Móda a styl

Nebojte se vypadat dobře

Také se někdy bojíte, abyste na nějaké akci nebyla až moc „nastrojená“ a tím pádem „overdressed“? Už jste někdy slyšela zažité dogma, že žena, která se příliš zajímá o svůj vzhled, je fiflena? Nebo že žena, která je dobře oblečená, se určitě zajímá víc o sebe než o ostatní? A taky dost možná zanedbává svoje děti, protože se maluje a češe místo toho, aby si s dětma kreslila. Případně neví, co s penězma. Které určitě vydělává její manžel a ona je jen utrácí. Jo a taky taková ženská určitě neumí vařit!

Olivia Palermo, Reese Witherspoon, Sarah Jessica Parker, Amal Cloony (Pinterest.com)

Jestli jste nikdy nic takového nezaslechla, máte štěstí na uvědomělé okolí. Já mám bohužel zkušenost takovou, že podobná dogmata u nás stále přetrvávají. A ženy je často mají vryté do hlavy a brání jim věnovat větší pozornost tomu, jak vypadají. Často to pak vede k podobným úvahám:

„Přece si nevezmu lodičky jen tak na cestu do obchodu, to by vypadalo divně.“

„Jdu jenom s dětma na hřiště, tak si přece nebudu brát sukni. I když je teda fakt pohodlná…“

„Není ta rtěnka už moc? Aby si Honzíkova učitelka neřekla, že jsem nějaká nafintěná.“

„Jé, to je hezký. Ale tohle nemám kam nosit.“

„Jé, to je hezký. Ale tohle já nosit nemůžu. Já jsem jen obyčejná ženská.“

A takhle bych mohla pokračovat donekonečna.

Vidím na spoustě žen, že přesně tohle uvažování je takovou jejich zpátečkou, která v hlavě sepne vždy, když by měly chuť se nějak hezky obléknout a vyčnívat třeba i z davu.

V prvé řadě si tohle asi musí každá z nás srovnat v hlavě sama. Vždycky nás někdo bude soudit. Ale zkuste si říct, jestli názor vaší sousedky nebo náhodného kolemjdoucího je pro vás opravdu tak důležitý.

Pokud se bojíte o svoje pohodlí, můžete si připomenout, že i v šatech nebo sukni se můžete cítit pohodlně.

Já mám také dvě malé děti. Spoustu času trávím venku na procházkách, běhám s dcerou na hřišti, hraju na schovku, maluju si s ní… Ale ráda se také dobře obléknu, nalíčím a učešu. I když třeba jen jdeme na kontrolu k doktorce nebo na koláč do cukrárny.

Že mě to stojí hodně času?

Nalíčím se běžně kompletně za 15 minut. Šatník nemám úplně bezedný, takže už mám nacvičené určité kombinace. Nachystám se tak během půl hodinky. Miminko mi buď spí, nebo se na mě kouká. V tomhle mu dělám osvětu už od plenek, aby se jednou na svoji ženu nedíval divně, až se bude chtít trošku vyfiknout. 🙂 Starší dcera si zase většinou hraje se štětcemi a občas si nenápadně sáhne prstíkem do stínů na oči.

Stejné je to s nákupy. Dnes už je možné nakupovat přes eshopy z pohodlí domova. Večer, když usnou děti, si projedu pár obchodů, podívám se na nějaké inspirace, přečtu si, co je ve světe módy nového a občas si něco objednám. Nedělám to každý den, neutrácím hromady peněz, ale občas si prostě něco hezkého pořídím.

Troufám si říct, že se o sebe a svůj vzhled starám. A jsem ráda, když je to na mě vidět. Takže se moc ráda „oháknu“, i když mám jen pochůzky po městě.

Nemám kosmetickou taštičku s líčidly, ale kosmetickou krabici. Jako fakt krabici! Móda je odjakživa můj koníček a jak se někde zaleskne nějaký šperk, probudí se ve mě straka. O svoje děti se samozřejmě taky normálně starám a věnuju jim dost času. Klidně se jich zeptejte. Hlavně ten mladší vám toho hodně poví. 🙂 A taky poslouchám Bacha a čtu Dostojevského. A dokonce i vařit umím!

Takže nezapadám do žádné té nelichotivé škatulky. Tahle moje dnešní úvaha ani neměla být mojí obhajobou. Já se za svůj díl marnivosti vůbec nestydím. Ale třeba to některé ženě pomůže, aby se příště nebála věnovat sobě a tomu, jak vypadá, třeba i víc času. A také doufám, že tohle pokroucené vnímání žen ze společnosti postupně vymizí.

Cate Blanchette, Victoria Beckham, vévodkyně Kate, Victoria Beckham, Sarah Jessica Parker (Pinterest.com)

Nebojme se tedy vypadat dobře. Krása ženy je po tisíciletí obdivovaná, zobrazovaná v umění a měla by být vidět. A není potřeba mít k tomu speciální příležitost. Každý den je příležitost!

Až se příště budete bát trošku se vyfiknout, odpovězte si na otázku, co nejhoršího se vám může stát. Nějaký cizí člověk si o vás pomyslí, že jste fiflena? A čemu to vadí? Myslí si to snad o vás vaši blízcí? Ne? Tak vidíte. 🙂

5 komentářů

 • Zyoma

  Hm, tak to je trefa. Já se často bojim vyfiknout, protože nejsem ráda středem pozornosti, nízké sebevědomi kvůli nabraným kilům. Přesto se snažim o sebe pečovat a nezanedbávat se.

 • Mangognam

  Jo, to je článek o mě tohle. Přesně takhle přemýšlím a bojím se nějak líp oblíknout. Tak mě to docela donutilo se zamyslet.

 • Hana Bulíčková

  Ona právě ta péče o sebe může vést k lepšímu pocitu. A ten je dost zásadní. Pokud má žena ze sebe dobrý pocit, hned je pro ni snazší být třeba i středem té pozornosti.
  Já jsem nabraná kila hodně řešila po porodu dcery. Teď po synovi mi taky pořád ještě minimálně 10 kg zůstává nahoře, ale tolik mě to netrápí. Cítím se fajn, užívám si módu i tak a prostě tomu dávám čas. 🙂 Ale ono s příchodem jara a postupnéh „odhalování“ mě to asi bude nutit s těma zbylýma kilama zatočit… 😀

 • Momo

  Já jsem naopak po porodu zhubla tak o 3 velikosti, takže se konečně můžu oblékat krásně, i když pro někoho jsem jako matka na mateřské asi „overdressed“, ale co na tom. Mám postavu jakou jsem vždy chtěla, tak si to užívám. Ani ve 20 jsem nebyla tak odvážná co se týče oblečení, trendů apod., a to je mi skoro 40 🙂 Radši být fiflena, než zanedbaná mamina která už má „to svý jistý“.

  A se synem to mám stejně jako ty, musí počkat až se maminka upraví, zvykám ho od malička 😄

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..