Definujte jednoduše základ svého stylu

7. 4. 2020

Hledáte marně svůj styl? Třeba to děláte špatně! Myslíte, že z vás dostatečně nevyzařuje vaše osobnost? Nevíte, na čem stavět svůj šatník? Máte pocit, že se vám líbí všechno a nic? Máte plnou skříň, a přesto to nikam nevede? Tak začněte znovu od začátku a tentokrát popořadě! V dnešním článku vás naučím, jak si definovat to, na čem se váš styl zakládá. Právě to je na úplném začátku to nejdůležitější. Protože všechno, co děláme, musí stát na pevných základech.


Prohlédněte si svoji skříň

Otevřete svoji skříň a pořádně se do ní podívejte. A teď mi vůbec nejde o to, abyste její obsah nějak do detailu analyzovala. Ale zkuste si říct, jestli je něco, co se ve vašem šatníku opakuje. Je třeba nějaký kousek oděvu, který kupujete zas a znova? Je něco, čeho máte výrazně víc než jiného? Kupujete třeba neustále dokola košile? Nebo máte šest různých riflových bundiček? Nebo jste zatížená na dlouhé sukně?

Pomoci vám může i to, když se zamyslíte nad tím, co otvíráte jako první na eshopu s oblečením. Nemyslím teď situaci, kdy něco opravdu potřebujete. Ale když se chcete jen tak kouknout, co mají nového, nebo když jsou slevy. Co je první záložka, na kterou klikáte?

Máte to rozmyšlené?

Fajn. Tak teď si tu vlajkovou loď svého šatníku oblékněte spolu s tím, co k tomu obvykle nosíte. A vyfoťte se.

Co vidíte? Co o vás váš outfit říká? Jak myslíte, že to působí na ostatní? Řeknou si o vás třeba: „Páni, ta je elegantní.“ Nebo spíš něco ve smyslu: „Teda, to je rebel!“

Neřešte, že to není úplně stylové a šik tak, jak byste si přála. To teď není předmětem bádání. 🙂

Vaše odpověď je zároveň hlavní charakteristikou vašeho stylu. To, co vždy potřebujete mít ve svém oblečení zastoupené. V praxi to rozhodně nefunguje tak, že váš styl bude stoprocentně jednotný a všechny vaše outfity budou jeden jako druhý. Někdo to tak třeba má, ale většina lidí (tedy většina žen) potřebuje v módě rozmanitost. Dokonce náš osobní styl je většinou směsicí různých stylů a směrů. Ale přesto je vždy jeden prvek, který je nosný, pro nás zcela charakteristický a vždy bude naše outfity propojovat.

U mě je to třeba ženskost. Byť jsem si mnohokrát myslela, že jsem především ležérní typ, tak je to právě ženskost, na které můj styl oblékání stojí. Když otevřu svoji skříň, zjistím, že mám asi dvanáctery šaty, deset sukní a pouze dvoje kalhoty. A když říkám dvoje, myslím fakt dvoje! Ať už otevřu jakýkoliv eshop, první, na co klikám, je záložka se šaty, potom ta se sukněmi a až potom přijde na řadu všechno ostatní. Kdykoliv se dívám na boty, sice se mi líbí spousta tenisek a mokasín, ale vždy se na první dobrou zamiluju do nějakých lodiček. Neříkám teď, že upřednostňuju romantický nebo elegantní styl. To ne. Ale ženskost je spojnicí pro všechno oblečení, které mám, a které si vybírám.


Najděte si svůj vzor

Můžeme teď spolu provést menší kontrolu. Případně pokud jste ve skříní nenašla svoji vlajkovou loď, můžete najít tu základní charakteristiku s pomocí tohoto cvičení.

Najděte tři ženy (ale může jich být i víc), jejichž styl se vám líbí, a které obdivujete. Mohou to být celebrity, ale klidně i někdo z vašich přátel, sousedka, někdo z rodiny. Je to jen na vás. Máte? Tak teď si od každé najděte tři její oufity, které se vám líbí ze všeho nejvíc. Možná se v první chvíli leknete, že každá z těch žen má trošku jiný styl. Toho se rozhodně neděste, protože na tom není vůbec nic zvláštního. Dejte si výběr outfitů vedle sebe a zkuste najít, co mají společného. Případně si řekněte, co mají společného s vámi.

Určitě ten společný prvek najdete. Nejen mezi vašimi třemi ženami, ale i mezi nimi a vaším šatníkem. A je možné, že ten prvek nebude jen jeden, ale dokonce najdete charakteristik víc. Tak směle do toho. Věřím, že se o sobě dozvíte zase něco víc a pomůže vám to při budování vašeho stylu.

Já jsem si zvolila Cate Blanchette, Victorii Beckham a Vlastinu Kounickou Svátkovou. Každou jsem hledala zvlášť a v jinou dobu, abych byla co nejmíň ovlivněná vždy tou předchozí. Někdy byla docela fuška vybrat jen tři jejich modely. Výběr jsem řídila čistě intuitivně na základě prostého líbí/nelíbí. Nad ničím jiným jsem nepřemýšlela. Když jsem si to potom takhle vyskládala, byla jsem sama překvapená, kolik společných rysů jsem objevila. Potvrdilo se mi, že ženskost je úplným základem toho, co hledám. Potom můžu klidně dál balancovat na pomezí uvolněné elegance, rafinovanosti, minimalismu a uměleckého stylu. Ale prostá ženskost bude vždy hrát prim.

Teď, když jste si stanovila ten úplný základ, můžete pokračovat dál. Ale o tom zase někdy příště. 🙂 A věřím, že i tento základ vám při výběru oblečení může hodně pomoct.

Líbilo se vám dnešní cvičení? Zjistila jste o sobě něco nového? Co je základem vašeho šatníku? Dejte mi vědět.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Chceš být šik? Jednu věc nech doma!

Chceš být šik? Jednu věc nech doma!

Snažíš se všemožně dodat svému zevnějšku šmrnc, ale občas se ti to moc nedaří? Možná ti pomůže módní pravidlo, které propagovala sama Coco Chanel - Než odejdete z domu, sundejte jednu věc! Ukážu ti, jak tuhle formuli myslela, jak ji můžeš použít ve svém šatníku, a...

pokračovat ve čtení

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.