Proč je dobré znát tvar svého obličeje

23. 5. 2019

Téma vhodného účesu ve vztahu ke tvaru obličeje jsme nakousli už v článku Jak si vybrat vhodný účes. Dnes se na toto téma podíváme blíže a představíme si některé tvary obličeje.

Naprostým ideálem je souměrný oválný obličej. Čili tvář, která má ideální poměr šířky a délky, nemá nijak výrazně vysoké nebo široké čelo, výrazně širokou nebo naopak úzkou čelist a k tomu třeba i tak akorát velké oči, nos a ústa. Jste vlastníkem podobného obličeje? Potom tenhle článek můžete spokojeně přeskočit, protože vám bude pravděpodobně slušet téměř cokoliv. K tomu vám gratuluju a budu se tvářit, že vám vůbec nezávidím… 🙂

Oválný obličej – Jessica Alba, Charlize Theron, Megan Fox (express.co.uk, dmarciniak.com, pinterest.com)

Vy ostatní pravděpodobně ovšem takto ideální tvář nevlastníte, takže se spolu pojďme podívat, co s tím. Na začátek ale říkám, že netypický tvar obličeje není žádná vada na kráse! Ani ty největší krásky nemají často pravidelně oválný obličej.

Naším přítelem bude opět především optika. S pomocí optiky je totiž možné se zdání ideálního oválného obličeje přiblížit.

Asi jste si už všimla, že zatímco vám některý styl účesu sluší, v jiném se necítíte dobře. To je bohužel fakt, se kterým se asi budete muset smířit. Také často koukám po šmrncovních krátkých pixie střizích, ale dávno jsem si uvědomila, že to není účes pro mě. Stejné je to ale třeba i s tvarem náušnic nebo náhrdelníku, s tvarem výstřihu nebo i líčením.

Jak tedy s tvarem svého obličeje pracovat?

Snažte se vzbudit dojem oválného obličeje pomocí účesu

Jak už jsme řekli, ideální tvar obličeje je ten oválný. Zejména pak v kombinaci se souměrnými proporcemi obličeje. Ženy, které mají tak akorát vysoké čelo, tak akorát vystouplé lícní kosti, tak akorát zaoblenou čelist a tak akorát velké oči, nos a ústa, jsou prostě ve výhodě. Nicméně optika je dobrý přítel a s její pomocí můžete vhodným účesem tvar obličeje přizpůsobit ideálu.

Kulatý obličej – Selena Gomez (mtv.com, hryprodivky.cz)

Podíváme-li se na dvě fotky Seleny Gomez, vidíme v nich velký rozdíl. Selena má výrazně kulatý obličej, který do hladka sčesaným culíkem s pěšinkou uprostřed ještě zdůraznila. Oproti tomu volně splývavé delší vlasy její obličej zužují. Selena si dopomohla také vhodným líčením očí, které opticky zvětšila a protáhla do stran.

Hranatý obličej – Olivia Wilde (stylecaster.com, brodwayworld.com)

Stejně tak lze u hranatých obličejů vhodným účesem zjemnit širokou spodní čelist. Olivia Wilde ji tedy zrovna moc neřeší, protože na většině dohledatelných fotek ji má odkrytou. Když však nechá volně splývat prameny svých vlasů podél obličeje, široká spodní čelist se skryje a její tvář působí kulatějším dojmem.

Dlouhý obličej – Sarah Jessica Parker (apnews.com, vanityfair.com)

Příliš dlouhý a úzký obličej zase můžete opticky rozšířit a zkrátit. Nejvíce vám k tomu pomůže objem po stranách tváře. Rozdíl vidíme u Sarah Jessici Parker, která výrazně dlouhý obličej vlastní. Zatímco do hladka stažené vlasy v drdolu na úzký dlouhý obličej upozorňují, velké měkké vlny dodají potřebný objem po stranách tváře a zároveň trošku zkrátí vysoké čelo.

Účesem také můžete snadno korigovat například i různé „nedokonalosti“ jako vysoké nebo široké čelo, příliš úzkou čelist apod.

Široké nebo vysoké čelo – Christina Ricci, Rachel McAdams

U širokého čela pomohou prameny volně spuštěné do tváře nebo šikmá patka. Vyhnout byste se měla naopak po stranách uhlazeným účesům. Vysoké čelo může schovat ofinka nebo patka. Nevhodné jsou opět účesy hladce stažené dozadu nebo vysoko vyčesané vlasy.

Pozor na tvar výstřihu

Nechcete-li na tvar svého obličeje příliš poutat pozornost, neměla byste se zaměřovat pouze na svůj účes. Ten je sice stěžejní, ale i další aspekty, které jsou v blízkosti vaší tváře, mohou zásadně ovlivnit působení vašeho obličeje.

Jedním z nich je tvar výstřihu. To, jaký výstřih vám bude nejvíce slušet, je poněkud složitější téma, ovšem jednou ze zásad je také to, aby tvar výstřihu nekopíroval tvar vaší brady a spodní čelisti nebo rovnou celého obličeje. Nevěříte?

Tvar výstřihu x tvar obličeje – Scarlett Johansson, Ginnifer Goodwin, Liv Tyler, Minnie Driver (allure.com, hawtcelebs.com, mirror.com, justjared.com)

Když se podíváte na fotky žen výše, vidíte, že jejich výstřihy tvarem kopírují tvar jejich tváře. Scarlett Johansson svůj trojúhelníkový tvar obličeje zdůraznila už nevhodným účesem, ovšem trojúhelníkový tvar jejího výstřihu přitahuje pozornost k podobně tvarované bradě.

Ginnifer Goodwin zase mělkým kulatým výstřihem podtrhla kulatost své tváře. Optický se jí tak ještě víc zakulatila. V kombinaci s

Liv Tyler doslova zkopírovala svůj oválnější dlouhý obličej na hlubokém a užším výstřihu. Podlouhlost tváře tak ještě víc zvýraznila.

Minnie Driver má hruškovitě tvarovaný obličej. Zvolila k němu poměrně slušivý účes, který ji přidává objem v užší části tváře. Ovšem na šířku dolní čelisti a špičatost brady nevhodně poutá pozornost podobným tvarem výstřihu.

Pozor na tvar náušnic a náhrdelníků

Pokud nemáte ideální tvar obličeje, může vám ublížit také nevhodně vybraný náhrdelník nebo náušnice. V případě náhrdelníků je princip podobný jako u výstřihů. Opět by neměl tvarem kopírovat tvar obličeje.

Tvar naušnic x tvar obličeje (msn.com, zimbio.com, gettyimages.com)

U náušnic je princip o něco složitější. Zjednodušeně se ale dá říct, že máte-li kulatý obličej, budou vám mnohem víc slušet delší a užší visací náušnice, které obličej opticky prodlouží. Naopak u dlouhých a úzkých obličejů je vhodné vybírat širší a výraznější náušnice, které přidají objem po stranách tváře. Náušnice by měly být zároveň spíš delší. Máte-li spíš objemnější dolní čelist díky hranatému nebo hruškovitému tvaru obličeje, výrazným visacím náušnicím, které budou přitahovat pozornost k dolní polovině obličeje, byste se měla vyhnout a zaměřit se spíš na drobné a nenápadnější pecky.

Kouzla s líčením

Velkým pomocníkem může být samořejmě také líčení. Poslední dobou je velmi populární takzvané konturování. Názory na něj jsou různé. Důležité je ale to, že to s ním musíte umět, abyste něměla pruhovaný obličej. Osobně doporučuju používat ke korekci spíš jen tmavší pudr, kterým můžete tvar obličeje korigovat.

Konturování (get-the-look.ca)

Pokud si na konturování věříte, doporučuju videa Ally Art, která najdete na youtube.

Dopomoci si ovšem můžete i bez konturování. Mnohdy stačí, když od svých problematických partií odvedete pozornost. Máte-li příliš širokou nebo úzkou čelist, raději přitáhněte pozornost ke svým očím než ke svým rtům. Máte-li kulatý obličej, pomůže vám, pokud svoje oči opticky zvětšíte a oddálíte od sebe.

Možností, jak korigovat tvar své tváře je mnoho. V příštích třech článcích se spolu podíváme blíže na jednotlivé základní tvary obličeje a řekneme si, jak s nimi pracovat a na co si dávat pozor. V prvním díle začneme s oválným, kulatým a podlouhlým tvarem obličeje. Ve druhé části budeme pokračovat obdélníkový a čtvercovým obličejem. A celou sérii zakončíme článkem, kde si představíme trojúhelníkový, hruškovitý a kosočtvercový obličej.

Základní tvary obličeje

Máte ideální oválný tvar obličeje nebo se potýkáte s tím, že tvář musíte opticky korigovat? Máte nějaké svoje vlastní fígle? Budu se moc těšit na vaše komentáře.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.