Také si stále nepřipadáte dost dobrá? Tady máte pupínek, támhle faldík, málo dlouhé nohy, moc široká ramena, zvláštní dolíček ve tváři, divné uši… Obdivujete modelky v časopisech a říkáte si, že byste také chtěla být takhle dokonalá? Srovnáváte se neustále s ostatními a hledáte, co mají oproti vám lepšího? Řeknu vám, proč byste to neměla dělat. A proč vůbec nemá cenu snažit se být dokonalá.

Dokonalost vzhledu je subjektivní pojem

Když se deseti lidí zeptáte, jak by měla vypadat jejich dokonalá dovolená nebo dokonalé bydlení, dostanete pravděpodobně deset různých odpovědí. A to samé se stane, když se lidí zeptáte, jak vypadá dokonalá žena. Vnímání pomyslné dokonalosti je čistě subjektivní. Co se může zdát krásné vám, jiní mohou vnímat spíš negativně. Už jen z tohoto prostého důvodu nemá cenu klást na sebe příliš vysoké nároky.

A tím se dostáváme k druhému bodu. My ženy máme tendenci být na sebe strašně přísné. Od doby, co pracuji se ženami a jejich vzhledem, si toho všímám víc než kdy dřív. Ženy se nedokáží vnímat objektivně a neustále na sobě hledají chyby. Denně vidím spoustu krásných žen, které o sobě pochybují a jako krásné se vůbec nevnímají. A mnohdy stačí jen to, že nejsou ve svých očích po všech stranách perfektní.

Naše osobnost a osobitost je na prvním místě

Kdyby existoval jeden konkrétní ideál krásy a my všechny ho dokonale splňovaly, výsledkem by bylo to, že bychom všechny do jedné byly stejné. A to by přece bylo hrozné!

Mnohdy jsou to právě naše zvláštnosti a „nedokonalosti“, díky kterým jsme jedinečné. Lidé si nás díky nim snáze pamatují, jsou naší charakteristikou a dělají z nás toho, kdo jsme.

Žijeme skutečné životy!

A víte co? Být dokonalá prostě ani nejde… protože žijeme reálně životy s reálnými problémy a povinnostmi.

Kdysi jsem psala článek o tom, co považuju za takové základní desatero krásy. A uváděla jsem tam upravené vlasy a ruce.

Před čtyřmi měsíci se mi narodilo miminko. Je to samozřejmě úžasné a spolu se starší dcerou je to pro mě v životě ta hlavní priorita. Vzhled se ale samozřejmě snažím nezanedbávat. Každopádně teď vůbec nejsem schopná si nalakovat nehty! Kdo máte děti, asi to pochopíte. Najít si dost času na to, aby mi každá vrstva laku v pohodě zaschla je teď zrovna absolutní scifi. Takže sice se snažím mít ruce čisté a nehty jakž takž zapilované, ale o nějaké manikúře fakt nemůže být řeč. Tak to prostě neřeším a směřuju svoji pozornost k věcem, které teď ovlivnit dokážu. Třeba se ráno stíhám nalíčit. Tak se poctivě každé ráno líčím. A pokud se zrovna nechystám na desetikilometrovou procházku, tak se i trošku líp obléknu.

Ale věřím tomu, že jsou mezi vámi tak zaneprázdněné ženy, že se třeba ráno ani nalíčit nestíhají. To se může stát. Ale neznamená to, že musíte rezignovat úplně. Vždycky se najde něco, co pro sebe zvládnete udělat a má to smysl! To nevadí, že nebudete perfektní. Ale vzhled není otázka buď všechno, nebo nic. I něco málo je lepší než nic.

Myslete na to, když se někam chystáte. Třeba jen na nákup nebo s dětma na hřiště. Neříkejte si, že nemá smysl se nějak líp oblíknout, když jste si nestihla umýt vlasy. Radši je třeba stáhněte do nějakého slušivějšího drdůlku a přitáhněte pozornost k hezkému oblečení.

Progress, not perfection

A hlavně myslete na to, že zásadní je naše charisma a to, co z nás vyzařuje. Je-li žena se sbou spokojená, je to z ní cítit. To je léty prověřený fakt, který možná zní jako klišé, ale nesnižuje to jeho pravdivost.

Ať už jste v jakékoliv fázi „práce“ na svém vzhledu nebo budování svoji image, mám pro vás poučku, která by se měla tesat do kamene. A hodí se úplně ke všemu, co děláte. PROGRESS, NOT PERFECTION! Tedy důležitý je váš vývoj. To, že nestagnujete a pracujete na sobě. Ale není cílem dojít hned k nějaké pomyslné dokonalosti a být perfektní! Dokonce tam nemusíme dojít vůbec, protože jak už jsme si dnes řekly, je to stejně subjektivní pojem. 🙂

Tak zpomalte, nežeňte se za zdánlivou dokonalostí, buďte samy sebou a radujte se z každé chvíle, kdy se cítíte dobře. Protože potom dobře i vypadáte.

Jak to vidíte vy? Souhlasíte se mnou? Máte tendenci být na sebe moc přísné? A jste stejně přísné i na jiné ženy ve vašem okolí? Budu se moc těšit na vaše názory a postřehy v komentářích!