V článku Desatero krásy jsme si řekli, že je dobré nosit neustále upravené vlasy, protože to výrazně napomáhá celkovému dojmu upraveného zevnějšku. Možná jste však zatím úpravu vlasů nikdy moc neřešila a povětšinou upřednostňujete jednoduché stažení do culíku. Pokud byste ráda pokročila dál, bylo by dobré seznámit se s pomocníky, které budete potřebovat.

(bellezayalma.com)

Možná jste už několikrát pátrala v oblasti drobné vlasové elektroniky a nejste si zcela jistá, k čemu všechny ty přístroje slouží a jak je použít. Pojďme se na ně tedy trošku podívat, abyste si mohla lépe vybrat ty, které vám budou k užitku.

Fén a jeho možnosti použití

Klasický fén jistě znáte. Jaké však nabízí možnosti použití? Samozřejmě ho můžete jednoduše použít pouze k tomu, že s ním urychlíte schnutí vlasů. Je to však výborný pomocník, když chcete svým vlasům dát nějaký tvar.

Fén

Základní úpravou vlasů je jejich foukání přes kulatý kartáč. To už znáte určitě minimálně od své kadeřnice. Jedoduše svoje vlasy pramen po prameni natáčíte na kartáč a tím je vyhlazuje, narovnáváte a dodáváte jim objem. Ať už volíte jakoukoliv úpravu vlasů, vždy postupujte tzv. po vrstvách – nejprve upravujte prameny úplně vespod a postupně pokračujte nahoru.
Konečky vlasů můžete buď podtáčet dovnitř nebo naopak ven. Velikost kulatého kartáče byste měla volit podle toho, jak máte dlouhé vlasy. Čím jsou delší, tím větší průměr je dobré volit pro vaše pohodlí.

Další možností je podpoření vlnitosti vlasů. Přirozené „beach waves“ jsou aktuálním trendem v úpravě vlasů. Můžete je vytvořit pomocí kulmy nebo zkusit podpořit přirozené vlnění vlastních vlasů. A nenechte se odradit tím, že máte svoje vlasy rovné. Málokteré vlasy totiž odolají tzv. vymačkávací metodě. Ta funguje tak, že si vezmete pramen vlasů do dlaně, fouknete do ní fénem a pramen zmáčknete. Opravdu je tak možné lehce navlnit i rovnější typy vlasů. Navíc je tato úprava velmi snadná.

Na podobném principu funguje také vysoušení vlasů s difuzérem. Osobně mi ale vymačkávání přijde mnohem efektivnější.

Kulmofén

Rotační kulmofén

Kulmofén funguje na podobném principu jako kulatý kartáč s fénem. S jeho pomocí můžete vyfoukat vlasy do hladka. Vznikly zřejmě proto, aby usnadnily práci. Výhodou je, že je můžete používat pouze jednou rukou. Na trhu existují také rotační kulmofény, které samy projíždějí pramen vlasů. Jejich použití je po menším zácviku velmi snadné a rychlé.

Žehlička na vlasy

Žehlička na vlasy

Těžko byste hledali efektivnější nástroj pro narovnání a vyhlazení vlasů než je žehlička na vlasy. Použití je opravdu velice snadné. Prostě jen pramen po prameni přejíždíte nahřátou žehličkou na vlasy. Vždy je lepší brát si spíše tenčí prameny.

Se žehličkou ovšem můžete vytvářet také velmi přirozené vlny. Je to už o něco těžší, ale když budete trénovat, určitě to časem dostanete do ruky.

Kulma na vlasy

Pokud nechcete experimentovat se žehličkou, bude pro vás nejsnazší vytváření vln s pomocí klasické kulmy. Existují různé typy a především velikosti. Mějte na paměti, že čím větší průměr, tím větší a volnější vlna bude. Opět byste měla brát ohled na délku svých vlasů. Pokud máte vlasy kratší – například krátké mikádo, nepořizujte si kulmu s příliš velkým průměrem, ale spíše nějakou střední.

Velmi oblíbené jsou teď také navíjecí kulmy, které si samy namotají pramen vlasů. Osobně se mi s ní moc dobře nepracuje, protože nemůžu příliš ovlivňovat například sklon kadeře. Pokud jste však začátečnice a chcete mít natáčení vlasů co nejsnazší, můžete ji vyzkoušet. Její použití je opravdu velmi jednoduché.

Navíjecí kulma

Nahřívací kartáč

Nahřívací kartáč

Objevení nahřívacího kartáče byl pro mě malý zázrak. Zejména v době, kdy jsem nosila kratší vlasy a ráno jsem jim rychle potřebovala vrátit nějaký tvar. Úprava s pomocí fénu je dobrá spíše po umytí vlasů. Pokud potřebujete oživit suché vlasy, opakovaným fénováním je spíše přesušíte. Nahřívací kartáč funguje na principu žehličky nebo kulmy, takže se jeho tělo po zapnutí nahřeje, ale při jeho použití vlasy vyhlazujete podobně jako při použití kulatého kartáče a fénu. Na trhu je k dostání minimálně ve dvou průměrech. Velikost opět volte podle délky svých vlasů. Na krátké vlasy si pořiďte malý průměr a na delší průměr větší.

Pokud se chcete naučit různé triky pro úpravu vlasů, doporučuju vám pořad Hairparáda výborné kadeřnice Blanky Haškové. Najdete tam návody na velmi jednoduché i složitější účesy, ale především dokáže Blanka srozumitelně poradit a navést k tomu, aby účes vypadal výborně. Mimochodem je to kadeřnice, ke které chodí spousta našich slavných „celebrit“ a také se podílela na tvorbě účesů například v soutěží StarDance. Osobně bych dala cokoliv za to, abych mohla svoje vlasy svěřovat do jejích rukou.

V některém z dalších článků bych vám ráda osvětlila také stylingové přípravky, bez kterých to podle mě prostě nejde. Pokud budete chtít, můžeme si ukázat práci se zmíněnými pomocníky trošku blíž. A určitě se můžete těšit také na nějaké rady pro účesy bez tepelné úpravy vlasů.

Jak jste na tom s úpravou vlasů vy? Máte nějaké svoje šikovné pomocníky, na které nedáte dopustit? Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích.