou péči a zvýší účinnost produktů.

*Poznámka: Jedná se o speciální přípravky značky PHYRIS, se kterou Adéla spolupracuje.

Poté je pleť připravená na závěrečnou péči. Nedílnou součástí závěrečné péče jsou séra obsahující vysokou koncentraci účinných látek, oční péče a denní krém. Vždy je důležité, aby produkty byly vhodné pro váš typ pleti s ohledem na aktuální roční období a aktuální psychický stav.

Večer: Opět použijeme čisticí produkt. Odstraníme make-up a nečistoty, které se nám přes den dostaly na pleť (smog, kožní maz, prach apod.). Proto je důležité kvalitní „odlíčení“ i pokud nenosíte make-up.

Večer můžeme do péče přidat peeling. Na trhu najdete velké množství kvalitních peelingů. Některé jsou hrubší a je doporučené používat je pouze jednou týdně. Já osobně mám ráda lehké peelingy s možností každodenního používání.

Po případném peelingu provedeme tonizaci pleti, SOMI aktivaci a závěrečnou péči – sérum, oční péči a noční krém. Noční krémy bývají z pravidla více výživné vzhledem k lepší regeneraci pleti přes noc.

Ranní i večerní proces vám nezabere víc než 10 minut a opravdu se vyplatí důslednost a pravidelnost.2) Jaké chyby podle vás ženy často dělají v péči o pleť?

Jde především o více produktů více značek. Péče by měla být ustálená. Pokud to tak není, pleť se může stát přecitlivělou a podrážděnou.

Další chybou je neodborné poradenství a následná nevhodná domácí péče. Vždy svým klientkám říkám: “Vaše kosmetička by měla znát vaši plet, měla by mít váš kartotéční záznam. Kosmetička vidí vaši plet odlíčenou a všímá si během ošetření, jak reaguje. Proto by vám měla nejlépe poradit jakou péči zvolit. V obchodě nebo na internetu nikdo nejspíš odbornou diagnostiku pleti neudělá.“

V neposlední řadě jde o špatné odlíčení pleti nebo ještě hůř – vůbec žádné. Může dojít k předčasnému stárnutí pleti, přecitlivělosti a ke zvýšené sekreci mazových žláz, která vede k aknózním projevům.3) Je důležité chodit pravidelně na ošetření pleti ke kosmetičce? Jak takové profesionální ošetření pleti probíhá a jak je časově náročné? 

Pravidelné navštěvování kosmetického salonu by mělo být nedílnou součástí každého z nás. A to minimálně jednou za měsíc.

Pravidelnou kosmetickou návštěvou si zajistíte odborné čištění pleti. Regeneraci, výživu, hydrataci a zpevnění pokožky pomocí kosmetických přístrojů a speciálních produktů určených pouze pro odborníky ve svém oboru. Odpočinete si u kosmetických rituálů, masáží a masek. Zjistíte více informací o své pleti, a také o tom, jak o ní pečovat.

Kosmetické ošetření zpravidla trvá 60-90 minut, záleží na druhu ošetření. Kosmetická kabina by na vás měla působit pozitivně, měla byste cítit příjemné vůně a vidět čisté prostředí. Kosmetička by vám měla být sympatická a po celou dobu vaší návštěvy byste se měla cítit opečovávaná a hýčkaná.

Při první návštěvě kosmetického salonu by s vámi měla kosmetička udělat kartoteční záznam. Do něho se například zapisuje, jaké maté alergie, kolik denně vypijete litrů vody, nebo jaká je vaše aktuální domácí péče.

Následuje kosmetické ošetření. Každá kosmetička může mít trochu jiný postup.

Já pracuji ve třech fázích: čištění, aktivace pleti a závěrečná péče.

Začínám důkladným odlíčením pleti, peelingem, a pokud je potřeba, tak provedu hloubkové čištění pleti. Následně tonizuji pleť. Po tonizaci pleti použiji vhodný SOMI aktivátor, který zapracovávám křišťálovými tyčinkami. Už zde je jeden z prvních relaxačních rituálů během ošetření.

Po somi přichází na řadu kosmetická masáž, séra, maska, péče o oční okolí a krémy. Každé ošetření je jiné. Jiný postup budete zažívat při hydratačním ošetření a jiný při protivráskovém ošetření.

Nemám ráda stereotyp a vždy se snažím maximálně vyhovět vám i aktuálnímu stavu pleti.4) Jaké jsou podle vás nejčastější mýty, které kolují kolem péče o pleť?

Za všechno může genetika! Ne! Z 80 procent jde o nevhodně nastavenou péči.

Pokud použiji krém s SPF faktorem 20 a na něj použiji SPF 30, budu mít faktor 50. Není to pravda, převažuje silnější faktor tedy 30.

Největší perlička, co se mi moc líbí a velmi mě párkrát již pobavila: Hydratační přípravky v zimních měsících v pleti vytvářejí zmrzlé krystalky… Dle mého názoru jeden z největších mýtů co snad může existovat. Jak bychom se pak například v zimě mohli sprchovat?5) Jak se nejlépe bránit projevům stárnutí pleti?

Kvalitní domácí ucelená péče, pravidelná návštěva kosmetického salonu, snažit se omezit nebo minimalizovat stres, nekouřit, nepít značně velké množství alkoholu, udržovat se v kondici, naučit se poslouchat svoje tělo a být optimista.6) Podle čeho by si měl člověk vybírat kosmetiku? Je dobré najít si tzv. „svoji“ značku? Nebo je možné značky střídat?

Kosmetika by vám měla být především příjemná, ale hlavně byste měla zaznamenat minimálně po měsíci zlepšení stavu pleti. Pokud očekávaná změna nenastala, nejspíš ani nenastane.

Já jsem zastáncem jedné značky s tím, že jednou za čtvrt roku obměním konkrétní produkty. Jinou péči bude vaše pleti potřebovat v létě a jinou v zimě. A také vy se budete pravděpodobně cítit jinak v náročném ročním období než v klidnější roční dobu.

Značky nedoporučuji moc střídat, aby nevznikla přecitlivělost pleti, a doporučuji zaměřit se vždy na jeden až dva problémy, které chcete aktuálně na pleti řešit.

Adéla Rysová
Salon Sen
www.salon-sen.cz


Adéle ještě jednou moc děkuji za velmi přínosné informace a přeju jí hodně úspěchů v její profesní dráze.Jak o svoji pleť pečujete vy? Máte nějaké svoje rituály? Navštěvujete pravidelně kosmetičku? Zjistili jste, že děláte něco špatně? Budu se moc těšit na vaše komentáře.

9 Replies to “Rozhovor s kosmetičkou: základní péče o pleť”

  1. Ahoj všem, tentokrát půjdu taky proti proudu a dám vyjímečně za pravdu opačnému názoru, než je prezentován v článku. Souhlasím s Hanou a jím doporučeným článkem, mám vyzkoušeno na sobě. Absolutně nejvíc pleti prospěje nedělat s ní NIC (a hodně spát). Párkrát za život jsem byla kvůli nemoci nucena strávit několik týdnů v kuse v nemocnici nebo doma, a čas jsem „zabíjela“ spánkem (a vůbec, ale opravdu vůbec jsem si nemyla obličej, ani na něj nic neplácala). Po týdnu téhle „péče“ okolí žaslo, jak mi ten pobyt v nemocnici prospěl, že vypadám o 10 let mladší. V druhém případě jsem i já sama byla překvapená, jak se po 3 týdnech nicnedělání (a spaní, spaní, spaní) moje pleť proměnila – vypadala jsem jako po nanesení dokonalého make-upu, žádné tmavší fleky pod očima nebo okolo nosu, vrásky se vyhladily – a to se mi už blížila čtyřicítka. Když jsem pak na mateřské z nedostatku času vzdala krémy úplně, pleť se mi krásně zregenerovala a úplně jsem se zbavila závislosti na krémech (nyní používám jen příležitostně, pod make-up). Ještě stojí za zmínku závislost na nejrůznějších balzámech na rty – asi tak 20 let jsem si myslela, že bez jeleního loje jistě zemřu, ale pak stačilo vydržet asi týden bez a rty se začaly hydratovat přirozeně samy. Od té doby ať je léto nebo zima, rty mám pěkně vláčné a žádný balzám nepotřebuji…

   1. Já teda na noc taky krém nedávám žádný, jen vyčistím pleť hydrofilním olejovým odličovačem + růžová voda a jdu spát 🙂
    Mohu se zeptat, jak vy řešíte odlíčení a čištění pleti? 🙂 Zrovna toto téma řeším, tak budu ráda za názor někoho, kdo to s množstvím produktů nepřehání.
    S tím balzámem na rty to tedy musím zkusit, já je bohužel mažu dost často, hodně mi praskají a jsou suché.

    1. Pavlo, pleť čistím – tedy odličuju, jen když ten den strávím nalíčená (po změně kariéry už nechodím mezi lidi každý den, takže se líčím opravdu jen příležitostně). Odličuju hydrofilním olejem od Saloos, pak opláchnu vodou. Pokud se nelíčím, tak obličej ve sprše jen opláchnu vodou, bez mýdel nebo čehokoli jiného. Co se týká balzámu na rty, je to opravdu jenom a jenom zlozvyk. Ideální je začít odvykačku v létě, a hlídat si pití – když se rty trochu „scvrkávají“ (jako rozinka), tak je člověk dehydrovaný. Já s balzámem dělám vlastně výjimku jen když je venku opravdu třeskutá zima, ale to je jen pár dní do roka.

     1. Děkuji za odpověď. 🙂 Já to asi také zkusím. Nedávno jsem totiž četla pár názorů o složení v kosmetice, samé silikony, parabeny a tak dál a to přeci jen si na pleť dávat nechci.

 1. Ahoj 🙂 To je zajímavý článek děkujeme. 🙂
  Mě teda překvapilo to, že nedoporučuje střídání značek. Já jsem bohužel ještě to ideální pro svoji pleť nenašla, takže zatím zkouším a zkouším.
  A evidentně tedy dělám další chybu – že nepoužívám ucelenou řadu od jedné značky. Bohužel mi vadí pleťové vody s alkoholem (a těch je opravdu hodně) a tak jsem přešla na růžovou vodu, kterou k tomu účelu používám.
  Ještě by mě zajímalo – neprobíraly jste spolu téma, od jakého věku se mají začít používat produkty na vrásky? Někdo tvrdí, že dříve, aby se vrásky nedělaly. Někdo zase tvrdí, že až vrásky budou, jinak si pleť zvykne a nebude sama pracovat tak dobře.
  Já v poslední době ještě zvažuji, jestli nevyzkoušet přírodní kosmetiku. Ale zatím váhám.
  Ohledně péče o pleť je tolik rozporuplných názorů i mezi odborníky, že se v tom člověk opravdu těžko vyzná 😀

  1. Na vrásky je nejlepší jíst hodně „zdravých“ tuků (avokádo, ryby, atd.), dost spát, a také obličejová gymnastika. Ta drží svaly na obličeji vypnuté, tímpádem se při pohybech svalů nezvyšuje jejich rozsah a kůže se tolik nenatahuje, a ani „nevrásní“ 😉

 2. Devčata, děkuju za super postřehy ke článku. Osobně si myslím, že téma péče o pleť není vůbec snadné. Já se tedy rozhodně nemůžu podepsat pod názor, že nejlíp pleti svědčí, když se s ní nic nedělá. To asi dost záleží na typu pleti. Já mám tu svoji hodně suchou se sklonem k tvorbě vrásek. Když jsem nemocná a nekolik dní si obličej nenamažu, jsem jak seschlá brambora. 🙂 Souhlasím ale s tím spánkem! To je vážně zázrak! Nicméně si myslím, že pokud má člověk s pletí nějaký problém, je potřeba ho řešit. Každý si asi musí najít, co mu bude vyhovovat nejlépe.

 3. Zkušeností s péčí o pleť mám opravdu mnoho (mám smíšenou, někde velmi mastnou, jinde zas extrémně suchou), a troufla bych si tvrdit, že ani jeden z extrémů mazat furt/nemazat vůbec není úplně dobrý, ale to by vydalo skoro na článek. Každopádně, vyplatí se vsadit na bio kosmetiku, ale i tady, vdycky bacha na obsah (vždycky ho pročíst!) a některé věci ihned vyřazovat. Přitom však použití olejů bez dalších příměsí taky není vždy to nejlepší řešení. Takže zkoušet, zkoušet a ještě jednou zkoušet, jedině tak zjistíte, co právě vám nejvíc sedí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..