Proč je dobré znát tvar své postavy

Asi jste si už všimla, že vám sluší jiné střihy oblečení než třeba vaší kamarádce. A asi jste správně odhadla, že to souvisí zejména s tělesnou konstitucí. Každá žena (a samozřejmě i muž) má určitý tvar těla, kterému sluší určité typy střihů a jiné zase ne. Možná už i víte, že se musíte vyvarovat například kulatých mělkým výstřihům nebo řasení v oblastí pasu. Ale stále třeba tápete, jaké střihy pro vás budou ty nejlepší. A právě proto je dobré znát tvar své postavy, dokázat si určit svoje přednosti a nedokonalosti, a dále pracovat se střihem oblečení tak, aby vaší siluetě co nejvíce lichotil.

Když střih nelichotí (celebmafia.com, perezhilton.com)

Když dva dělají totéž, není to totéž…

Minimálně polovinu života jsem strávila tím, že jsem si dělala těžkou hlavu z toho, že mi něco nesluší, když ta modelka na fotce v tom vypadá tak skvěle. Nebo jsem si koupila stejnou sukni jako kamarádka, ale oproti ní jsem v ní vypadala jako zakrslý králíček.

Až během let jsem se naučila rozpoznávat, jaké střihy, typy oblečení a vzory si můžu dovolit, a které nemůžu. A stále se ještě učím!

Rachel Bilson X Miranda Kerr (zimbio.com)

Herečka Rachel Bilson je velmi hezká žena, ale má jeden drobný „nedostatek“. Má velmi krátké nohy. Proto by měla raději zapomenout na všechny midi délky (zvláště rozšířené) sukní. Když si srovnáte její fotku s modelkou Mirandou Kerr, která má nohy samozřejmě naopak velmi dlouhé, vidíte určitě ten rozdíl.

Obecně pokud máte kratší nohy, měla byste být obezřetná při výběru spodního dílu oblečení. Délku sukně volte buď kratší nad kolena, nebo naopak dlouhou až na zem. Stejně tak v případě kalhot. Zapomeňte na různé zkrácené délky, ohrnutí apod.

Krátké nohy – Rachel Bilson (wheretoget.comú, Salma Hayek (pinterest.com), Aimee Carrero (theloop.com)

Jak můžete vidět na koláži, kratším nohám ubližují nejen zmíněné midi délky, ale také snížené pasy, různá horizontální přestřižení, volány a vše, co by mohlo ke kratším nohám přitáhnout pozornost. Naopak pomohou boty s podpatkem (alespoň nižším), vysoký pas, boty v barvě kalhot nebo sukně s tělovými lodičkami apod.

Thylane Blondeau X Svetlana Ustinova (fashionista.com)

Nenechte se zmást, na této fotografii najdete modelku vlevo. Thylane se živí modelingem a bezesporu má parádní postavu. Ovšem tyto šaty jí neudělaly moc dobrou službu. Thylane má relativně krátký trup a nemá příliš definovaný pas. Její postava je spíš rovná. Proto šaty vzbuzují dojem, že je Thylane do sukně „zaražená“. Proti tomu herečce Svetlaně Ustinové střih šatů velmi lichotí. Zdůrazňují její štíhlý pas a kopírují siluetu jejího těla.

Tady vidíte, že byste výběr oblečení s ohledem na typ své postavy neměla podceňovat. Velmi snadno můžete špatně zvoleným střihem zvýraznit například už tak široká ramena nebo naopak širší boky.

Zvýrazněné nedostatky – Teri Hatcher (omgchetitout.com, wikifeet.com), Jennifer Love Hewitt (mujerhoy.com, lady.mail.ru)

Stejně tak má nevhodně zvolený střih oblečení moc přidat vám nelichotivě kila navíc a to i v případě že je vaše postava v podstatě dokonalá. Nebo vám kila naopak může ještě ubrat v případě, že je vaše postava příliš štíhlá.

Salma Hayek (daily.mail.co.uk, popsugar.com), Keira Knightley (dailymail.co.uk, pinterest.com)

Všeobecně platí, že pokud chcete skrýt nějaký nedostatek, je dobré od něj odvést pozornost. Proto se vždy snažte upoutat částí těla, která je spíš vaší předností. Máte-li vyklenuté bříško, neukazujte ho v obtažených šatech, ale zvolte v oblasti pasu splývavou látku nebo zajímavé řasení. Pokud vás trápí větší zadek, vyhněte se upnutým sukním nebo slim kalhotám. Vybírejte áčkové sukně a pozornost přitáhněte k zajímavému náhrdelníku, aplikaci na výstřihu nebo třeba k vzorované halence.

Určení typu postavy

Ideální cestou, jak se vyhnout nevhodnému oblečení, je opět návštěva odborníka, který určí typ vaší postavy.

Existuje několik různých způsobů dělení postav do konkrétních typů. Osobně mi nejvíce sedí rozdělení na 7 základních typů, které používá právě i Beata.

Přehled tělesných tvarů

Postava I – sloup

Štíhlá a chlapecky rovná postava.

Oliviva Palermo (stylebistro.com)

Postava V – obrácený trojúhelník

Postava s rameny širšími než jsou boky.

Teri Hatcher (kobieta.wp.pl)

Postava H – obdelník

Rovná postava bez křivek, ale nepůsobí tak štíhle jako postava I.

Eva Longoria (celebmafia.com)

Postava A – hruška

Boky jsou širší než ramena a pas je štíhlý.

Jennifer Love Hewit (pinterest.com)

Postava X – přesýpací hodiny s nižšími boky

Ramena jsou stejně široká jako boky, ale ty jsou o něco níže položené.

Scarlett Johansson (dailymail.co.uk)

Postava O – jablko

Postava, která je nejširší v oblasti pasu.

Drew Barrymore (gotceleb.com)

Postava 8 – přesýpací hodiny

Postava s ženskými tvary. Pas je dobře definovaný, ramena a boky jsou stejně široké. Oproti postavě X má výše položené boky.

Beyoncé (radaonline.cz)

Je však potřeba si uvědomit, že jsme každý opět originální a mnohé z nás mohou být kombinací více tělesných typů. Navíc tělesné typy nezohledňují úplně vše. Já mam například postavu typ „X“, ale mám navíc vyklenuté bříško, takže pro mě také nejsou platné všechny tipy a rady, které jsou tomuto typu postavy dávány.

Vždy byste se měla snažit objektivně posoudit všechny své přednosti a nedostatky. To ovšem většina z nás nedokáže a je to velmi těžké. Ženy se samy na sebe většinou objektivně podívat nedokáží. Proto je lepší, když si necháme poradit od někoho fundovaného.
Pokud přesto chcete začít sama v domácích podmínkách, radím vám, abyste se nafotila ve spodním prádle ze všech stran. Protože fotografie ukáže mnohem víc než zrcadlo.
A hlavně se vyvarujte zažitých omylů. Velikost prsou nebo konkrétní míry nejsou ukazatelem tvaru vaší postavy. I postava X nebo 8 může mít malá prsa, stejně tak hruška může a nemusí mít prsa velká. Vždy se řiďte celkovým působením postavy.

Toto téma je opět velmi obsáhlé, takže na konkrétní typy postav se spolu blíže podíváme v pokračování tohoto článku.

Jak to máte se střihy oblečení vy? Víte, co vám sedí a co ne? Dokážete objektivně posoudit, jaké jsou vaše přednosti? Je něco, co vás zajímá více a rádi byste si o tom přečetli v dalším článku? Dejte mi vědět v komentářích.

Nákupní okénko

Šaty: Answear, 699 Kč
Kabelka: Answear, 599 Kč
Boty: Answear, 1299 Kč

Komentáře: 4

  1. Tak koukám, že doba od rozlišení hruška-jablko postoupila a stejně jako u barvené typologie se zdokonalila. 🙂 Díky za tip na blog Beaty Oravcové, už jsem nahlídla a je super. Je toho tam ale fůra a tak to bude na delší studování. Stáhla jsem si od ní test, jak určit typ postavy a to mi totálně nabouralo mé přesvědčení, že jsem typ A – hruška. Zřejmě šestileté vzpírání a posilování s dětmi rozšířilo má ramena a asi jsem se přiblížila spíš X, ovšem štíhlý pas už je asi definitivně minulostí. Těším se na podrobné popisy a tipy. Popravdě s tím, jak se mi postava změnila po porodech, dost zápasím a nedaří se mi najít ten správný přístup, protože to, co fungovalo před dětmi, už je bohužel passé.

  2. Ano, prave postava X byva velmi chybne zamenovana za hrusku. Mela jsem to stejne. Kvuli sirsim stehnum jsem si myslela, ze mam vetsi cely zadek. A nikdy by me nenapadlo, ze bych mohla mit postavu presypacich hodin, kdyz mam mala prsa. 🙂
    Na tohle tema asi budou nasledovat jeste 2-3 clankYy a v jednom bych vam rada pomohla se samourcovanim sveho typu. Ale porad mejte na pameti, ze muzete byt i kombinace vice typu.

  3. Super článek. Určit si sama sobě postavu je pěkná věda, takže je dobře, že budou další články. Jinak taky si myslím, že po porodu se mi postava změnila – rozestoupily se boky nebo prostě pánevní kosti a tím mám výraznější „spodek“, protože dřív jsem taková nebyla 🙂

  4. Některé ženy to tak opravdu mají, že se jim po porodu změní postava. Některým postava více „zšenští“. Ženě můžou zůstat větší prsa, rozšířené boky apod. Také ale záleží, jak dlouho jste po porodu. Údajně se vše vrací do normálu mnohdy i celý rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..