Znáte nejběžnější základy šatníku českých žen? Dnes se na ně spolu povídáme. A přesto, že jsou to praktické kousky, ukážeme si spolu, čím bychom je mohly nahradit, abychom nebyly jen praktické, ale taky trošku šik! Protože ačkoliv je praktičnost skvělá vlastnost a není nic špatného na tom, že je to naše národní poznávací znamení, nebyla to praktičnost, díky níž byl Adam na první pohled okouzlen Evou, kvůli Helenině praktičnosti se určitě nerozpoutala válka a básníci už po staletí ženskou praktičnost nevelebí ve svých básních…
Softshellová bunda
Evergreen, bez kterého se prostě neobejdete. Je teplá, neprofoukne, nepromokne a vy se v ní vesele můžete cákat v blátivých kalužinách spolu se svými dětmi. Ochrání vás před sychravým podzimním větrem a přežijete v ní každou nečekanou změnu počasí. Ať už jste s dětmi na hřišti, na výletě nebo jdete na nákup. Ale parádu v ní prostě neuděláte.

Čím ji nahradit? Možností je velká spousta. Záleží, na jakou příležitost se oblékáte. Budu předpokládat, že by součástí outfitu se softshellkou byly džíny a tenisky pro nějaké volnočasové aktivity. V takovém případě si k nim můžete obléknout džínovou bundu, koženou bundu, trenčkot, ležérní sako nebo třeba parku. Všechno jsou to základní a nadčasové kousky. Pokud je pro vás klíčová nepromokavá vlastnost, existují i různé pršipláště, které mohou vypadat i částečně elegantně. Ale možná zvažte, jestli je ta nepromokavost vážně tak důležitá. Nějaká (dokonce i stylová) pláštěnka pro případ náhlého deště se dá vždy přibalit.
Pokud vám jde o hřejivost softshellové bundy, můžete si pomoct vrstvením. Pod džísku si oblékněte třeba teplý vlněný svetřík. Existují také různé podvlikací košilky a trička, která mají izolační funkci.
Stejně tak existují i různé plátěné bundy, které se hodí na volnočasové aktivity a zároveň nepůsobí tak sportovně.

Teplá lyžařská bunda
Hned jak do Česka v lednu dorazí krutá zima, kdy se teploty začnou blížit nule, mnoho lidí vytáhne teplou lyžařskou bundu. Doplněné o kulicha s bambulí, pořádné palčáky a sněhule nepustí ani kousek chladu. Ale faktem zůstává, že patří primárně na lyže a na hory! Pro běžnou městskou zimu jsou nejen zbytečné, ale hlavě zabíjí jakoukoliv ženskost.

Zkuste dát šanci teplým vlněným kabátům. Existují různé střihy, ze kterých si vybere snad každý, a rozhodně nepatří jen přes šaty do divadla nebo na ples. Seženete i střihově sportovnější a ležérnější kousky. Pamatujte, že čím víc vlny, tím větší tepelný komfort. A pokud chcete něco ještě víc ležérního „na lítačku“ nebo do chumelenice, zkuste nějakou střízlivější variantu prošívané bundy nebo kabátu. Jen nezapomínejte, že i když je to kabát, je to stále v podstatě prošívaná bunda a nikdy nebude působit úplně elegantně. Pokud elegantnímu oblečení neholdujete vůbec, můžete si vybrat nějakou teplou a stylovou parku.

Bavlněné tričko
Klasických bavlněných triček není nikdy dost! Dají se nosit totiž úplně ke všemu. Především je dobré, pořídit si je ve všem možných barvách, abyste měla dostatek variabilních kombinací, abyste si doplnila šatník o svoje ideální barvy. Dobré je, že se dají ve výprodejích sehnat za stovku po kuse. V Kiku i za dvacku. Užijete je od jara do zimy. Má to ale jeden háček. Máte pak plnou skříň triček. A tričko, je pořád jenom tričko… Samozřejmě jsou outfity, kde ho využijete, ale povětšinou s ním žádné velké zázraky neuděláte.

Čím klasické bavlněné tričko nahradit? Klidně u triček zůstaňte, ale zkuste si vybírat střihově zajímavější kousky, trička s nějakým zajímavým potiskem, nebo si pohrajte se stylingem a uvažte si třeba na tričku uzel. Námořnické pruhované tričko působí přeci jen jinak, než klasické jednobarevné. Ale doplňte si hlavně skříň také o nějaké halenky a košile, které jsou přeci jen o něco víc šik a mají větší škálu použití.

Pořádný batoh
Ať už jdete kamkoliv, je potřeba být vybavená. Třeba taková výprava s dětmi na hřiště si žádá pořádnou dávku předvídavosti. Protože je venku dvacet stupňů a vzadu se tak trošku honí mraky, musíte nabalit pláštěnky a holínky pro děti, deštník a softshellku pro sebe. Dětem navíc suché ponožky a kalhoty, kdyby jim to promoklo. Navíc to chce další náhradní kalhoty, kdybyste ty první přeci jen potřebovala. Náhradní kalhoty totiž musí být vždycky. Přibalíte rozhodně i opalovací krém a čepice na hlavy, kdyby náhodou začalo naopak víc svítit sluníčko. Pro takový případ raději přibalíte i kraťasy a sandály pro děti. Chystáte se tam alespoň na dvě hodiny, takže musíte vzít dětem namazané chleby, pět Brumíků a každému litr pití, kdyby náhodou dostaly hlad a všechny obchody v okolí postihla nějaká kalamita a byly zavřené. K tomu taky nějaké to ovoce a zeleninu nakrájenou v krabičce, aby si ostatní mámy neřekly, že kašlete na zdraví svých dětí. Bude se určitě hodit švýcarák, kdyby bylo potřeba něco uříznout, nakrájet, ustřihnout nebo třeba utáhnout šroubek na odrážedle. Balík vlhčených ubrousků, dva balíčky papírových kapesníků, příruční lékárničku, náhradní duši do odrážedla a roli toaletního papíru, kdyby náhodou na toho menšího přišla nějaká větší událost. Takže ještě igelitový pytlík, kdyby se to nestihlo a raději dvoje náhradní spodní prádlo. Ještě lopatku a kyblík na písek, knížku, kdyby to tam náhodou některé z dětí přestalo bavit, a nafukovací křidýlka, kdyby náhodou s bouřkou přišla i nějaká přílivová vlna. Není to moc pravděpodobný, ale včera v tom filmu se to stalo… No a uznejte, že tohle všechno prostě do crossbody kabelky nedáte. Ale stejně… nešlo by to nějak líp?

Tenhle bod bude asi trošku ožehavé téma, protože věřím tomu, že většina z vás opravdu s dětmi má chuť napakovat se přesně tak, jak je popsáno výš. A asi máte i pravdu a je to fakt praktické. Ale už jsme to řešili v minulém článku – hmmm, ta je ale praktická! 🙂

Zkuste v první řadě přehodnotit, jestli to všechno s sebou fakt potřebujete. Na nějaký celodenní výlet do přírody asi ano. Ale tam nebudeme řešit tolik tu slušivost. Ale na nákup nebo na hřiště do parku nám určitě bude stačit menší zavazadlo a náhlé příhody řešit operativně a ne předvídavostí. (Fakt to jde, věřte mi! Mám dvě děti a žijeme docela aktivně…). Pokud nechcete nosit klasickou kabelku, aby vám třeba s těmi dětmi zůstaly volné ruce, zkuste nějaký elegantnější městský batůžek nebo třeba crossbody kabelku. Poslední dobou jsou v módě také kabelky připomínající vaky. Obvykle bývají celkem bezedné. 🙂
Pohodlná obuv
Ať už budete celé odpoledne běhat zoufale za dětmi na odrážedlech nebo obcházet obchody, abyste nakoupila na víkend dost jídla, potřebujete co nejpohodlnější obutí. Nejpraktičtější jsou rozhodně tenisky. Navíc minule v tom článku psali, že se teď tenisky hodí úplně ke všemu, takže jsou univerzální a využijete je celý rok. A budou se hodit i na procházky do přírody a na ten venkovní aerobic, na který už hrozně dlouho chcete začít chodit. Nebo je to snad jinak? Já říkám, že je… Protože není voják jako voják a nejsou tenisky jako tenisky!

Nutnost pohodlných bot absolutně nerozporuju. Kdo by za těma dětma běhal v podpatcích? Ty si všechny rády schováme až na skleničku s kamarádkou. Ale pokud chcete univerzální tenisky, které budete nosit ke kalhotám i sukním, měly by být jemné, hladké a ideálně světlé, případně černé. Stylová budete ale i s converskama. Každopádně pohodlných bot existuje velká škála, nemusíte se omezovat jen na tenisky. Dnes máte na výběr z různých mokasín, slip-on bot, balerín nebo plátěnek. Pokud to budou jednodušší modely, budou stále velmi univerzální a zapadnou do základu šatníku. Záleží pouze na vašem vkusu a stylu oblékání.

Doufám, že vám článek pomohl, pokud chcete přeci jen zvítězit nad stoprocentní praktičností a zakomponovat i nějakou tu slušivost. Můžete si také připomenout, jaké jsou nadčasové a šik kousky oblečení, do který se vyplatí investovat, protože vám vydrží roky. 🙂
Jestli budete chtít, přijďte se ze své praktičnosti vypovídat do naší diskuzní FB skupiny. 🙂 Uvidíte, že je tam sranda.
Zdroj foto v kolážích: Pinterest.com