Vlna: jaké druhy známe a proč je v zimě nepostradatelná

19. 10. 2021

Chcete, aby vám bylo v zimě za všech okolností teplo i v mrazech? Vsaďte na vlnu! Dnes se spolu podíváme, jaké známe druhy, i na to, jak poznat kvalitní svetr. Potřebné informace nám přehledně shrnula Radka Knápek, která vám ráda zodpoví případné dotazy v naší FB skupině.

Vlna je přírodní materiál, vyrábí se ze zvířecí srsti. Má termoregulační vlastnosti, protože příroda na chudáky ovečky myslela, takže jejich vlna v zimě krásně zahřeje a v létě zase chladí. Navíc vlna hřeje i mokrá. Vlna se hodí pro alergiky a astmatiky, pro citlivou pokožku však může být nepříjemná, především při nekvalitním zpracování.

Všeobecně vlna špatně snáší rozdílné teploty, je dobré prát ji buď na speciální program na vlnu, nebo v ruce. Měla by se ždímat jen opatrně a sušit rozprostřená. Perte v jemných pracích prostředcích učených pro vlnu nebo v jemném šamponu.

Jaké druhy vlny známe

Vln je spousta druhů a jejich kvalita závisí na živočišném druhu, na plemenu i na zeměpisné poloze chovu.

Merino

Jemná ovčí vlna, která je příjemná, nekouše, hodí se pro alergiky, nemačká se a má samočistící vlastnosti (na vlně je maz, který z vláken nezmizí ani při praní a zabraňuje usazování nečistot). Prý je i léčivá.

Mohér

Vlna ze srsti angorských koz, hebká, jemná a přirozeně vlnitá. Mohér neplstnatí, je vhodným materiálem pro výrobu svetrů a zimních doplňků. Jelikož je mohér na pohled a omak podobný lidským vlasům, setkáte se s ním také u plyšových zvířátek nebo vlásků panenek.

Kašmír

Drahé kozí vlny z Himalájí. Jsou jemné, lehké, hřejivé, prestižní, hůře se udržují.

Výroba kašmírové vlny je nároční, vlna se nestříhá, ale vyčesává, někdy se srst pouze sbírá. Na jaře, když kozy línají a shazují zimní srst, drbou se o skály a místní pak sbírají chumáče chlupů. Z jednoho zvířete se získá jen kolem 100g použitelného materiálu. Domestikované kozy se v době línání vyčesávají, tam je výnos vyšší.

Srst kašmírové kozy má chlupy dvou druhů: dlouhé hrubé pesíky (až 20 cm dlouhé) a krátké jemné podsady (max 8-9 cm). Právě z podsady je nejkvalitnější materiál. Dobrý kašmír obsahuje minimální příměs pesíků, maximálně v jednotkách procent.

Čím se sráží cena kašmíru:

  • Přimíchají se horší chlupy. Nejjemnější srst je pod bradou a na břiše. Horší srst je na zádech a na zadku. Může se použít podsada z celé kozy nebo se přidá hodně pesíků.
  • Použijí se kratší chlupy. Čím delší chlupy, tím je příze kompaktnější, hladší, méně chlupatá (tzn. méně žmolkuje) a má stabilnější tvar. Čínské kozy mají podsadu kolem 3 cm, tzn. že se na kašmírový svetr moc nehodí.
  • Kozy se chovají jinde než na horách. Když koze není zima, nevytvoří se jí dostatečně hustá a hřejivá podsada. Čínská stáda, chovaná v mírnějším klimatu, nedávají tak kvalitní kašmír.
  • Přimíchají se levnější vlákna. Kašmír se může pančovat srstí z jaků či králíků.
  • Místo česání se stříhá. Stříhání koz je zvykem v Íránu (kozy tam dávají hrubší kašmír), ale dnes už se rozšířilo i jinam. Získá se tak víc matroše, který se může prodat levněji, jenže jde o mix všech druhů srsti a pádem o nižší kvalitu.
  • Šetří se při předení a pletení. Příze se udělá tenčí a pletenina řidší. Stabilita takového svetru je na prd a rychle ztrácí tvar.

Jak poznám v obchodě co kupuju:

Zkontrolujte cedulku, zda jde o 100% kašmír. Je to jako u všeho ostatního – lněné kalhoty, které mají 40% bavlny, ale výrobce jim říká lněné. Přijatelná směs by byla s hedvábím nebo kvalitní vlnou.

Dejte do svetru ruku – pokud ji vidíte, tak je matroš tenký. Svetr by měl být tužší a hned se vracet do původního stavu.

Přílišná hebkost je podezřelá, protože hrubý materiál se v továrnách změkčuje, a to narušuje strukturu vlasu a ten se pak lehko poškodí. Výrazná chlupatost také není dobrá. Sice je pak vlna příjemná na dotek, ale znamená to, že vlákno je kratší a tím pádem bude vypadávat a žmolkovat.

Kvalitní svetr bude z dlouhých chlupů, hladký a pevný. Svetr by neměl mít „zježené chlupy“, ted elektrostatickou vrstvu. I dobrý kašmír trochu žmolkuje, ale v obchodě by na svetru ještě žádné žmolky být neměly, pokud tam nevisí půl roku.

Ve finále ale i míň kvalitní kašmír je pořád teplý a příjemný materiál, který zahřeje. Zkusit můžete také second handy. Tam vidíte stav poté, co už ho někdo nosil, nebo co někde ležel delší dobu.

Cheviot

Ovčí hladká a lesklá vlna.

Crossbred

Vlna vznikla křížením plemen ovcí a je méně předvídatelná, její vlastnosti závisí od původu stáda.

Angora

Občas je termín angora používán k označení vlny z angorských koz. Ty ale poskytují mohér. Angorská vlna se získává stříháním srsti angorských králíků.

Samotné vlákno se ve složení na štítku moc nevyskytuje. Vlna je velmi jemná a lehká vlna díky dutým chlupům; míchá se s bavlnou nebo vlnou, aby byla pevnější a lépe odolala opotřebení. Angora se snadno elektrostaticky nabíjí, poznáte ji podle „chlupaté aury“.

Snadno se sráží a plstnatí, určitě nosit do čistírny. Pokud musíte prát doma, tak na šetrný jemný program na vlnu, v ruce pod 40 °C. Použijte aviváž! Bez ní se velmi snadno elektrostaticky nabíjí. Ždímejte v ruce přes froté ručník. Nevěšte, váha nacucané vody svetr vytahá.

Alpaka

Vlna ze srsti lamy alpaky. Kvalitní, jemná, podobná prachovému peří. Dělí se na dva druhy: dlouhé Suri a kratší Huacaya. Vlna z alpaky je levnější než z lamy vikuni.

Jehněčí vlna (lambswool)

Jedná se o vlnu z prvního stříhání jehněte, zhruba v jeho 6 měsících. Vhodná na jemnější výrobky, např. pro miminka.

Vlna z pižmoně (qiviut) severního

Vlna pocházející z drsných podmínek severní Kanady a Aljašky. Divoce žijícím zvířatům chovatelé vlnu nestříhají. Využívají jen sesbírané chuchvalce při línání. Eskymáci v současnosti začínají zakládat pižmoňové farmy. Vyrábějí oděvy s tradičními eskymáckými vzory.

Velmi kvalitní, trvanlivá, pevná, velice hřejivá vlna. Je měkčí než kašmír, neplstnatí a nemění svou velikost ani ve vodě. Po vikuní vlně je však druhou nejdražší.

Velbloudí vlna (camel)

Je velmi podobná vlně lamy. Většinou ji výrobci ponechávají v přírodním zlatohnědém odstínu, avšak existuje i barvená varianta. Z velbloudí vlny se vyrábí kabáty, svetry, z hrubších vláken koberce.

Vikuňa vlna 

Ze srsti lam vikuňa. Vlnu chovatelé stříhají jen jednou za tři roky. Lamu ale musí nejprve odchytit v divoké přírodě. Vikuňa vlna je jednou z nejdražších. Za oblek nebo kabát z vikuní vlny zaplatíte i stovky tisíc korun.

Jaký máte vztah k vlně vy? Máte doma nějaký svůj zamilovaný hřejivý kousek? Rádi byste se ještě na něco zeptali? Budeme se na vás těšit v diskuzní FB skupině.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Definuj jednoduše základ svého stylu

Definuj jednoduše základ svého stylu

Hledáš svůj styl? Nevíš, na čem stavět svůj šatník? Máš pocit, že se ti líbí všechno a nic? Tak pojď začít hezky od začátku a popořadě. 🙂 V dnešním článku ti ukážu, jak si definovat to, na čem se tvůj styl zakládá. Právě to je na úplném začátku to nejdůležitější....

pokračovat ve čtení

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.