Nesluší mi červená

8. 4. 2018

Velmi často, když s někým řeším barvy a barevný typ, slyším od dotyčného podobné prohlášení jako „nesluší mi červená“. A za červenou můžete dosadit jinou libovolnou barvu. Pokaždé si uvědomím, že lidé stále vnímají barvy velmi zjednodušeně. Nemám jim to za zlé, každý nemá pro barvy cit a mnohé ani nenapadne, že by u barev mohli sledovat něco jiného než odstín.

Červená a její odstíny

 

Vnímejte barvy v širší rovině

Ovšem chcete-li proniknout do tajů vhodných a nevhodných odstínů pro svůj barevný typ, měly byste se pokusit vnímat barvy v širším kontextu. Už jsme si to zmínili v článcích o barevné typologii a připomeňme si to ještě jednou. Každá barva má určitou teplotu, světlost a sytost. Stejně jako náš obličej. Pokud má být barva oblečení v souladu s naší tváří, musí vykazovat podobný poměr teploty, světlosti a sytosti.

Sytá nebo tlumená

Teplá nebo studená

Světlá nebo tmavá

Pokud jste si v minulosti vyzkoušela pár červených triček a zjistila jste, že vám nesluší, nemusí to vůbec znamenat, že byste se měla vyhýbat všem červeným odstínům.
Pokud jste například tmavý podtyp tlumeného léta, naučte se vybírat si barvy tak, aby byly tlumené, spíše tmavší a mírně chladné. A to bez obhledu na to, jestli se jedná o červenou, zelenou nebo modrou barvu. Není to zase tak důležité.
Nevěříte?

Kouzlo barev

Červená Mila (fashiongonerogue.com, hollywoodlife.com, girlsaskguys.com, redbloggy.com, denverpost.com)

Podívejme se, jak to má s červenou barvou Mila Kunis. Na prvních dvou fotkách má oblečené šaty ve výrazném a křiklavém odstínu. Její tlumený obličej v takových barvách zaniká a Mila by tak mohla mít pocit, že jí červená barva nesluší. Ovšem další tři fotky ukazují, že když si vybere tlumenější odstín červené, její obličej naopak září.

Stejné je to i s dalšími barvami.

Modrá Jennifer (zimbio.com, pinterest.com, ohtheydidnt.livejournal.com, stylebistro.com, stylebistro.com, pinterest.com)

Obličej Jennifer Morrison má světlou jarní barevnost. Proto když si oblékne šaty v temném, tlumeném nebo křiklavém odstínu modré jako na prvních třech fotkách, mohla by nabýt dojmu, že modrá pro ni není vhodnou barvou. Ovšem ve chvíli, kdy sáhne po teplejším, jasnějším nebo naopak světlém a svěžím odstínu jako na druhých třech obrázcích, její obličej je v harmonii s oblečením a Jennifer vypadá krásně.

Zelená Jennifer (momastic.com, pinterest.com, zimbio.com)

Pokud jste chladný typ jako Jennifer Connelly, zřejmě máte tendenci vyřadit ze šatníku zelenou, která je často zařazována mezi teplé barvy. Samozřejmě v nějakém zjednodušeném vnímání barev. Jak vidíte na koláži, zemité nebo teplé odstíny zelené Jennifer opravdu nesvědčí. Pokud si však oblékne ledově chladné zelené šaty, výsledek je naprosto odlišný.

Růžová Kate (popsugar.com, katemiddletonstyle.com, duchesskate.com, click.ro)

Vévodkyně Kate asi nemůže vypadat vyloženě špatně v ničem. Ovšem křiklavě růžový kabát jí jako tlumenému typu příliš nesvědčí. Byla by ale chyba, kdyby se Kate vzdala růžové úplně, protože v tlumených a pudrových odstínech je velmi krásná.

Žlutá Kaley (justjared.com, wornontv-net, pinterest.com, vettri.net, pinterest.com)

Kaley Cuoco patří mezi tlumená jara, takže není šance, aby jí křiklavě žluté šaty slušly. Stejně tak příliš světlý a chladný odstín žluté tuniky. Žlutou by však kvůli tomu odsuzovat neměla, zvláště pokud ji zjemní bílým vzorem nebo zvolí teplejší tlumený odstín. Na posledním obrázku navíc vidíte další důležitý aspekt – míru kontrastu. Kaley by měla vyhledávat spíše střední míru kontrastu, kterou velmi dobře dosáhla kombinací žluté a modré barvy.

Až si příště budete vybírat barvu svého oblečení, pokuste se vnímat všechny aspekty, které barva obsahuje. Zavrhovala jste do dneška nějakou barvu, protože vám nesluší? Zkuste zapřemýšlet, jestli jste vyzkoušela všechny její odstíny. Třeba budete mile překvapená, že najdete nějaký, který k vám bude sedět.

 

Máte barvy, kterým se vyhýbáte? Dokážete u barev rozeznat jejich teplotu, tmavost a sytost? Podělte se s námi o své názory v komentářích.

 

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

S Hankou na kafi

S Hankou na kafi

Každý týden vysílán živě na Facebooku v rámci mini pořadu S Hankou na kafi! V rámci toho krátkého živého vysílání odpovídám na dotazy, které mi chodí, nebo řeším aktuální módní témata. Pokud pro tebe není možné se vysílání účastnit živě, můžeš se vždy kouknout...

pokračovat ve čtení
Nebuď přízrakem vlastního mládí!

Nebuď přízrakem vlastního mládí!

Oblékáš se posledních 20 let více méně stejně? Potom je tenhle článek možná právě pro tebe! Námětem k tomuhle článku se mi kdysi stala paní, kterou jsem náhodně zahlédla, když jsem projížděla na kole jednou vesnicí. Donutilo mě přemýšlet, proč některé upravené ženy,...

pokračovat ve čtení

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.