Konec černé řasenky

Název článku teď mnohé z vás možná překvapil. Většina lidí bere černou řasenku jako naprosto automatickou záležitost. Některé z vás mají ještě v paměti peklo z přelomu milenia, kdy trh zaplavily modré, zelené nebo třeba fialové řasenky. Chci vás snad nabádat k něčemu podobnému? Určitě ne.

Chci vás ale nabádat k tomu, abyste si dobře rozmyslela, jestli je pro vás černá řasenka opravdu tou nejlepší volbou.

Tento článek asi můžete přestat číst, pokud jste přirozeně černovlasá žena nebo opravdu velmi výrazný, kontrastní a tmavý typ. Vy ostatní pokračujte ve čtení dál.
Jak už jsme si řekli v článcích o barevné typologii, tvář člověka má určitou míru kontrastu, tmavosti, sytosti a teploty. Pokud už jste si svoji barevnost nechala zanalyzovat, zřejmě jste už objevila správnou barvu vlasů, vhodné líčení i barvy oblečení. Je ale možné, že zapomínáte na jeden důležitý detail – barvu řasenky. To, jakou škodu může ve tváři napáchat černá řasenka, je nejpatrnější asi u velmi světlých nebo světlejších tlumených typů. Člověk se dívá na krásný jemný obličej a najednou – prásk ho tam – řasy černé jako uhel. V horším případě doplněné černou linkou.

(astucedefille.com, makeup.com, sf.co.uk, stylebistro.com, redonline.co.uk, desktopimages.com)

Černá řasenka na většině lidí působí nepřirozeným dojmem. Mnohé z žen jsou navíc zvyklé nanášet více vrstev, aby zvětšily objem svých řas. Výsledný dojem se potom násobí. A nemyslete si, že je hnědá řasenka určená pouze jemným blondýnkám. Lepší službu než její černá kolegyně udělá i většině tmavovlásek.

Pojďme se teď podívat na srovnání dvou fotek Jennifer Morrison. Na té první má řasenku černou spolu s černou linkou a na druhé fotce je řasenka hnědá. Jak vidíte, hnědá řasenka je mnohem přirozenější.

Jennifer Morrison – černá a hnědá řasenka (twitter.com, looper.com)

Podobně je to také na srovnání dvou fotek Angeliny Jolie, na kterém si můžeme ukázat, že se hnědá řasenka opravdu netýká jen blondýnek. Zároveň bych vám ráda demonstrovala, že hnědá řasenka může být také součástí výrazného líčení. U Angeliny může trošku zkreslovat výsledný dojem fakt, že na druhé fotce má celkově líčení v teplejších barvách. Hnědou řasenku ale můžete použít i k chladnějším očním stínům.

Angelina Jolie – černá a hnědá řasenka (youtube.com, popsugar.com)

Pokud se tedy chcete líčit spíše v přirozeném duchu (což je moje filozofie), rozhodně byste měla hnědou řasenku vyzkoušet. Třeba zjistíte, že se v ní cítíte mnohem lépe. A pravděpodobně budete i působit mladším dojmem.

Pro vaši lepší představu jsem vyfotila svoje oči na denním světle a s bleskem. Na levém oku (z vašeho pohledu) mám hnědou řasenku a na pravém černou. Rozdíl není zase tak velký. Na první pohled možná ani není poznat, že člověk použil hnědou místo černé. Rozhodně je však výsledek mnohem přirozenější a jemnější.

Používání hnědé řasenky má jednu nevýhodu. Vzhledem k tomu, že mezi ženami stále vítězí černá varianta, hnědých řasenek není na trhu moc. Bude tedy asi chvíli trvat, než se vám podaří najít tu svoji, která vám bude vyhovovat. Pokud jste z malého města jako já, zřejmě se budete muset spokojit s tou jedinou hnědou řasenkou, kterou v drogerii objevíte. Případně můžete zkusit risknout řasenku objednat.

Doplnění:

Čtenářka June mi v komentáři připomněla jednu důležitou věc, na kterou jsem při psaní článku zapomněla. Oproti černým řasenkám existuje více odstínů hnědé. Každý výrobce má barvu trošku jinou. Proto si můžete vybrat i tmavší hnědou, která bude sedět lépe tmavovláskám. Zvlášť pokud celý život používáte černou řasenku, bude pro vás nějaká tmavší na začátek asi lepší. Vybírat můžete také z hnědočerných odstínů. Na ukázku jsem vám vyfotila tři různě hnědé řasenky, které mám doma. Na fotkách výše jsem použila tu nejsvětlejší, kterou mám nejraději, protože jsem světlý typ.

Hnědé řasenky

 

Už jste někdy zkoušela hnědou řasenku nebo stále používáte černou? Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích.

Komentáře: 14

 1. Ahoj, to je zase velmi zajímavé téma, ale tentokrát se mi výsledný verdikt nezdá tak jednoznačný, jako u jiných článků s tématem barevné typologie. Třeba u Angeliny mi připadá, že má černou řasenku na obou fotkách, jen ta fotka vpravo je celá v teplejších tónech (na fotografii je v barevném složení celoplošně víc žluté, je to vidět i na barvě očí – vlevo jsou do šeda, vpravo do zelena). Proto se možná může zdát, že ta řasenka je taky nahnědlá, ale jinak by mě to nenapadlo.
  Na fotkách tvých očí je tedy jisté, že na jednom oku máš hnědou řasenku :-), ale nemůžu říct, že by se mi to líbilo. Ta teplá hnědá na řasách dává vyniknout červeným žilkám v bělmu, oko pak vypadá „uplakaně“. Je i vidět, že trochu načervenalé máš obě oči, ale ta černá řasenka to tak nějak neutralizuje.
  Samozřejmě jak zmiňuješ v článku, když někdo aplikaci řasenky přežene a vyrobí si místo řas tlusté muří nožky, tak to není nic pěkného, není nad přirozený vzhled. Ale co se týká řasenky, tak já dál určitě zůstávám u černé 🙂

 2. Ahoj, děkuju za příspěvek. Samozřejmě nikoho nenutím, aby černou řasenku navždy zahodil. 🙂 Je pravda, že jsem neuvedla jednu důležitou věc, kterou co nejdříve ještě do článku doplním. Narozdíl od černé, která je prostě vždycky v podstatě stejně černá, hnědá řasenka je k dostání v různých odstínech. Každý výrobce má tu hnědou trošku jinou. Já jsem si vybrala značku, která má řasenku opravdu dost světle hnědou. Některé jiné jsou však tmavší. A také existují hnědočerné odstíny. Ty už jsou opravdu téměř černé a doporučila bych je tmavovláskám. Ale přesto, že jsou hodně tmavé, působí přirozenějším dojmem než ta černá.
  Jinak k té Angelině. Projížděla jsem opravdu velkou spoustu fotek celebrit a je jich hodně, které nepoužívají černou řasenku. U vizážistek je to celkem běžná záležitost a černou řasenku nedávají všem. Dlouho jsem to zkoumala a opravdu si myslím, že má na druhé fotce Angelina hnědou nebo alespoň černohnědou řasenku. Není to jen o teplotě fotky, ale také o tom, jak ty řasy celkově působí. Ale samozřejmě je to jen ilustrační fotka a jediný, kdo to ví určitě, bude ten, kdo Angelinu líčil. 😀 Určitě tedy doplním článek a zkusím přidat fotku černohnědé řasenky, kterou mám doma také v záloze pro nějaké slavnostnější příležitosti, kde volím výraznější líčení. Ačkoliv naposledy jsem na ples stejně sáhla po své oblíbené hnědé, protože na sobě černé řasy prostě už nesnesu. 🙂

 3. A ještě doplním, že jedna věc je ta, jak něco vypadá na fotografii a jak potom v reálu. Fotografie všeobecně ubírají barvu. Proto je téměř nemožné určit barevný typ z fotek. Pokud se necháte profesionálně líčit na focení, vizážista vás nalíčí úplně jinak, než by to udělal jindy. Osobně bych se na focení nalíčila nějakou tmavší řasenkou.

 4. Díky moc za doplnění. Docela by mě zajímal i test různých řasenek – v časopisech se testům moc věřit nedá, kvůli inzerci, a pak taky často „testuje“ každou řasenku jiná redaktorka, a tam už člověk neporovná vůbec nic.

  Já mám už dlouhé roky oblíbenou od Clinique High Impact Mascara – dělá přirozené zvýraznění (jen rovnoměrně obalí řasu, žádné žmolečky), ale HLAVNĚ – chová se jako voděodolná, a jde pak smýt teplejší vodou (ten vosk, co drží pigmenty, se rozpouští při teplotě nad 40 st., nebo tak nějak…) Super je, že člověk nemusí celý den myslet na to, jestli se mu řasenka nerozmazala při dešti nebo slzách. Že má řasenka tuhle „funkci“, to jsem náhodou objevila v reklamě v jednom anglickém časopise, ale mám pocit, že se o tom u nás ještě pořád moc neví. Chtěla jsem zkusit i jiné značky řasenky, co fungují na tomto principu, ale v kamenných obchodech vesměs tvrdí, že nic takového neexistuje (existuje! tu řasenku přece mám! 😀 ), na internetu to v popisech produktů uvedeno není…

 5. Tak to je moc zajímavé! Hned zkusím zjistit, jestli ji Clinique dodává také v hnědém odstínu.
  Jinak test řasenek je dost těžký. Sama jsem dodnes nenašla tu „svoji“, protože buď mi vyhovuje kvalita, nebo konzistence, nebo barva, nebo kartáček. Nikdy, ale opravdu NIKDY mi ještě nesedlo všechno… Stejnou potíž mám i s makeupy. Mám velký problém sehnat vhodný odstín, natož pak na každé roční období podle toho, jak jsem nebo nejsem opálená. Spousta značek nabízí makeupy buď s růžovým nebo žlutým podtónem, ale velmi málo myslí na to, že řada žen má neutrální tón pleti. Kdysi mi sednul jeden makeup od Lancome, ale přiznám se, že teď na mateřské se mi za něj nechce dávat tolik peněz. A mým posledním nečekaným objevem byl makeup z Oriflame. Kvalita sice nic moc, ale odstín je nečekaně identický s odstínem mé pleti. Ovšem co bude za měsíc, až budu opálenější, to netuším. 😀
  Takže testování kosmetiky je dost individuální záležitost a moc se mi do ní nechce. Ovšem mám v plánu článek, kde chci určitě napsat o produktech, které tak nějak vyčnívají v různích diskuzích. Ale obvykle jsou to drogerkové produkty. Vím, že ty si jedeš spíše v těch „lepších“ značkách a tam je dost potíž sehnat nějaké relevatní recenze.

 6. Článek hezký a opravu nabádá k přehodnocení. 🙂 Akorát bych možná tak jednoznačně nezavrhovala barevné řasenky. Sama občas používám fialovou, a kupodivu, na mě nevypadá nijak zvlášť nepřirozeně (většina lidí ani nepozná, že je fialová, dokud jim to neřeknu). Je však pravda, že jsem striktně studený typ, takže to nebude varianta úplně pro každého. A hlavně to chce umět vybrat rozumný odstín. Spíše tmavší a tlumenější. Je jasné, že řasenka v ultramarínovém odstínu nemůže vypadat přirozeně na nikom. 😀

 7. Děkuji za příspěvek a za tip! Věřím tomu, že nějaký rozumný odstín fialové může být pro chladnější typy dobrý, ale nemám s ním osobní zkušenost. Já zrazovala spíše od těch sytých a na první pohled znatelně barevných devadesátkových odstínů. 🙂

 8. Tak přidávám svoji aktuální zkušenost s řasenkou High Impact. Objednala jsem si ji v černohnědém provedení a jsem mile překvapená barvou. Je v podstatě hnědá.
  Začnu těmi kladnými poznatky. Řasenka se dobře nanáší a neslepuje řasy. Taky se vůbec nedrolí a můžu potvrdit, že jde velmi dobře smýt (nejen) teplou vodou. A tady bych řekla, že je kámen úrazu. Protože na mě se tedy jako voděodolná rozhodně nechová. Stačí, aby mi trochu zaslzelo oko, a mám ji hned rozteklou pod okem. To samé při sportu, tam je v podstatě nevyužitelná. Jak se člověk trošku zapotí, řasenka jde dolů.
  Takže za mě hodnocení tak 60% a za ty prachy bych ji asi znovu už nekoupila. Na celodenní nošení je asi fajn pro někoho, kdo nemá citlivé oči. Na sport se mi asi víc osvědčila levná řasenka z drogérky, která se sice během dne začne drolit, ale tak rychle se neroztéká jako tato.
  Jestli někdo objevíte dobrou hnědou voděodolnou řasenku, určitě mi dejte vědět. 🙂

 9. Ahoj, tak to mě moc mrzí, že nejsi spokojená, já bych za tuhle řasenku dala ruku do ohně, používám ji opravdu už hodně let a vážně mi funguje tak, jak jsem psala. Napadly mě možné 3 důvody, proč s ní nejsi spokojená:
  1. Je důležité, aby řasy nebyly před aplikací mastné. Tj. aby se na ně nedostal denní krém, nebo make-up. Olej z krému nebo make-upu taky rozpouští tu řasenkovou bázi, která nese pigment. Já jsem si za ty roky používání řasenky High Ipact zvykla na na to dávat pozor, tak mě nenapadlo na tohle upozornit.
  2. Řasenka s hnědými pigmenty se možná chová jinak, než s černými – není tak kvalitní?. Já používám celou dobu černou. A asi nelze vyloučit, že s hnědými pigmenty to prostě tak dobře negunuje, z nějakých důvodů….
  3. Jak jsi sama zmiňovala, tak hnědé řasenky na odbyt moc dlouho nejdou, tak si natrefila na nějaký extra dlouho prošlý kousek…?

 10. A ještě dodám, já tuhle řasenku používám s kontaktními čočkami, takže se dá říct, že mám citlivé oči.. a vážně ta černá funguje.

 11. Tady je videt, ze kazdemu muze sedet neco jineho. 🙂
  Také jsem nad tim přemýšlela, a jako nejpravděpodobnější mi přijde ta moznost, že se hneda rasenka může chovat jinak než ta černá. Stává se to i ocnich stínu nebo rtenek, že bývá kvalita ruzna u jednotlivych odstinu.
  Tak musím tu svoji prostě ještě hledat. 🙂
  Ale teda co se nanášení týče, je fakt výborná. Rasy zvyraznuje velmi prorozene a absolutně je neslepuje.

 12. Jak se, prosím, jmenují ty dvě světlejší řasenky? Přesně takové hledám, ale zatím nacházím jen takové, jako je ta nejtmavší, a to je skoro černá. Díky.

 13. Musim vas bohuzel zklamat. Clanek uz je stary a ja dane rasenky uz nemam, takze nevim, co to bylo za znacky. Zkusim zapatrat v pameti, jestli si nevzpomenu. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..