Bez neutrálních barev není možné vybudovat si funkční a variabilní šatník! Často jsou však mezi neutrály mylně zařazované odstíny, které tam vůbec nepatří. A bohužel mohou v šatníku napáchat spoustu škody! Proto ti dnes ukážu, na které falešné neutrály si dávat pozor a proč.
Neutrální barvy – elegance a sofistikovanost
Neutrální barvy jsou základním stavebním kamenem pro každý šatník. Pokud nechceme, aby nám skříň praskala ve švech a toužíme po variabilitě našeho oblečení, bez neutrálních barev to jednoduše nepůjde. Jsou to jediné barvy, které je možné zkombinovat naprosto se vším. S žádnou barvou se nebudou prát a nedá se s nimi nic zkazit.
Navíc působí elegantně, sofistikovaně a často šikovně kamuflují nižší kvalitu oblečení.
Když neutrál není neutrál
Občas se ovšem pod pojmem neutrální barvy schovávají i odstíny, které třeba z neutrálů vycházejí, ale neutrální už nejsou. Je to například koňaková, hnědá, taupe, nebo třeba kamenná šeď, apod. To už jsou odstíny, které mají nádech určité barvy a tím pádem ne se všemi odstíny fungují dobře, i když se stále dobře kombinují. Problém už ale může nastat u sytosti nebo teploty barvy, se kterou je kombinujeme. Nositelné jsou a mohou jako neutrál v outfitu posloužit, ale už to nebudeme mít tak snadné.
Stejně tak bývají mezi neutrály mylně zařazovány odstíny, které jsou v podstatě jen tlumenými barvami – khaki, vínová, navy modrá, apod.
Se všemi zmíněnými odstíny už musíme pracovat stejně jako s jinými barvami a pokud je chceme sladit, musíme vědět, co děláme. Tedy ladit k sobě barvy s podobnými charakteristikami – podobnou teplotou a čistotou barev.
Jinak to mezi sebou nikdy nebude úplně fungovat.
Dej si tedy pozor na to, jaké barvy si pouštíš do šatníku v domnění, že se jedná o neutrální barvy. Pokud chceš v barvách vypadat dobře a být šik, není dobré je podceňovat. 🙂 Naučit se nosit barvy správně nemusí být tak těžké. Stačí pochopit principy toho, jak s barvami pracovat, jak je mezi sebou kombinovat a jak využít právě neutrálních odstínů. Zvlášť teď v létě, kdy má člověk na barvy přirozeně větší chuť, se to vyplatí. 🙂