Proč věnovat pozornost barevné typologii

1. 3. 2018

Proč byste měla znát „svoje“ barvy

Asi všichni víme, že každému člověku sluší určité barvy a jiné zase ne. Ať už se jedná o oblečení, make-up nebo barvu vlasů. Málokdo v tom však hledá nějakou rovnici nebo dokonce metodiku. Mnohdy jsme navíc ovlivněni osobními preferencemi. Někomu se líbí modrá, a proto ji rád nosí také na oblečení. Už však nepřemýšlí nad tím, že modrá barva má nepřeberné množství odstínů a ne každý mu může slušet.

Jessica Alba

A proč jsou tedy vhodné barvy tak důležité? Na tuto problematiku jsme narazili už v článku o černé barvě. Náš obličej má v sobě určitou barevnost. A stejně jako k sobě ladí různé odstíny barev, ladí k určitým barvám také náš obličej. Ale pozor, nejde tolik o barvu očí, pleti a vlasů. Spíše je to o kombinaci těchto aspektů a celkovém barevném vyzařování našeho obličeje.

Pokud nosíme barvy oblečení nebo vlasů, které s naším obličejem neladí, dochází k tomu, že nevypadáme dobře. Nevhodná barva nám zdůrazňuje nedokonalosti obličeje, vytváří pocit bledosti, příliš zářivá barva nám zase může přebít obličej apod. Důležité je zmínit také to, že nevhodné barvy zvýrazňují včetně nedokonalostí také vrásky. Takže čím jsme starší, tím obezřetněji bychom měli barvy vybírat.

Co je to barevná typologie

Barevná typologie je metoda, která určuje, které barvy člověku nejvíc sluší. Typoložka zkoumá, jak váš obličej na barvy reaguje. Na konci konzultace byste měla odcházet nejen se vzorníkem barev, které jsou pro vás nejvhodnější, ale hlavně proškolená v tom, jak barvy používat, jak je mezi sebou kombinovat, jaké s jejich pomocí vytvářet kontrasty, jak pracovat s barevnicí apod. Samozřejmě se typologie netýká pouze oblečení, ale také vhodného odstínu vlasů a líčení.

Typologie je opředena různými mýty. Nejvíce jí bývá vyčítáno, že je příliš omezující a svazující. To ale vůbec není pravda. Výsledkem této metody je sice vzorník konkrétních barev, to ale ještě neznamená, že vás do nich někdo bude zarytě nutit. Pokud při konzultaci zjistíte, že jste tlumený typ, ale vaše osobnost je dynamická a máte zálibu v sytých výrazných barvách, správný typolog vám pomůže najít cestu, jak tyto dva protiklady zkoordinovat do slušivého souladu. Pokud řeknete, že milujete červenou barvu, nikdo vás nebude nutit, abyste se jí vzdala. Pouze vám zřejmě bude doporučen odstín červené, který co nejvíce koresponduje s vaším typem.

Rozšířená barevná typologie

Pokud jste se někdy dříve setkala s barevnou typologií, narazila jste zřejmě na zastaralý systém čtyř barevných typů – jaro, léto, podzim a zima. Třeba jste typologii dokonce i absolvovala a někde vám doma leží vzorníček ideálních barev. S největší pravděpodobností jste ho už dlouho nepoužila, protože ani s těmito barvami jste nedosáhla kýženého výsledku. Starší metoda totiž měla silné mezery – představa, že by se lidé dělili pouze do čtyř barevných typů, je sama o sobě absurdní. Navíc nejde jen o přesné odstíny barev, které ladí s naším obličejem, ale také o jejich kombinace a kontrast, který vytvářejí.

Dnes se v rámci rozšířené typologie pracuje s metodami, které zahrnují 16-18 barevných typů, které jsou stejně jako dřív rozdělené pro lepší orientaci podle ročních období – jaro, léto, podzim, zima. Každý má ale další podtypy, které závisí na teplotě barev (typ teplý nebo chladný), intenzitě barev (typ tlumený nebo kontrastní) a tmavosti barev (typ světlý nebo tmavý).

Já osobně považuji za nejzdařilejší systém australské typoložky Imogen Lamport. Systém je to opravdu propracovaný a barevnice pro jednotlivé typy jsou velmi flexibilní a dávají tak prostor individualitě.

Ginnifer Goodwin

Základní rozdělení barevných typů

Během konzultace na určení barevného typu se obvykle zkoumá v prvé řadě teplota vaší tváře, její kontrast a tmavost.

Současná barevná typologie vychází z předpokladu, že u lidí můžeme vypozorovat 6 základních typů – světlý, tmavý, kontrastní, tlumený, teplý nebo chladný.

Každá barva obsahuje určitý podíl tmavosti/světlosti, teploty/chladu, sytosti/tlumenosti, a barvy mezi sebou vytváří kontrast.

Proto existuje toto základní rozlišení barevnách typů:

Světlé typy – jarní nebo letní
Tmavé typy – podzimní nebo zimní
Tlumené typy – jarní, letní, podzimní nebo zimní
Kontrastní typy – jarní nebo zimní
Chladné typy – letní nebo zimní
Teplé typy – jarní nebo podzimní

Victoria Beckham

Pokud byste dostali neodkladnou touhu po samourčování barevného typu, musím vás od tohoto záměru zradit. Rozhodně vám to nedoporučuju. Člověk se totiž velmi často zařadí chybně. Má to několik důvodů. V prvé řadě na sobě obvykle nejsme schopní vidět nic objektivně. Navíc nás mohou ovlivňovat preference určitých barev na základě vkusu. Někdo může mít oblibu v křiklavých barvách, ale být typem tlumeným. To samozřejmě neznamená, že se jich musí úplně vzdát, ale pouze zkušená typoložka vám dokáže poradit, jak zkombinovat vhodné barvy s těmi, které máte jednoduše rádi. Velkou chybou bývá také to, že lidé mají tendenci chytat se nějakých vodítek – tónu pleti, vlasů, barvy očí nebo rtů apod. Ovšem to, že máte například hnědé oči, ještě neznamená, že nemůžete být chladný typ. Stejně tak fakt, že máte zrzavé vlasy, neznamená, že musíte být podzimní typ. Mnohdy dochází k samourčení typu na základě toho, že je nám podobná nějaká celebrita – respektive má stejnou barvu vlasů a očí. To však ještě nic neznamená.

Dalším důvodem, proč byste se neměla dát cestou samourčování je fakt, že samotné zařazení do některého z typů téměř nic neřeší. Každá jsme originální a paleta ideálních barev bude pro každou z nás trošku jiná, i kdybychom byly stejný typ. Jak už jsem psala, typologie navíc není jen o barvách. Pokud chcete mít jistotu, že nosíte správné barvy a naučit se, jak je používat a co nejlépe zkombinovat se svojí osobností, rozhodně investujte peníze a čas do barevné typologie. Vrátí se vám to mnohonásobně zpět.

Líbil se vám článek? Zajímáte se o barvy? Chybělo vám zde něco? Pojďme si o všem popovídat v komentářích.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.