Přírodní materiály: které to jsou a proč si je zamilujete na první dotek

12. 10. 2021

Přejete si oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně, a které bude příjemné na těle? Potom vybírejte z přírodních materiálů. V prvním díle jsme se seznámili s polopřírodními materiály. V dnešním díle si povíme, které přírodní materiály známe, jaké jsou jejich charakteristiky a možnosti použití. Informace pro vás přehledně zpracovala Radka Knápek, která vám ráda odpoví také na případné dotazy v naší volně přístupné FB skupině.

Len

Nejstarší používaný přírodní materiál.

Dobře absorbuje vlhkost, chladí a skvěle se tak hodí na léto. Je pevný, chrání proti UV záření, je prodyšný a dobře drží tvar.  Je ale na druhou stranu tuhý a velmi se mačká, praním se změkčuje. Při vyšších teplotách se srazí a snadno chytne barvy z jiného prádla.

Jeho chladivost je zapříčiněná tepelnou vodivostí. V létě je lněné oblečení pocitově chladivější než bavlněné. Lněné látky jsou tužší, takže len se tolik nelepí na zpocenou kůži. Je odolný proti špíně a prachu. V zimě hřeje.

U lněných látek je potřeba sledovat vazbu a gramáž. Praním len zjemní a postupně změkčí (i látky před stříháním se namáčí a změkčují, aby nekousal a byl odolný). Vlákno není elastické, proto se tolik mačká, ale u lnu se lehce pomačkaný vzhled pokládá za přirozený a není to prohřešek vůči etiketě.

Mokrý je pevnější než suchý. Dobře snáší praní a ždímaní a může se sušit pověšený, aniž by se zdeformoval – s výjimkou řídce pletených a tkaných látek. Praním se sráží jako bavlna a zároveň měkne. Snáší styk se zásaditými látkami, ale špatně odolává kyselinám.

Nevýhodou je jeho vyšší cena. Na ploše, kde se pěstuje len, by se vypěstovalo 3x víc bavlny.

Při testu hořením se chová stejně jako bavlna, tj. je cítit po dřevu nebo papíru, po dohoření chvíli žhne a zbude z něj nakonec jen jemný šedý popel.

Len můžete bělit savem, můžete jej vyvařovat, žehlit na nejvyšší teploty a napařovat.

Nezadržuje pachy, je to skvělý materiál na túry, len neláká moly. Vlhký může plesnivět.

Stabilita barev lněných látek není vždy dobrá. Častým praním zejména tmavé barvy vyblednou nebo změní barvu (z černé na šedozelenu, z fialové na světlofialovooranžovou apod.).

A proč se v poušti nosí černá barva a ne bílá? Kvůli proudění vzduchu. Tmavá látka, jak je sluncem vyhřátá, lépe nasává pod oděv vzduch a zpocené tělo se tak rychleji ochlazuje než ve světlé barvě.

Konopí, juta, ramie, kenaf, kopřiva

Tyto materiály se pracovávají jako len a mají i podobné vlastnosti.

Konopí je ekologické, protože při pěstování není potřeba ho ničím stříkat, jelikož ho nic nežere. Konopí má vynikající izolační vlastnosti, je prodyšné a má i antibakteriální účinky.

Ramie je o něco dostupnější, dá se koupit i v řetězcích. Je to vlastně čínská tráva, patří do stejné čeledi jako kopřiva (ze které se taky dá dělat textil – viz CETRAT Centrum TRAdičních Technologií). Pěstuje se hlavně v Číně.

Vlákno z ramie je jemné a přitom pevné, má hedvábný lesk a příjemný omak, jen je náchylné k chlupatění (proto je lepší mercerované ramie). Často se spojuje s bavlnou nebo lnem.

O oblečení z konopí nebo z ramie se pečuje jako o lněné. U ramie se řiďte vzhledem samotného materiálu (často se z ní tkají jemné, řídké látky, které nesnesou tak drsné zacházení jako např. lněný kepr).

Andělská bavlna

Materiál připomínající svou strukturou len, ale vyrobený z vláken bavlny.

Lze jej prát na 40°C a žehlit „na bavlnu“.

Bavlna

Materiál známý už od starověku, v Evropě na konci středověku.

Výhoda bavlny je její univerzálnost, hodí se prakticky na všechno. Čistá bavlna vyniká prodyšností, je vhodná pro lidi s velmi citlivou pokožkou, pro děti, pro alergiky.

Je pevná, trvanlivá, příjemná na dotek a pohodlná na nošení, absorbuje vlhkost. Nevýhoda je, že praním postupně bledne a může žmolkovatět. Bavlněné oblečení nepůsobí „luxusně“ a hodí se spíš na volný čas (i když značka COS rozjela v kolekcích super bavlněné společenské šaty). Neleskne se.

Jedná se o kvalitní materiál za dostupnou cenu. V zimě příliš nezahřeje, profukuje a není pružná.

Na dotek hladká bavlna bývá většinou kvalitnější než ta hrubá (kromě andělské, která připomíná len). Věci ze 100% bavlny sice mohou lákat přírodním původem, ale časem se můžou vytahat (nemusí, záleží na vazbě, gramáži).  S malou příměsí uměliny (od 2 do 8%) můžeme dosáhnout lepších vlastností. Ale to už je na každém z nás.

Bavlna hodně snese a je vhodná pro bělení i barvení, lze prát i na 60 °C a ložní nebo ručníky i na 90 °C.

Z bavlny pochází i plyš, což je ušlechtilá měkoučká bavlna s delším vláknem. Je lesklá, jemná, příjemná a kvalitní.

Specifickou úpravou vzniká také mikrobavlna, která je prodyšnější, jemnější a pohodlnější, výborně se hodí např. pro spodní prádlo.

Bambus

Tkanina z bambusové celulózy, která je vyzdvihována zejména pro své antibakteriální vlastnosti působící proti plísním a zápachu, např. z potu, který úspěšně odvádí. Proto je oblíbený hlavně u ponožek. 😊

Látka je termoregulační, prodyšná a hypoalergenní. V létě chladí, v zimě hřeje. Bambusové vlákno je extrémně prodyšné.

Bambus by se měl prát na 30 – 40 °C a žehlit na nízké teploty. Sušení v sušičce je možné na nejnižší teplotu.

Bambusová viskóza

Vlastnosti jsou dané postupem výroby. Vlákno může být úplně obyčejné, pouštět chlupy, tvořit žmolky, nebo může být trvanlivé a hebké. Kromě velmi příjemného, hebkého omaku bambus nepřidává látce další speciální vlastnosti jako je uvedeno výše.

Pozor: Podle naší legislativy nesmí být na štítku uveden jen „bambus“, pokud nejde o skutečné bambusové lýko. Smí se sice používat výraz „viskóza vyrobená z bambusu“, ale ta „viskóza“ zkrátka nesmí chybět. Což je super výhoda pro odlišení kvality.

Hedvábí

Drahý materiál, svým leskem dodává oblečení nepřehlédnutelný luxusní vzhled.

Hedvábí je prodyšné a lehké, ale dokáže i zahřát. Je odolné, pevné, ale k péči o něj se musí přistupovat sofistikovaně. Nedělají mu dobře nešetrné prací prostředky, sluneční záření ani vysoké teploty.

Prát by se mělo na 30°C, ideálně ruční praní, nízké teploty žehlení.

Ve třetím díle se spolu podíváme na různé druhy vlny. Zatím uvítáme vaše postřhy a dotazy v naší FB skupině. Dejte nám vědět, jak vnímáte přírodní materiály. Nosíte je? Vnímáte jejich výhody oproti těm umělým?

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.