Chcete se v oblečení cítit skvěle? Poznejte svůj stylový archetyp!

20. 8. 2020

Stylový archetyp je podstatou a prapříčinou toho, jak se oblékáme a co v módě upřednostňujeme. Dalo by se říct, že je to něco jako povahový temperament. Ostatně s naší povahou a osobností je stylový archetyp úzce spjatý. Nepleťte si ale pojem stylový archetyp se stylem oblékání jako takovým. Stylů existuje v módě nepřeberné množství a i my jich můžeme mít ve skříni více. Stylový archetyp pouze udává hlavní tón a charakteristiku toho, co v módě hledáme. Pojďme si v tom jednou pro vždy udělat jasno. 🙂 Dnes se podíváme blíž na to, co stylový archetyp je a jak to funguje v praxi.

I zde platí, že každý z nás je naprostý originál a i dva lidé stejného archetypu se mohou oblékat odlišně. Navíc většina z nás v sobě kombinuje stylových archetypů víc. Jeden však obvykle převládá nad ostatními. A hlavně se náš stylový archektyp obvykle nemění.

Rozdíl mezi stylem a stylovým archetypem

Stylový archetyp vypovídá o našich preferencích v módě. Někdo se rád obléká žensky, někdo rád vybočuje z řady, někdo upřednostňuje pohodlí a někdo si libuje v extravaganci. Stylový archetyp v sobě odráží naši osobnost a povahu. Je to spojující linka našeho oblečení. Ať už si oblékneme cokoliv a kamkoliv, vždy bude finální výsledek ovlivněn naším stylovým typem.

Styl je spíše o nějakém stylingu našeho oblečení. Je to určité „téma“ outfitu nebo způsob, jak jsme náš outfit pojali. Spadají sem takové pojmy jako námořnický styl, romantický styl, edgy styl, preppy styl, minimalismus, street style, military styl, eklektický styl apod. Nevypovídá to až tolik o naší povaze a osobnosti. Je to spíš jen „doladění“ oblečení.

Přehled stylových archetypů

Ve své metodě rozeznávám 9 základních stylových archetypů.

Klasický archetyp

Vyznačuje se konzervatismem, umírněností a „sázením na jistotu“.

Více o klasickém typu.

Ležérní archetyp

Charakteristická je pro něj uvolněnost, nedbalost a nenucenost.

Více o ležérním typu.

Elegantní archetyp

Typická je pro něj uhlazenost, sofistikovanost, střídmost a elegance.

Více o elegantním typu.

Ženský archetyp

Tento typ sází na ženskost, jemnost a rafinovanost.

Více o ženském typu.

Umělecký archetyp

Nekonvenčně a osobitě zaměřený typ.

Více o uměleckém typu.

Rebelský archetyp

Hlavní roli má touha dát najevo svoji odlišnost.

Více o rebelském typu.

Přírodní archetyp

Přírodní typ sází hlavně na přirozenost a udržitelnost.

Více o přírodním typu.

Dramatický archetyp

Sází především na výrazné kousky, lesk, třpyt, vzory a další zajímavé prvky.

Více o dramatickém typu.

Sportovní archetyp

Zaměřuje se na pohodlí, praktičnost a sportovní vzhled oblečení.

Více o sportovním typu.

Jak fungují stylové archetypy v praxi

Když už víme, co to ten stylový archetyp je a jaké stylové archetypy rozeznáváme, podívejme se, jak to může vypadat v praxi.

Už jsem zmínila, že jsme každý originál a běžně v sobě spojujeme více stylových archetypů. Dokonce k jednomu stejnému stylu oblékání může dva lidi dovést pokaždé jiný archetyp. Například k pin-up stylu může ženu dovést ženský archetyp ale také rebelský archetyp.

Každý jsme jednoduše originální „koktejl“ namíchaný podle naší povahy, a pokud se nebudeme snažit jít proti naší osobnosti, můžeme se dopracovat ke svému osobitému a pro nás charakteristickému stylu.

Dvě ženy stejného archetypu, každá jiná…

Pro lepší porozumění významu stylového archetypu si ukážeme příklad dvou žen, u kterých převládá stejný archetyp.

Zpěvačky Gwen Stefani a Pink jsou krásnou ukázkou dramatického archetypu. Přesto jsou každá trošku jiná. Obě vyhledávají výrazné kousky oblečení, nebojí se extravagance a osobitosti. A to nejen na profesní dráze, ale i v osobním životě. Přestože je jejich styl podobný a založený na jejich dramatické osobnosti, přeci jen jsou mezi nimi odlišnosti. A ty jsou způsobené tím, že u každé do hry vstupuje v menší míře ještě jiný stylový archetyp.

U Pink je vedle dramatu hodně zastoupen také sportovní archetyp a částečně možná i ležérní. Víc sází na pohodlí, volnější střihy, pánské prvky. Odpovídá tomu i kratší sestřih, který dlouhé roky nosí. I když se Pink oblékne ženštěji a elegantněji, stejně si třeba k vypasovanému saku oblékne volnější kalhoty.

Gwen Stefani sice v sobě kousek sportovního archetypu také má, ale v jejím stylu oblečení je hodně cítit zastoupení ženského archetypu. Víc si libuje v oblečení na tělo, ženské siluetě, vypasovaném oblečení, podpatcích, dlouhých vlasech a rudé rtěnce. I její sportovnější outfity nesou stopu ženskosti.

Stylový archetyp nebere ohled na příležitost

Stylový archetyp ovlivňuje naše oblečení bez ohledu na to, kam se oblékáme. Pokud je někdo klasický archetyp, vůbec to neznamená, že bude chodit pouze v kostýmku a perlách. Pokud vyrazí na procházku do lesa, samozřejmě se oblékne sportovně. Ale jeho klasická osobnost se projeví tím, že si vybere oblečení, které je střihově velmi klasické – polo tričko, nevyšisované džíny, hladký pulover apod.

Stejně tak ležérní archetyp se na nějakou formální příležitost oblékne elegantně a dle dresscodu. Ovšem v jeho pojetí vždy bude cítit určitá uvolněnost a výsledek nebude tak strojený a upjatý.

Pro srovnání si můžeme ukázat vévodkyni Kate a Maghan Markle. U Kate převládá klasický archetyp a u Meghan ten ležérní. Oblékání obou podléhalo na společenských událostech královskému protokolu, a přesto byly jejich styly velmi odlišné.

Kate vždy upřednostňuje velmi klasické střihy oblečení. Šaty ve standardní délce po kolena, áčkové kabáty v projmutém střihu, klasické blazery, klasické lodičky, kotníkové boty, mokasíny, projmuté košile… I když se Kate oblékne do sportovního, zvolí velmi „klasickou“ prošívanou bundu. Její oblečení je střihově střídmé, nijak nevybočuje, šetří s ozdobami i vzory. Vždy má uhlazený, způsobný a velmi klasický účes.

Meghan naopak i do královského protokolu dokázala vnést ležérnost a lehkost, která je jí přirozená. Moderní midi délky, oversized střihy, nedbale uvázané šály, volně spuštěné a ve větru poletující prameny vlasů. V rámci možností vždy sahala po určitém pohodlí, a kde to šlo, vynechala podpatky, se kterými se prokazatelně moc nekamarádí.

Rozdíly mezi stylem Kate a Meghan

Už na první fotografii vedle sebe kráčejících vévodkyň jsou patrné rozdíly. Oblékly se na stejnou akci podobně stejně formálně. Zatímco Kate má velmi klasický vínový kabát, klasické lodičky, nasazené rukavičky, uhlazený účes a velmi tradiční klobouček, Meghan si vykračuje v ležérně rozepnutém kabátu, v kozačkách se „shrnutým“ efektem, s rukavičkami v ruce a zajímavě řešeným psaníčkem. A s kloboučkem, který se nosí na hlavě posazený šikmo. I na velmi formální akci je tak znát rozdíl mezi klasickou a ležérní osobností.

Když se podíváte na fotku vévodkyň modrých šatech, vidíte, že Kate sáhla po velmi klasickém střihu šatů s klopami a klasických lakovaných tělových lodičkách. Meghan si vybrala moderně a pohodlně působící šaty v midi délce a dokonce si ležérně odložila ručku do kapsy na šatech (prvek, který mírně shazuje formálnost oblečení). Také tělové lodičky nemá klasické, ale s páskem kolem paty. Kate má pečlivě uhlazený drdol, Meghan mu dodala nedbalou eleganci spuštěnými pramínky vlasů.

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Kde Kate způsobně zastrčí košili do kalhot, Megan sáhne po ledabyle zastrčené oversized košili. Kde Kate zvolí kabát se standardním zapínáním na knoflíky, Meghan vybere ležérní zavazování páskem.

Stylový archetyp se může oblékat podle nálady

Ať už je váš stylový archetyp jakýkoliv, neznamená to, že se musíte oblékat stále stejně. Ukážeme si stylovou rozmanitost na Reese Witherspoon, u které převládá ženský archetyp. To znamená, že ve svém oblečení upřednostňuje oblečení, které zdůrazňuje ženskost a jemnost.

Reese se zkrátka obléká především jako žena. Sukně, šaty, vypasované střihy, boty na podpatku, kabelky, květované vzory, doplňky a bižuterie, dlouhé vlasy… to vše je pro ni velmi typické.

Pokud bychom šli do hloubky, asi bychom u ní našli také stopy ležérního archetypu a možná i nějakých dalších. Ale je zcela evidentní, že ženskost u ní hraje prim. Zároveň je možné si všimnout, že Reese si v módě libuje a rozhodně nepatří mezi minimalistky. 🙂 Oblečení má požehnaně a lze ji spatřit v různorodých outfitech. A u mnohých byste na první pohled mohli mít pocit, že až tak ženské nejsou. Ale přesto u nich vždy najdeme patrnou právě tu spojovací linku ženského archetypu.

Reese Witherspoon a projev jejího stylového archetypu

Reese navzdory své ženskosti hojně nosí kalhoty a džíny. Vždy je ale stejně zakomponuje do ženské podoby.

Na prvním obrázku by se dokonce mohlo zdát, že je outfit ovlivněn dramatickou osobností, ale když si ho dobře prohlédneme, i přes vysoký kontrast tmavosti a určité „dramatické“ prvky především zdůrazňuje ženskost. Dokonce pánský styl na druhé fotce Reese doplnila vysokými podpatky a šperky, takže pánsky příliš nevyznívá. Velmi volnočasová kombinace pruhovaného trička a bílých kalhot projevuje ženskou stopu v červené barvě, ale také velmi dívčími sandálky. Také ve sportovním outfitu v obchodním domě měla Reese tendenci vybrat si dívčí svetr se srdíčky.

Ani kožená motorkářská bunda není projevem nějakého dramatu nebo snad rebelského archetypu. Předpokládám, že se Reese jenom jednoduše líbila a jak je vidět, její drsnost měla tendenci snížit růžovou barvou a květovaným potiskem halenky. Ostatně květiny a ženská silueta u Reese hrají prim i v případě velmi elegantního outfitu s bílou košilí. A kdyby vás snad chtěl zmást poslední obrázek, kde Reese vyběhla z doma pouze v šortkách, košili a placatých botách, všimněte si, jak působí jemně díky zvoleným pastelovým barvám.

Stylový archetyp se nenechá obalamutit příležitostí

Život nám přináší různé situace, období a příležitosti. Ale náš archetyp je neměnný a nenechá se naší životní situací nijak ovlivnit.

Je zcela logické, že i klasický nebo elegantní typ se někdy musí obléknout sportovně. To z něj ale sportovní typ neudělá.

Stejně tak rebelská nebo ležérní osobnost se musí začít oblékat elegantně například do práce. Ale elegantní oblečení vždy ponese jasné stopy daného archetypu. I přírodní typ vyrazí třeba na svůj maturitní ples a asi tam nepůjde ve lněných šatech a kristuskách.

Na jednotlivé stylové archetypy se spolu určitě ještě podíváme a popíšeme si je blíž. Můžete sledovat nástěnky věnované tomuto tématu na mém Pinterestu. Určitě se budou objevovat také v naší FB skupině. Právě tam také můžete diskutovat o všem, co vás v módě tíží nebo zajímá, vznášet svoje dotazy a komentovat moje články. Ráda se tam s vámi budu potkávat. 🙂

Zdroj fotografií: Pinterest.com

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.