Proč miluju second handy

4. 11. 2018

V příspěvku o outfitech laděných tematicky k oslavě 100. výročí republiky jsem se zmínila, že můžete hádat téma jednoho z příštích článků. Ty všímavější z vás jistě uhodly, že budu psát o svých nákupech v second handech a různých outletech. Tedy v obchodech, kde se prodává oblečení, které už není nové nebo takové, které bylo z různých důvodů vyřazeno z prodeje v klasických obchodech.

(pinterest.com)

Výhody nakupování v second handech

Možná už jste si všimli, že spousta mého oblečení pochází právě ze „sekáčů“. Second handy a různé outlety obrážím poměrně pravidelně a nejen ve městě, kde bydlím. Občas praktikuju i sekáčový turismus. Když pobývám delší dobu v nějakém městě, nevynechám příležitost se podívat, jaké second handy tu jsou. Nebudu zastírat, že v nich nakupuju opravdu ráda a to hned z několika důvodů. A právě ty jsem se vám dnes rozhodla přiblížit.

Nízká cena

Nízká pořizovací cena oblečení je jedním z hlavních důvodů, proč lidé do sekáčů chodí. Možnost obohatit svůj šatník o nové kousky za minimální ceny je lákavá. Ceny v jednotlivých typech second handů jsou různé.

Outlety obvykle bývají o něco dražší. Některé značky provozují vlastní outlet, kam umisťují věci, které už nejsou v prodeji, různé atypické velikosti apod. Máte tak unikátní možnost pořídit značkové věci s výraznými slevami. Potom existují outlety, kde končí zboží vytříděné třeba ze zrušených obchodů.

Také některé typy second handů se orientují na „lepší“ zboží a oblečení zde pořídíte v řádech stokorun podle značky, druhu a stavu. Některé tyto second handy pravidelně nebo nárazově pořádají výprodej, kdy všechno oblečení dají za jednotnou cenu třeba 30 Kč. Některé sekáče už mají takto ceny nastavené od začátku a jsou to takové ty typické hrabárny. Často pak ani nemají oblečení na ramínkách, ale jen v kupách na stolech, takže musíte prostě prohrabovat spoustou nenositelného oblečení, abyste našla svůj vytoužený poklad.

Někteří dodavatelé secondhandového zboží také pořádají v různých městech burzy, obvykle v nějakém kulturáku. Ceny opět bývají velmi nízké v řádech desetikorun a i tady se dají sehnat hotové poklady.

(modnipeklo.cz)

Jednoduše když máte opravdu velké štěstí, můžete si odnést ze sekáče třeba úplně nový vlněný kabát Pietro Fillipi za 50 Kč (na tohle štěstí stále ještě čekám…).

Originalita

Zatímco řetězce obvykle nabízí dost unifikovanou módu, v second handech můžete narazit na velmi zajímavé originální kousky. Většina věci je dovážená ze zahraničí, takže i řetězcové značky vám tu mohou nabídnout kousky, které na našem trhu nebyly vůbec k dostání. Když máte štěstí, najdete i nějakou dražší značku nebo designovou věc od nějakého návrháře nebo módního domu. Každopádně máte možnost nosit oblečení, ve kterém nepotkáte na ulici každou pátou ženu, což je v dnešní době ohromná výhoda.

Výběr barev

Tenhle bot je zcela zásadní pro mě. Jakožto světlé jaro potřebuju ve svém šatníku především světlé, jasné a svěží barvy. Takže přesný opak toho, co obvykle najdu v běžných obchodech. To v second handech to barvami často vyloženě hýří a navíc mnohé obchody rovnají oblečení na ramínka právě podle barev. Velmi jednoduše tak můžu přeskakovat části, kde visí například černé oblečení a zaměřit se na ty barvy, které se ke mě hodí.

(pinterest.com)

Právě výběr barev může být pro vás přínosný ve chvíli, kdy si budujete nový šatník nebo máte po konzultaci barevné typologie svůj vzorník barev. Může to vaše nakupování také hodně urychlit, protože pokud si řeknete, že si chcete koupit třeba modrý svetr, jednoduše vejdete do obchodu, najdete sekci svetrů, prohlédnete ty modré, a zase můžete jít.

Výběr střihů

I ve výběru střihů mohou second handy nabídnout o poznání více než klasické řetězcové obchody. V obdobích, kdy trendům vládnout úzké slimky, je téměř nemožné sehnat v ochodech klasické rovné kalhoty. Ovšem v second handech to tak není, protože zde najdete oblečení z různých období. Navíc se second handy nezaměřují na určitý styl, takže si tu své najdou vyznavači různého stylu oblékání. Koupíte tu romantické halenky, plesové šaty, kostýmky, ale i kožené bundy nebo sportovní oblečení.

Recyklace

O tom, že současná nadprodukce oblečení je až absurdní, by se mohly psát celé statě. Pokud smýšlíte ekologicky, určitě vás potěší i to, že máte možnost recyklovat oblečení místo toho, abyste kupovali stále nové. Ostatně se do oběhu v second handech běžně dostává oblečení nenošené nebo dokonce stále opatřené cedulkami.

Nákupy online

Pokud jste fanouškem eshopů a nakupování online, potěší vás, že mnoho second handů najdete také na internetu! Buď můžete využít třeba Vinted.cz, který funguje jako burza oblečení, kde můžete nejen nakupovat, ale i prodávat. Případně se zapojit do nějaké bazarové prodejní skupiny na Facebooku – zejména té naší. 🙂
Existují ale i běžné online second handy, kde můžete nakupovat jako v klasickém eshopu s oblečením.

(pinterest.com)

Nevýhody nakupování v second handech

Abychom si to ale příliš neidealizovali, nakupování z druhé ruky má i řadu nevýhod. Při hledání zajímavých kousků se musíte prohrabat spoustou oblečení, které je vyloženě hrozné. Často se stane, že obejdete 5 sekáčů a odejdete domů s prázdnou.

Moje nákupy velmi často provází jedno zklamání za druhým. Nedávno jsem třeba z dálky viděla na panně naaranžovaný trenčkot v mé ideální barvě. Bohužel ale byl spálený od žehličky. Nebo objevím naprosto dokonalou blůzu, v dokonalém střihu, dokonalé barvě, ale zcela špatném čísle.

Časté nakupování v sencond handech může mít za následek také to, že váš šatník začne působit neaktuálně. Není sice potřeba nosit pouze nejžhavější módní výstřelky, ovšem pokud se vaše oblečení bude skládat pouze z kousků, které se nosily před 5-10 lety, nebude to úplně ideální.

Výrazně levné věci navíc někdy člověka motivují k tomu, aby si koupil věci, o kterých není úplně přesvědčený, že se mu líbí a že mu sedí. Takové věci pak mnohdy vůbec nenosíme a kupí se nám jen ve skříni.

Pro někoho navíc může být nepříjemný charakteristický pach většiny secondhandů. A také chápu, že ne každý snese pocit, že věc, kterou si koupil, nosil někdo jiný před ním. Ačkoliv v sekáčích najdete i hodně úplně nových věcí ještě s visačkami.

Komplikací pak může být i to, že když si zvyknete nakupovat oblečení takto levně, bude pro vás těžké koupit v klasických obchodech něco za plnou cenu. Když vidím svetr za 1000 Kč, tak se mi ho prostě koupit nechce, i když se mi líbí.

„Sekáčové štěstí“

Na závěr bych ráda zmínila ještě něco, čemu říkám „sekáčové štěstí“. Pro úspěšné nákupy v second handech je důležitá velká trpělivost, určitá intuice a nějaký takový cit pro tento specifický druh nakupování. Ne každý ho má, a proto se ne každý stává příznivcem nakupování z druhé ruky. A i když cit pro sekáče máte, může se vám stát, že si během deseti návštěv nic nekoupíte. Potom jsou ale dny, kdy vás potká pravé „sekáčové štěstí“. To je den, kdy se prostě daří. Buď odejdete s plnými taškami domů, nebo najdete minimálně jeden hotový poklad nebo třeba kousek, který sháníte už celé roky. A jak takové sekáčové štěstí vypadá?

Třeba takhle:

sekáčové úlovky

Všechny kousky jsem nakoupila v jednom dni asi ve 4 second handech. V sousedním městě je jedna ulice, kde je sekáčů hned několik, tak jsem si je prošla, a tuhle tour jsem završila na bazarovém prodeji v kulturáku u nás ve městě. V jednom z navštívených second handů jsem navíc měla štěstí, protože zrovna ten den probíhal nějaký velký výprodej.

Za vše jsem nakonec utratila pár korun a slušně si obohatila šatník. Asi dvě věci jsem nakonec musela vyřadit, ale i tak to byl šťastný nákup.

A co vy? Máte rádi second handy? Baví vás tam nakupovat? Máte nějaký oblíbený second hand? Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích!

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.