Barevná typologie

Proč nestačí znát svůj barevný typ

Pokud chcete, aby vás barvy oblečení rozzářily, vyčarovaly vám mladistvější vzhled a dokonale s vámi harmonizovaly, musíte se s nimi naučit pracovat. Proto nestačí znát svůj barevný typ. Potřebujete znát i způsob, jak barvy kombinovat. Jen tak dojdete k dokonalému výsledku.

Na základě reakci na moji reportáž z konzultace u Jany Hejmalové, ale také kvůli reakcím na problematiku barevné typologie celkově, jsem se rozhodla vydat ještě doplňkový článek o tom, proč nestačí znát svůj barevný typ.

V různých diskuzích na téma barevné typologie se dříve či později objeví nemálo fotografií s dotazem, jaký typ asi daná osoba je. A pořád mám pocit, že si řada lidí neuvědomuje hned dvě úskalí, které by podobné sebeurčování nebo určování na podle fotek mohlo mít.

Jak je to s těmi vlastnostmi barev?

Už jsme si o tom říkali v některých předchozích článcích o barevné typologii. Barvy mají určité vlastnosti: světlost/tmavost, sytost/tlumenost, chlad/teplotu. Pokud typoložka určí v rámci konzultace vaše ideální barvy, mají určitou charakteristiku právě podle podílu výše uvedených vlastností. Nejde tak vůbec o to, jestli vám někdo řekne, že vám sluší „královsky modrá“. Ta totiž může být křiklavá, sytá nebo tlumená.

Podívejme se na moje ideální barvy a na to, jakým způsobem se mohou posunout do úplně jiné škály.

Moje ideální barvy a jejich barevný posun

První obrázek je původní. Paleta obsahuje barvy, které s mojí tváří nejvíc harmonizují. Na druhé fotce jsem jim přidala sytost. Takové barvy mě ovšem už „přeřvou“, i když jsou podobné jako ty na první fotce. Na třetím obrázku jsem barvy zase ztmavila. I když jsou tlumené, chybí jim jejich jarní svěžest a tím pádem už jsou na mě moc těžké. Na čtvrté fotce jsem barvám ubrala teplotu a staly se z nich tak barvy chladné. Ty s mým teplým obličejem neladí, i když jsou tlumené a ve správné tmavosti. No a na posledním obrázku jsem barvám přidala jas a čistotu (odpovídají teď světlému jaru, za které jsem se považovala). Jak vidíte, stačí drobnější posun a už barvy u mé tváře také příliš „křičí“.

Tady vidíte, že nezáleží na konkrétních barvách nebo odstínech. Jde opravdu především o charakter barev.

Jeden barevný typ, mnoho originálů

V rámci barevné typologie se používá několik systémů. Ty pracují s různým počtem barevných typů. Obecně to je dnes přibližně 12-22 typů. Metoda Absolute Color System, kterou používá Jana Hejmalová, pracuje s 18 typy. Je asi zcela logické, že po světe nemůže běhat 18 různých typů lidí. A opravdu, každý z nás je originál. I v rámci jednoho barevného typu se mohou sejít různí lidé a každý trošku jiný.

Znát svůj barevný typ tak v podstatě ničemu nepomůže. Pojďme se podívat proč.

Takhle vypadá vzorník mého typu:

Barevná paleta mého typu

Vzorník obsahuje přes 50 odstínů a ne všechny jsou pro mě stoprocentně slušivé. Z těchto 50 barev jsme s Janou vybraly 17 odstínů, které můžu označit za svoje ideální. Jsou v naprosté harmonii s mým obličejem.

Ideální barvy

Moje ideální barvy X náhodně vybrané barvy ze vzorníku

Na první fotce si můžete paletu mých ideálních barev prohlédnout. Na obrázku je vidět, že s mým obličeje ladí, nijak ho nepřebíjí, ani mu neubírají barvu. Na druhé fotce jsou také barvy z mého vzorníku, ale vybrané nahodile. Vyloženě mému obličeji neškodí, ale rozhodně s ním neharmonizují tak, jako barvy z prvního obrázku.

Pokud budete znát svůj barevný typ, ale ne svoje ideální barvy, nemusíte vůbec dojít k ideálnímu výsledku.

Barevný kontrast

Barevný kontrast je spolu s tmavostním kontrastem velmi důležitou složkou barevné typologie, bez které se příliš nehnete z místa.

Já osobně mám barevný kontrast vysoký a je pro mě ideální, když analogicky kombinuju aktivní barvy.

Ideální barvy v ideální kombinaci X ideální barvy v nevhodné kombinaci

Na obrázcích můžete posoudit rozdíl mezi různou kombinací mých ideálních barev. Na první fotce jsem si k tváři přiložila svoji ideální kombinaci aktivních barev. Na druhé fotce jsem opět sahala do svých ideálních barev, ovšem vytvořila jsem spíš pasivní a neutrální kombinaci. Opět mému obličeji vyloženě neškodí, ale nedokáže ho rozzářit tak, jako první kombinace.

Ideální kombinace ideálních barev X Ideální kombinace náhodně vybraných barev ze vzorníku

Na další fotce si můžete srovnat ideální kombinaci mých ideálních barev s náhodně vybranými aktivními barvami ze vzornice. Jak vidíte, výsledek je úplně jiný a opět se mnou tolik neharmonizuje. Barvy dokonce působí tlumenějším dojmem než ty v první paletce, přestože také patří mezi výraznější barvy ve vzorníku.

Různé barevné kombinace v rámci jednoho barevného typ

A teď si můžete srovnat různé barevné kombinace a to, jak působí na můj obličej. Na prvních dvou fotkách jsou moje ideální barvy – jednou ve správném barevném kontrastu, podruhé v nevhodném. Na dalších dvou fotkách jsou barvy ze vzorníku, které se mnou tolik neladí a jsou na mě málo teplé a živé. První obrázek má sice správný barevný kontrast, ale stejně to není ono. Druhý má navíc i nevhodný barevný kontrast.

Někdo jiný, kdo patří do stejného barevného typu, může mít barevný kontrast úplně jiný a mohou mu naopak slušet kombinace, které mě osobně tolik nelichotí.

Tady vidíte, že bez znalosti ideálních barev a ideálního barevného kontrastu by mi paleta barev pro můj typ nebyla moc platná.

Tmavostí kontrast

Teď si ještě ukážeme úskalí tmavostního kontrastu, který je také u každého individuální. Já mám tmavostní kontrast nízký. Zároveň ke mě ale nesedí úplně nejsvětlejší barvy a ze svého vzorníku bych si měla vybírat ty středně tmavé. Ovšem při vytváření barevných kombinací bych se měla hlavně držet toho, abych kombinovala podobně tmavé barvy. Na následující koláž jsem opět vybrala svoje ideální barvy ze vzorníku.

Tmavostní kontrast

Na první fotce je vytvořen kontrast příliš vysoký, který se mnou neladí. Zaměřte se na to, jak jednotlivé barvy z fotky vyčnívají. Je to tím, že krémová barva je na opačné tmavostní straně než tmavší zelená. Proto je pro mě lepší, když ji zkombinuju s tmavší barvou jako na druhém obrázku. Tato barevná kombinace už s mým obličejem víc harmonizuje a ani jedna barva z fotky nekřičí. Na třetím obrázku je ukázáno, že bych tedy smetanovou barvu měla zkombinovat raději se světle zelenou. Opět jsem tak vytvořila tmavostní kontrast, který se mnou ladí mnohem víc.

V rámci jednoho typu může být tmavostní kontrast opět trošku jiný. V případě mého barevného typu asi nikdy nebude úplně vysoký, ale někdo ho může mít přesto vyšší, než mám já.

Oprostěte se tedy od touhy po tom, znát svůj barevný typ. Raději chtějte poznat svoji barevnost, která bude vždy individuální a jen vaše. Bez znalosti ideálních barev, barevného kontrastu a tmavostního kontrastu vám stejně bude barevná paleta k ničemu. Dobrá typoložka vás navíc naučí s barevnicí pracovat tak, abyste se naučila nosit nejen své ideální barvy, ale třeba i ty, které nejsou úplně stoprocentně v harmonii s vaším obličejem. Ale se znalostí vhodných kontrastů je i tak budete umět nosit.

Máte k článku nějaké postřehy? Budu se na ně moc těšit v komentářích. 🙂

3 komentáře

 • Jana Hejmalova

  Hani to je úplně super, jak jsi si s tou barevnicí pohrála. A vtipné je, že zrovna minulý týden jsem měla na konzultaci kamarádku, která je stejný typ jako ty, ale je světlejší a má o něco nižší barevnou teplotu a ten vějíř náhodných kombinací by byl pro ni jak dělanej :-).

 • Pavlína

  Dobrý den, můžu několik dotazů?
  Jste kontrastní až teplé jaro? Jde tedy o jarní paletu? Proč tam není zelená (kterou pak k obličeji přikládáte)? Vidím tam barvy teplé i studené. „Vějíř náhodných kombinací“ z předchozího dotazu? Paleta mi připadá spíš letní. Děkuji.

  • Lahoda

   Naopak jsem tlumene jaro s pomerne velkou dominanci teploty. Barvy v palete jsou predevsim tlumene. Metoda ACS je super mimo jine v tom, ze vzorniky jsou hodne variabilni. Obsahuji pres 50 odstinu. Muj vzornik ma samozrejme barvy tlumene a teple, ale nektere z nich nemaji treba teplotu tak dominantni (ty pro me ale moc vhodne nejsou) a nektere jsou i pres svoji tlumenost velmi aktivni (to jsou prave ty moje idealni). Zelenych odstinu mam v palete take docela dost a prave na zelenou reaguje muj oblicej dobre. Fotky samozrejme mohou zkreslovat, ale vylozene studenou letni barvu v mem vzorniku rozhodne nenajdete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..