Přehled neutrálních barev: ty pravé vám pomůžou, falešné vám můžou zavařit

23. 3. 2021

Neutrální barvy jsou jen čtyři! A jsou to nejlepší kamarádi každého, kdo chce mít v šatníku snadno kombinovatelné kousky oblečení, chce vypadat elegantně, být šik a nechce hrát ruskou ruletu při zapojování výrazných barev do outfitu. Pojďme se spolu na neutrální barvy podívat blíž.

Černá, bílá, šedá a béžová. Víc jich není…

Pokud hledáte opravdu neutrální barvy, které lze snadno kombinovat s celou barevnou škálou, měla byste si zapamatovat, že jsou opravdu jen čtyři. Bílá, černá, šedá a béžová (ne koňaková, ne hnědá, ne karamelová… prostě béžová, nebo také nude).

V šedých odstínech dokonce můžeme najít tzv. „neutrální šedou“, což je šedá barva, jež má určité náležitosti, díky kterým nijak neovlivňuje svoje okolí. Ta se hodně využívá například v grafice. O této barvě si určitě brzo řekneme víc.

Výhody neutrálních barev

Neutrální barvy jsou skvělé v tom, že se hodí ke všem ostatním barvám, lze je vzájemně kombinovat mezi sebou, působí velmi elegantně, oblečení v těchto barvách není tak náročné na kvalitu (ale vy přesto buďte!) a je absolutně nadčasové. V podstatě s nimi nemáte co zkazit.

Použití neutrálních barev

Neutrální barvy fungují dobře samy o sobě. Klidně je můžete použít na celý outfit. Nemusíte se ale bát ani kombinovat neutrály vzájemně mezi sebou.

Při kombinování s aktivními barvami se také nemusíte ničeho obávat. Neutrály fungují úplně se všemi odstíny bez ohledu na sytost, teplotu nebo tmavost barvy.

„Falešné“ neutrály

Občas se pod pojmem neutrální barvy schovávají i odstíny, které třeba z neutrálů vycházejí, ale neutrální už nejsou. Je to například zmíněná koňaková, hnědá, taupe, nebo třeba kamenná šeď. To už jsou odstíny, které mají nádech určité barvy a tím pádem ne se všemi odstíny fungují dobře, i když se stále dobře kombinují. Problém už ale může nastat u sytosti nebo teploty barvy, se kterou je kombinujeme. Nositelné jsou a mohou jako neutrál v outfitu posloužit, ale už to nebudete mít tak snadné.

Nedávno jsem řešila neutrály s jednou svojí skvělou klientkou, která se snažila vybudovat si funkční šatník, ale právě s neutrály velmi bojovala. Spolu jsme zjistily, že má ve skříni právě hodně „falešných“ neutrálů, které se jí nedařilo kombinovat s barevným oblečením.

Na následující koláži vidíte ukázku „falešných neutrálů“. Za určitých podmínek by jako neutrály mohly být použité, ale v těchto případech už to není ideální. Na prvním obrázku si tlumený svetřík (nějaký taupe odstín nebo kamenná šeď) nerozumí s výrazně teplou oranžovou barvou. Na další fotce jsou výrazné barvy doplněné o hnědý kabát, který je na ně už dost těžký, a vytváří svojí tlumeností kontrast se zářivostí fialové a žluté. Poslední obrázek není úplně špatný, ale výrazně teplý kabát už tolik neladí s šedým tričkem. Všeobecně už tyto „neutrály“ nedosahují lehkosti outfitů s ryzími neutrálními barvami.

Posuďte sami, jaký je rozdíl v použití hnědé a béžové barvy.

Stejné srovnání si můžeme udělat na následující koláži. Na originální fotce modelka doplnila černé oblečení s červenou parkou o kabelku v koňakové barvě. Koňaková s červenou se ale mezi sebou trošku tlučou. Béžová kabelka by do barevného schématu zapadla lépe.

Barevné neutrály

Další kapitolou jsou barvy, kterým říkám „barevné neutrály“. To jsou barvy, které mají k neutrálům také blízko, ale už do nich nějakým způsobem vstupuje barva. Jsou to odstíny jako navy modrá, khaki zelená nebo vínová. Pořád se kombinují poměrně dobře, ale už musíme vzít do úvahu barvu, kterou obsahují, a smířit se s faktem, že nebudou úplně ladit se všemi odstíny barev.

Práce s barvami není jednoduchá, pokud chceme, aby byl výsledek harmonický a slušivý. Barvy mají řadu různých charakteristik, různé psychologické působení a chce to trošku cviku nebo vrozený cit, aby s nimi člověk pracoval správně.

Neutrální barvy tak pro mnoho z nás mohou být sázkou na jistotu a opěrným bodem, pokud si s kombinováním barev nevíme rady.

Jak to s nimi máte vy? Těším se na vaše názory a postřehy v naší FB skupině.

Zdroj foto: Pinterest.com

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.