Přízrak vlastního mládí

22. 6. 2018

Námětem na dnešní článek se mi stala paní, kterou jsem náhodně zahlédla, když jsem projížděla na kole jednou vesnicí. Na dlouho po setkání s ní jsem se místo kochání krásnou krajinou zabrala do přemýšlení na tím, proč některé upravené ženy, které se o sebe zjevně starají, stejně ve výsledku nepůsobí úplně dobře. Na své projížďce jsem totiž zahlédla velmi pečlivě upravenou ženu ve věku přibližně padesáti let, která si evidentně zakládá na svém vzhledu. Ovšem první, co mě při pohledu na ní napadlo, bylo to, že je jakýmsi přízrakem svého vlastního mládí. Proč? Protože je očividně věrná módě svého mládí.

Abyste tomu rozuměli. V první chvíli jsem měla pocit, že jsem narazila na Peggy Bundovou ze seriálu Ženatý se závazky. Byla to obdivuhodně štíhlá žena, oblečená do přiléhavého oblečení – upnutého nátělníku a legín, přepásaná širokým opaskem a obutá do pantoflíčků na podpatku. Oblečením by ještě při lepším dotažení doplňků mohla zapadat do současnosti, ovšem kámen úrazu byl její účes ne nepodobný tomu, který nosila v seriálu zmíněná Peggy. Také tato paní měla vysoko a dozadu vyčesané delší vlasy a podtočenou ofinu. Projížděla jsem kolem ní téměř závodní rychlostí (pochopitelně pouze v mých očích), takže jsem si nestihla prohlédnout, jak je nalíčená, ale tipla bych si, že i v tomto případě zůstala paní věrná svému stylu už od maturity.

Peggy Bundová (pinterest.com)

Dlouho jsem nad vším přemýšlela a došla jsem k závěru, že podobných žen jsem už v životě potkala poměrně dost. Vždy se jedná o hezky upravenou ženu, od které by se člověk mohl naučit důslednosti v péči o svůj zevnějšek. Ovšem celkový dojem vždy pokazí neaktuálnost jejího vzhledu. A nejde jen o to, že nedodržuje módní trendy. Spíš jde o to, že se daná žena obléká, líčí nebo češe (nebo vše dohromady) pořád stejně už od svého mládí. A tím, že si ji snadno zařadíme do 70., 80. nebo v případě mladších ročníků do 90. let, zbytečně si v našich očích přidává roky navíc. Ačkoliv je to hezká a upravená žena, působí na nás pořád nějak „divně“, zastarale a nemoderně.

Nedlouho po tomto setkání jsem potkala pro změnu poměrně mladou holku, která byla možná v mém věku nebo i mladší (proto píšu „mladou holku“). První, co se mi vybavilo, byly fotky na titulní stránce Bravíčka. Měla jsem totiž před sebou hezkou a upravenou holku, která jako by se přenesla v čase z přelomu milénia. Na hlavě měla tehdy tolik moderní platinovou blond podbarvenou černými prameny, riflové bokové zvonáče s výrazným páskem a k pásku ladící tričko.

Žena z roku 2000 (popsugar.uk, hellomagazine.info)

Opět působila jako přízrak minulosti a přesto, že byla upravená a určitě do svého vzhledu investovala hodně času, výsledný dojem nebyl dobrý.

A tyhle dvě ženy mě dovedly k další úvaze, že v menší míře vidím něco podobného vlastně velmi často. Občas potkám někoho, kdo si stále líčí oči modrými linkami, používá konturku tmavší než rtěnku, nosí stále stejný naondulovaný účes už dvacet let, odmítá se vzdát své oblíbené kožené kabelky, ačkoliv už vyšla z módy skoro před dvěma dekádami a podobně. A potom mi došlo, že si to člověk možná někdy ani neuvědomuje. Prostě dělá něco, na co je zvyklý a vůbec ho nenapadne přemýšlet nad tím, že to v dnešní době může působit zvláštně.

No a potom mi došlo také to, že jsem se ještě nedávno podobných chyb dopouštěla sama. Ještě před třemi lety jsem nosila svoje zamilované letní šaty, které byly moderní naposledy někdy na přelomu milénia. Také jsem si dokreslovala nesmyslně obočí tužkou do nepřirozené podoby, dokud mě na to neupozornil nezaujatý člověk, který mě moc neznal. A občas mi to taky dost ujelo s kabelkou, protože se mi pořád nechtělo utrácet peníze za novou, když ta stará pořád tak dobře slouží.

Od doby, kdy se o svůj vzhled zajímám ještě o něco víc než dřív, a snažím se, aby moje oblečení, líčení i účes odpovídaly současnosti, uplynul už nějaký ten rok. A přesto mi teď lidé hádají nižší věk než třeba před třemi lety.

Zkuste se zamyslet, jestli také nemáte stále v šatníku něco, co už by tam dávno být nemuselo, nebo jestli nejste náhodou nalíčená nebo učesaná stejně jako na své maturitní fotce. Velmi často vytáhneme něco nemoderního také na různé společenské události, pokud na ně nejsme příliš zvyklí chodit. Máme pocit, že nemá cenu kupovat si něco nového kvůli jedné akci. Proto často na plesech nebo svatbách můžeme vidět plejádu nepadnoucích obleků, nemoderní lodičky, šaty z lesklého polyesterového saténu a podobně.

Nakonec jsem si pro vás připravila menší přehled nejčastějších přízraků minulosti, které v ulici potkávám.

 

A co vy? Je něco, co děláte celé roky stále stejně? Snažíte se, aby váš zevnějšek působil aktuálním dojmem? Budu se těšit na vaše postřehy v komentářích!

 

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.