Souvisí vzhled s důvěryhodností? Víc, než si možná myslíme.

31. 1. 2023

Lidé nám mohou přestat důvěřovat, i když mluvíme pravdu. Stačí, když je mateme. Protože když někoho mateme, ztrácíme jeho důvěru. To je prokázaný fakt. Mnohdy se snažíme navázat se svým okolím, nebo v pracovní rovině, vztahy založené na důvěře, ale zapomínáme, že na okolí nepůsobí pouze naše slova a chování, ale také náš vzhled. A proto je tak důležité, nestylizovat se do někoho, kým nejsme, a naopak svoji osobnost podpořit také zevnějškem.

 

Tajemný chameleon

Představme si, že se v práci seznámíme s novou kolegyní, která je velmi racionální, věcná, působí jako tichý intelektuál, ale bude chodit oblečená v pestrých barvách, v šatníku jí bude převládat křiklavě rudá barva, bude pravidelně střídat barvu vlasů a celkově bude její zevnějšek velmi excentrický. Nebude nám to podvědomě připadat divné? Ano, bude. A bude v nás takový člověk budit důvěru? Pravděpodobně ne. Protože náš mozek nám bude neustále našeptávat, že tady něco nehraje.

Nebo poznáme zajímavou ženu, se kterou bychom mohli navázat pracovní spolupráci. Ale na každé schůzce působí úplně jinak. Ačkoliv to nedokážeme přesně identifikovat, máme pocit, že pokaždé přišla úplně jiná osoba. Jednou uhlazená, elegantní dáma, příště rozverná studentka, potom zase žena sportovního typu. A my jsme zmatení, protože nic z toho k ní úplně nesedí.

Případně si představme, že přijdeme k bankéřce, která nám má pomoci s hypotečním úvěrem, a sedí tam žena v pastelově růžovém kostýmku a na nehtech má nalepené blyštivé kamínky. I když logicky nepochybujeme o tom, že financím rozumí, podvědomě se nám přeci jen vydere na povrch strach.

 

 

Střídat styling je v pořádku, ale vždy musí být poznat naše JÁ

Možná teď máme pocit, že oblékat se pořád stejně, by byla nuda. Samozřejmě, že pokud bude mít naše oblečení pořád ten samý styling, tak to nuda bude. Ale my ho můžeme samozřejmě střídat dle libosti! Je úplně normální, že občas potřebujeme vyrazit v ležérnějším oblečení, jindy máme chuť na něco trošku ženského a jindy si situace vyžaduje elegantní oblečení. Ovšem pokaždé je nutné, aby z našeho zevnějšku byla patrná naše osobnost. Vše, co nosíme, by mělo mít propojující linku – náš charakteristický osobní styl. V takovém nám je nejen dobře, ale také díky němu působíme autenticky a tím pádem důvěryhodně.

 

A jak je to s těmi profesemi a různými příležitostmi?

Ve chvíli, kdy svůj osobní styl máme vybudovaný, můžeme už v jeho rámci pracovat i s dalšími faktory. Oblečení má samozřejmě různou míru formality, kterou volíme podle příležitostí. A stejně tak je dobré věnovat pozornost psychologickému působení barev. Obojí je samozřejmě možné si v návaznosti na svůj osobní styl trošku ohýbat, ale pokud tomuto tématu trošku porozumíme, nemůže se nám stát, že bychom neúmyslně shodili svoji profesionalitu třeba tím miminkovsky růžovým kostýmkem. 🙂

Proto nepodceňujme sílu našeho oblečení. I když se nám někdy na první pohled může zdát, že zevnějšek není až tak důležitý, opak je pravdou. Důležité je vše, co děláme, říkáme, jak se tváříme, i to, jak vypadáme a co máme na sobě oblečené.

Napadlo vás někdy zamýšlet se nad souvislostí oblečení a budování důvěry? Myslíte si, že máte vybudovaný svůj osobní styl? Budu se těšit na vaše postřehy ve FB skupině.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.