Znáte pravidlo „zakryjte nedostatky a zdůrazněte přednosti“? Zapomeňte na něj!

13. 5. 2021

Zavádějící pravidlo zdůrazňovat přednosti a schovávat nedostatky nás módní časopisy učí už po celá desetiletí. Jenže ono to vždy nefunguje moc dobře. A často to přinese víc škody než užitku. Alespoň ve vztahu ke tvaru postavy a proporcím těla. Nevěříte? Tak si to v dnešním článku trošku rozebereme, abyste sama viděla, že na tohle pravidlo je lepší zapomenout.

Hledání vyvážených proporcí

Postava tvaru „přesýpacích hodin“ (postava 8) je dlouhodobě považovaná za jakýsi ideál krásy. Je to dáno tím, že je to postava velmi proporční, obvykle bez nějakých disbalancí a navíc působí velmi žensky. Útlý pas, větší prsa a oblé boky jsou považované za symbol ženství a plodnosti.

Ovšem většina z nás takto souměrnou postavu nemá. Někdo má „větší“ spodní část, někdo třeba horní část a někomu chybí tvarovaný pas. Někdo má krásně štíhlé nohy a jiný je má obalené tukem, i když je jinak štíhlý. Někdo má příliš útlá ramena a jiný zase hodně široká a robustní. Někomu vykukuje vypouklé bříško, někomu se zase rýsuje hrudní kost v dekoltu.

Mohlo by se zdát, že rada „zamaskujte nedostatky, zdůrazněte přednosti“ může v takovém případě univerzálně pomoci. Prostě ukážu to, co mám štíhlé a hezké a schovám to, kde mi příroda nadělila větší rozměr. Jenomže to nemusí být šťastné řešení.

Vaším cílem by totiž mělo být optické vyvážení postavy, aby připomínala ty „ideální“ přesýpací hodiny. A když budeme maskovat nedostatky a zdůrazňovat přednosti, vůbec k tomu nemusí dojít.

Beruška místo přesýpacích hodin

Představte si ženu, které se tuk ukládá zejména do trupu a těla. Má tedy velkou střední část – bříško a prsa. Má ale útlé boky a krásné, štíhlé nohy. Mohla by si tedy říct, že oblékne trup do volného topu, aby nebylo vidět bříško, a ukáže štíhlé nohy a útlé boky v kratší úzké sukni. Ovšem díky tomu bude vypadat trošku jako Sekorova Beruška.

Přitom by pro ni bylo mnohem lepší, kdyby se pomocí vhodných střihů snažila opticky dorovnat disbalance svého těla a pokusila se přiblížit onomu tvaru přesýpacích hodin.

Když se podíváme na první fotku Rebel Wilson, můžeme vidět právě onen „efekt berušky“. Rebel má i přes svoji velkou nadváhu relativně štíhlé nohy a útlejší boky a zřejmě jí to svádělo k tomu, aby je ukázala. Na druhé fotce se svojí postavou ale pracuje mnohem lépe. Těsně pod prsa si umístila předěl, který vytvořil dojem pasu a díky rozšířené dlouhé sukni tak vzniklo zdání přesýpacích hodin. Pokud chce štíhlejší nohy ukázat, je lepší, když zvolí opět trošku vypasované šaty s širší a delší sukní.

Dvě panenky v jedné

Podobně nešťastně může skončit i případ, kdy chce přednosti zdůraznit žena, která má širší spodní část těla. Dle této poučky má tendenci zdůraznit svůj štíhlý trup a útlý pas v upnutém tričku a větší zadek schovat do širší sukně. Jenže tím ještě víc zdůrazní to, že má spodní část větší než horní. A vytvoří se tak efekt panenky, které někdo přidělal k vršku spodní část od panenky jiné…

Blogerka Girl with curves na první fotce zvolila upnuté tričko na horní polovině a volnou sukni na spodní a disbalanci svého těla si tím ještě víc zdůraznila. Mnohem lepší je, když si vezme volnou blůzku a užší sukni. Její postava tak vypadá mnohem proporčněji. Pokud chce sukni širokou, pomůže alespoň volnější halenka, která opticky zvětší horní polovinu.

Podobný případ je i Kim Kardashian, která na první fotce zvolila upnuté tričko a široké kalhoty. Svoji nesouměrnost nemohla zdůraznit víc. Mnohem lepší je, když si vezme kalhoty spíš rovné a k nim volnější vzorovanou halenku s ohrnutými rukávy, která její horní část opticky zvětší. Nebo sako s výraznými ramenními vycpávkami jako na třetí fotce.

Pozor si dejte také na zastrkávání upnutých horních dílů do spodních. Nejsou k tomu příliš vhodné. Vždy je lepší, když může top přes okraj sukně nebo kalhot být trošku spuštěný. Pokud si vezmete upnutý top do spodního dílu, který není třeba na gumu, bude tento spodní díl v pase divně odstávat a opět vytvoříte dojem dvou panenek spojených do jedné.

Přednosti se ukazovat nebojte, ale s rozumem

Svoje přednosti se samozřejmě ukazovat nebojte. Proč byste schovávala hezké nohy nebo dekolt. Ale vždy je potřeba přistupovat k tomu s rozumem a myslet na to, že hlavní by mělo pro vás být optické vyvážení postavy vhodnými střihy a typy oblečení. Pokud v tom tápete, věřte, že není těžké se to naučit, pokud vám někdo poradí. 🙂

Jak se k pravidlu zdůrazňování předností a zakrývání nedostatků stavíte vy? Umíte pracovat s tvarem své postavy? Víte, jaké si vybírat střihy oblečení? Budu se těšit na vaše postřehy v naší diskuzní FB skupině.

Zdroj foto: pinterest.com

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.