Přízrak vlastního mládí

Námětem na dnešní článek se mi stala paní, kterou jsem náhodně zahlédla, když jsem projížděla na kole jednou vesnicí. Na dlouho po setkání s ní jsem se místo kochání krásnou krajinou zabrala do přemýšlení na tím, proč některé upravené ženy, které se o sebe zjevně starají, stejně ve výsledku nepůsobí úplně dobře. Na své projížďce jsem totiž zahlédla velmi pečlivě upravenou ženu ve věku přibližně padesáti let, která si evidentně zakládá na svém vzhledu. Ovšem první, co mě při pohledu na ní napadlo, bylo to, že je jakýmsi přízrakem svého vlastního mládí. Proč? Protože je očividně věrná módě svého mládí.

Abyste tomu rozuměli. V první chvíli jsem měla pocit, že jsem narazila na Peggy Bundovou ze seriálu Ženatý se závazky. Byla to obdivuhodně štíhlá žena, oblečená do přiléhavého oblečení – upnutého nátělníku a legín, přepásaná širokým opaskem a obutá do pantoflíčků na podpatku. Oblečením by ještě při lepším dotažení doplňků mohla zapadat do současnosti, ovšem kámen úrazu byl její účes ne nepodobný tomu, který nosila v seriálu zmíněná Peggy. Také tato paní měla vysoko a dozadu vyčesané delší vlasy a podtočenou ofinu. Projížděla jsem kolem ní téměř závodní rychlostí (pochopitelně pouze v mých očích), takže jsem si nestihla prohlédnout, jak je nalíčená, ale tipla bych si, že i v tomto případě zůstala paní věrná svému stylu už od maturity.

Peggy Bundová (pinterest.com)

Dlouho jsem nad vším přemýšlela a došla jsem k závěru, že podobných žen jsem už v životě potkala poměrně dost. Vždy se jedná o hezky upravenou ženu, od které by se člověk mohl naučit důslednosti v péči o svůj zevnějšek. Ovšem celkový dojem vždy pokazí neaktuálnost jejího vzhledu. A nejde jen o to, že nedodržuje módní trendy. Spíš jde o to, že se daná žena obléká, líčí nebo češe (nebo vše dohromady) pořád stejně už od svého mládí. A tím, že si ji snadno zařadíme do 70., 80. nebo v případě mladších ročníků do 90. let, zbytečně si v našich očích přidává roky navíc. Ačkoliv je to hezká a upravená žena, působí na nás pořád nějak „divně“, zastarale a nemoderně.

Nedlouho po tomto setkání jsem potkala pro změnu poměrně mladou holku, která byla možná v mém věku nebo i mladší (proto píšu „mladou holku“). První, co se mi vybavilo, byly fotky na titulní stránce Bravíčka. Měla jsem totiž před sebou hezkou a upravenou holku, která jako by se přenesla v čase z přelomu milénia. Na hlavě měla tehdy tolik moderní platinovou blond podbarvenou černými prameny, riflové bokové zvonáče s výrazným páskem a k pásku ladící tričko.

Žena z roku 2000 (popsugar.uk, hellomagazine.info)

Opět působila jako přízrak minulosti a přesto, že byla upravená a určitě do svého vzhledu investovala hodně času, výsledný dojem nebyl dobrý.

A tyhle dvě ženy mě dovedly k další úvaze, že v menší míře vidím něco podobného vlastně velmi často. Občas potkám někoho, kdo si stále líčí oči modrými linkami, používá konturku tmavší než rtěnku, nosí stále stejný naondulovaný účes už dvacet let, odmítá se vzdát své oblíbené kožené kabelky, ačkoliv už vyšla z módy skoro před dvěma dekádami a podobně. A potom mi došlo, že si to člověk možná někdy ani neuvědomuje. Prostě dělá něco, na co je zvyklý a vůbec ho nenapadne přemýšlet nad tím, že to v dnešní době může působit zvláštně.

No a potom mi došlo také to, že jsem se ještě nedávno podobných chyb dopouštěla sama. Ještě před třemi lety jsem nosila svoje zamilované letní šaty, které byly moderní naposledy někdy na přelomu milénia. Také jsem si dokreslovala nesmyslně obočí tužkou do nepřirozené podoby, dokud mě na to neupozornil nezaujatý člověk, který mě moc neznal. A občas mi to taky dost ujelo s kabelkou, protože se mi pořád nechtělo utrácet peníze za novou, když ta stará pořád tak dobře slouží.

Od doby, kdy se o svůj vzhled zajímám ještě o něco víc než dřív, a snažím se, aby moje oblečení, líčení i účes odpovídaly současnosti, uplynul už nějaký ten rok. A přesto mi teď lidé hádají nižší věk než třeba před třemi lety.

Zkuste se zamyslet, jestli také nemáte stále v šatníku něco, co už by tam dávno být nemuselo, nebo jestli nejste náhodou nalíčená nebo učesaná stejně jako na své maturitní fotce. Velmi často vytáhneme něco nemoderního také na různé společenské události, pokud na ně nejsme příliš zvyklí chodit. Máme pocit, že nemá cenu kupovat si něco nového kvůli jedné akci. Proto často na plesech nebo svatbách můžeme vidět plejádu nepadnoucích obleků, nemoderní lodičky, šaty z lesklého polyesterového saténu a podobně.

Nakonec jsem si pro vás připravila menší přehled nejčastějších přízraků minulosti, které v ulici potkávám.

 

A co vy? Je něco, co děláte celé roky stále stejně? Snažíte se, aby váš zevnějšek působil aktuálním dojmem? Budu se těšit na vaše postřehy v komentářích!

 

Komentáře: 6

 1. Tak tenhle článek mi přesně mluví z duše. Jsem ta potrefená husa, co se ozývá. 🙂 Po letech na mateřské jsem zjistila, že nejen můj šatník těžce zaspal dobu. I díky tomuto webu jsem se rozhoupala a začala konečně „modernizovat“. Jako první změnu jsem pořídila modernější dioptrické brýle a účes a musím říct, že hlavně ty brýle zaznamenaly hodně pozitivních ohlasů. Přiznávám ale, že obuv a kabelky jsou moje noční můra, se kterou se zatím neumím moc poprat. Nechystáte článek na toto téma? PS: Mám kolegyni, krásnou, upravenou, ale taky zamrzlou v začátku devadesátek. Vždy jsem doufala, že se tomu vyhnu, ale musela jsem si přiznat, že se mi to ne úplně podařilo. Ale pracuji na tom… Usilovně. 🙂

 2. Děkuji za trefny příspěvek. V článku jsem nezminila, že doplňky (brýle, bizuterie apod.) také velmi často podcenujeme a nosíme je, dokud drží pohromadě. A ne vždy je to dobře…
  Dekuji za namet na článek. Zkusím popřemýšlet, jak téma nejlépe zpracovat. 🙂

 3. Hahaha, při čtení tohohle článku jsem si vzpoměla na jeden díl „Ano, šéfe“ s Pohlreichem. Majitelkou motorestu byla pečlivě udržovaná dáma ve věku cca 45 let, která jakoby vypadla z Diskopříběhu 😀 Stejný účes, líčení, oblečení… Jen kvůli ní jsem se na ten díl dívala až do konce, jak mě to fascinovalo. A co se týká mě samotné, tak sebekriticky musím říct, že trička s infantilními obrázky a mikiny s kapucou jsem nekompromisně vyhodila teprv před pár měsíci, a vlasy do pasu jsem šmikla asi před půlrokem. A kolik mi je? Ehm, 41… A vlastně proto jsem tady, chci načerpat inspiraci pro můj nový styl v dospělejším oblékání a vůbec vzhledu 🙂
  Mimochodem, obdivuji styl Jennifer Aniston, líbil by se mi článek o ní. Jak to dělá, že vypadá v džínech dokonale a stylově, i když se blíží k padesátce 🙂

 4. Děkuji za hezky příspěvek. 🙂
  Článek o Jennifer někdy v budoucnu napsat můžu. Dám si to do poznámek. 😉 Prozradím, že mám brzy v plánu vydat článek o někom jiném… 🙂

 5. Dnes je výhoda, že se nosí opravdu všechno a je i spousta lidí, kteří holdují vyloženě retru. Dle psychologů lidi často rádi ustrnou v době, kdy jim bylo v životě nejlépe. Proto poslouchají tak rádi hudbu svého mládí, dívají se na filmy z té doby a podobně – není na tom nic špatného. Pokud s tím máte problém, je to jen Váš problém. Ne člověka, který se v tomto zjevu cítí tak dobře.
  Ideální je kupovat jen kvalitní nadčasové věci, které se k nám opravdu hodí a ne módní výstřelky a máte vystaráno na vždy. Ekologicky a ekonomicky.

 6. Ano, souhlasím. Každý má právo nosit to, co chce. Takže já nemám problém ani s tím, že někdo nechce svůj vzhled řešit vůbec. Tohle všechno respektuju. Ale můj blog má pomáhat ženám, které chtějí poradit, jak vypadat dobře. A můj osobní názor je ten, že když ustrneme v době, tak až tak dobře nevypadáme. Chystám pro vás podcast, ve kterém se chci věnovat právě nákupům a věřte, že s filozofií nadčasových kousků, na kterých je šatník postaven, souhlasím. Ale také si myslím, že s nimi člověk úplně nevystačí a nevystačí s nimi na celý život. Tedy v případě, že chce vypadat dejme tomu „stylově“. Ale pokud je vám dobře třeba v módě vašeho mládí, já ani můj blog vám v tom nikdy nebudeme bránit! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..