Vyhněte se módnímu jo-jo efektu!

3. 8. 2021

Divíte se, jak jo-jo efekt souvisí s módou? Vždyť je přeci spojován s rychlým hubnutím a následným přibíráním kilogramů. A co když vám řeknu, že vám může zkřížit cestu také ve své módní podobě? A přichází podobně plíživě a záludně jako ten hubnoucí jo-jo efekt a nadělá vám ve skříni obrovské zmatky.
Na začátku je to vlastně úplně stejné, jako v případě hubnutí – chceme všechno hned! Zběsile se do toho opřeme, jen ať jsou rychle vidět výsledky. Vyhodíme tři čtvrtiny skříně, rychle nakoupíme nové oblečení a hurá vypustit do světa novou image. Ovšem stejně jako rychlé hubnutí, nepomůže nám spěch ani v módě. A já vám v tomto článku řeknu proč. Ale hlavně vám řeknu, jak se módnímu jo-jo efektu vyhnout.

Spěch je váš nepřítel

Váš šatník procházel dlouhá léta učiněným zoufalstvím. Vy jste to vždy věděla, ale až teď jste se rozhodla něco s tím udělat. Navštívila jste odborníka nebo si vše nastudovala a jste si teď jistá, že přesně víte, jaké střihy máte nosit, jaké barvy vám sluší, co v módě hledáte a co ne. Otevřete svoji skříň, vybafne na vás to letité zoufalství a rozhodnete se, že s tím teď hned zatočíte. Všechna ta vygajdaná trička letí do koše, ty nudné džíny také a vy plná odhodlání sjíždíte eshopy, abyste si nakoupila úplně nový šatník. Jedete podle nastudované teorie, máte plán, vše jde dobře…

Jenže….

Nové oblečení přijde a vy najednou ráno pociťujete úplně stejné zoufalství, jako dřív. Nevíte totiž, co si obléknout. Je to úplně stejné jako s tím starým šatníkem, jen s tím rozdílem, že tentokrát tam na vás kouká nové, krásné a stylové oblečení. A vy víte, že byste v něm měla chtít vyrazit ven.

Jenže…

Dneska vezete jen děti k babičce, pak vyrážíte na nákup, oběhat pár úřadů a možná stihnete vytřít doma schody, než zas pro ty děti pojede. Není toho nového stylového oblečení na tohle škoda? Tahle nová halenka je krásná, ale co když se v ní nebudete cítit dobře? Co když se v ní budete potit a bude to v ní vidět? Ještě to nemáte vyzkoušené… A tyhle hezké kalhoty byste si mohla někde hnedka ušpinit. A ty nové boty nemáte vůbec rozšlápnuté a hned byste v nich měla pobíhat po městě. Nakonec tedy tu komfortní zónu opustíte, obléknete vše nové a řeknete si, že to bude fajn. Budete se cítit skvěle. Vždyť v tom zrcadle vidíte, že skvěle fakt vypadáte!

Jenže…

Jdete po městě a máte pocit, že na vás všichni koukají. Pořád myslíte na to, jestli jste tu halenku zkombinovala s těmi kalhotami dobře. A hodí se vůbec tyhle boty k ostatnímu? Neměla jste si spíš vzít tu druhou kabelku? Do téhle se vám ani nevešel deštník a zrovna to vypadá, že možná bude pršet. A vám zmoknou ty nové boty!

Po příchodu domů se vůbec necítíte tak užasně, jak jste doufala. Z nových bot máte odřené nohy, halenku jste si v autě zmačkala a ta rudá rtěnka se vám úplně rozpila a vypadáte jako po flámu. A vy si říkáte, jestli vám tohle vůbec stojí za to. Jak skvěle by vám teď bylo v těch starých džínách a tom trošku vytahaném, ale jinak úžasně pohodlném tričku. A přemítáte, jestli je tohle opravdu to, co jste chtěla.

A víte co? Asi nechtěla… Protože vy jste se hlavně chtěla cítit skvěle. Ale necítíte. A v tu chvíli přijde ten jo-jo efekt. Všechno to nové oblečení odsunete na dno skříně, koupíte si zase ta pohodlná volná trička, jedny ozkoušené džíny, tenisky a jede se dál při starém. Moc vám to sice nesluší, ale aspoň se cítíte pohodlně a dobře. A vše je zase při starém.

Příběh jedněch bot

Mám jednu báječnou kamarádku a věrnou zákaznici. Vrací se ke mě v podstatě už bez mála několik let. Je to skvělá, úspěšná žena, ale móda ji nikdy nebavila. Nosila džíny, mikiny, tenisky a v létě klasické žabky. S příchodem dítěte a dlouhodobou absencí spánku se dokonce na pohodlí zaměřila ještě o něco víc.

Nedávno jsme spolu při asistovaných online nákupech vybraly krásné letní sandály, které nosí třeba na schůzky s klienty. Přesto se mi ozvala, že by potřebovala poradit, jak slušivě nosit také svoje zamilované gumové žabky (crocsy), které nosí s dítkem na hřiště a na různé volnočasové příležitosti. Nejprve jsem ji nekompromisně žabky zatrhla s tím, že patří jen k vodě, a nic s nimi nevymyslíme. Našla jsem jí na eshopech různé pohodlné sandály bez podpatku, které by se k jejímu stylu hodily. Nic se jí ale nezamlouvalo a ke všemu měla nějakou výhradu. Brzy jsem pochopila, že její láska k žabkám je prostě tak zásadní, že se jich jen tak nevzdá. Proto jsem ji našla několikery jednoduché kožené žabky, které jí budou střihem vyhovovat, ale zároveň vypadají líp než ty gumové. Kamarádka zajásala, objednala a hned s radostí vynesla.

Pak mi od ní přišla tahle zpráva:

„Hani, dnes jsem šla v těch nových kožených žabkách ven. Upřímně jsem byla zprvu dost otrávená, protože mi přišly nepohodlný. Ty gumový jsou pocitově prostě pohodlnější. Tyhle kožený nemají tak tvárnou a ohebnou podrážku a chůze v nich nejdřív nebyla moc příjemná. ALE JSOU KRÁSNÝ! A já si užívala, že mám na noze krásnou botu. Proto jsem to vydržela a už na zpáteční cestě mi došlo, že jsem si na ně zvykla a jsou nakonec i moc pohodlný. Jiným způsobem než ty crocsy, ale jsou. A navíc jsou i šik a to je ta přidaná hodnota.“

A v tu chvíli jsem si řekla, jak by se asi cítila, kdybych ji „nutila“ do těch kožených klasických sandálů. Byl by to pro ni ještě větší rozdíl a možná by si na ně nikdy ani nezvykla… Takhle zkusila osvědčený a oblíbený střih ve slušivější podobě a třeba bude příště odvážnější a pořídí i jiný typ bot. Ale kdyby si rovnou koupila jiné, možná by je obula jednou a znovu už nikdy. A dál by chodila v gumových žabkách, které jí tak vyhovují. Takhle zjistitla, jak moc příjemný benefit plyne z toho, že si obuje neco, co není jen praktické, ale také hezké. A příště bude mít zase chuť ustoupit maličko ze zaběhnutých kolejí, aby si te pocit dopřála.

Měňte své zvyky postupně

Nemusíte se měnit hned a ve všem. To, že jste doteď neměla šatník, který by vám dobře sloužil a slušel, ještě neznamená, že vše bylo špatně a vy už to nesmíte nikdy obléknout. I malé změny jsou změny! I po malých krůčcích dojdete k cíli. Zásadní rozdíl však bude v tom, jak se budete cítit. Zvlášť, pokud nejste zvyklá být středem pozornosti a netěší vás to.

Bohatě stačí, že vám kolegyně v práci pochválí nový účes, který jste si nechala udělat u kadeřnice. Povzbudí vás to, ale pozornost nebude tak velká. Když ale přijdete z ničeho nic do práce „celá nová“, budou za vámi neustále všichni chodit, ptát se vás, řešit to s vámi… Ne každý to tak chce. A ne každý se bude po veliké změně cítit „svůj“.

Někdy je lepší koupit si prostě jen ty o něco lepší boty, příště slušivější kabát, pak zase halenku v barvě, která vám sluší… Postupně si přeměňovat a budovat ten svůj osobní šatník a osobní styl. Krůček za krůčkem opouštět ten prvotní neutěšený stav, ve kterém jste se z různých důvodů nacházela, a postupně hledat to svoje lepší, sebevědomější já. A pořád se u toho cítit dobře, komfortně a sama sebou.

Držím vám v tom pěsti a jsem tu kdykoliv pro vás, abych vám s tím pomohla. 🙂

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.