Jak nás v oblékání ovlivňují stylové archetypy?

7. 2. 2023

Vybudovat si svůj charakteristický osobní styl by mělo být úplným základem, pokud chceme na svém zevnějšku pracovat. Jen tak se můžeme cítit dobře, vzbuzovat v lidech důvěru a podtrhnout svoji osobnost. A rozhodně nejde o to, abychom pořád vypadali stejně! Jen by naše oblečení mělo mít ideálně určité propojovací linky, které pro nás budou charakteristické a budou vycházet z naší osobnosti a charakteru.

Při hledání osobního stylu se svými klientkami se opírám o vlastní systém stylových archetypů, který jsem na základě své praxe vynalezla. Mohou být dobrým vodítkem, pokud chceme blíž poznat, co vlastně v módě potřebujeme, abychom se ve svém oblečení mohly cítit dobře, a aby odráželo nás samotné.

V dnešním článku vám ukážu, jak stylové archetypy ovlivňují náš styl. Jako příklad jsem si vybrala dvě uznávané fashion bloggerky, které jsou stylově velmi odlišné, ale zároveň jsou pro ně všechny jejich outfity velmi charakteristické. Proč? Protože mají svůj osobní styl dobře promyšlený, a ví, co hledají. 🙂

 

Mary Orton – ženský a elegantní archetyp

Bloggerka Mary Orton je velkou fashion a lifestyle ikonou především díky svému jedinečnému stylu oblékání. Inspiruje ženy nejen v byznys oblékání, ale i v tom volnočasovějším. Hlavními rysy jejího stylu jsou ženskost a elegance. Její styl se inspiruje v klasických high fashion střizích, je nadčasový a působí luxusním dojmem. Osobnost Mary je pravděpodobně ovlivněna zejména ženských a elegantním archetypem, možná okrajově také klasickým.

Mary Orton – osobní styl

Pojďme se blíž podívat na některé prvky, které se v jejích outfitech objevují, a které tvoří spojující linku všeho, co na sobě nosí, a které jsou charakteristické právě pro stylové archetypy, které u ní můžeme najít.

 

Ženskost jako nosný prvek

Pro Mary je typické zdůrazňování ženské siluety s jasně vyznačeným pasem. Málokdy ji vidíme v něčem, co by ženskou siluetu nectilo. Útlý pas, rozšířená sukně, jindy naopak upnutá pouzdrová sukně, ale vždy je podpořena především ženskost.

Zdůrazněná ženská silueta

 

Zároveň se u ní velmi často objevují výrazně ženské prvky jako široké V výstřihy, odhalená ramena, rafinované (ale stále elegantní) průstřihy, lodičky a jiné boty na podpatku, apod.

Ženské prvky v oblékání

 

Elegance za všech okolností

Druhou spojující linkou Maryina stylu je elegance a určitá uhlazenost, která je charakteristická právě pro elegantní archetyp. Pro ten bývá typická určitá sofistikovanost, uhlazenost, čistota linií, vždy pečlivě nažehlené a upravené oblečení a až taková delikátnost. A to bez ohledu na to, jestli se jedná prvoplánově o elegantní, formální oblečení, nebo o nějaké volnočasové. Zároveň má vždy pečlivě upravené vlasy, bez nějakých komplikovaných účesů. Převládají u ní volné vlny, elegantní culíky, hladké účesy, apod. Právě elegantní archetyp propůjčuje jejímu stylu punc luxusu.

Elegantní linka v oblékání

 

Amy Jackson – ležérní a klasický archetyp

U Bloggerky Amy Jackson pro změnu převládá zejména ležérní archetyp, který se spojuje s klasickým archetypem. Zároveň bychom u ní našli zřejmě i ženský archetyp, díky kterému to bloggerku táhne také k určitým ženským prvkům a zachované ženské siluetě, ačkoliv jiným způsobem než Mary. Je to běžné, dvě ženy stejných archetypů mohou mít ve výsledku jiný osobní styl. Pouze je bude spojovat podobná charakteristika.
U Amy však výrazně převládají především ležérní a klasický archetyp, na které se zaměříme.

Pro styl Amy je typická jednoduchost, střídmé barvy, nadčasovost, základní kousky oblečení, ale vše je postaveno na vysoké kvalitě! A také na kvalitě použitých materiálů. Vybírá si hedvábné halenky, vlněné a kašmírové svetry, drahé, ale nadčasové kabelky, atd.

Amy Jackson – osobní styl

Uvolněnost na první pohled

Všechny outfity, které můžeme u Amy najít, mají jako společný rys uvolněnost a ležérnost. Ať už se obléká volnočasově nebo elegantně do práce, nikdy u ní nenajdeme nějakou upjatost a „nažehlenost“, ale vše působí velmi příjemným, uvolněným dojmem. Amy sází na měkkost materiálů, její kabáty nemají pevně střižený „fit“, ale jsou splývavější, ráda obléká volnější, měkké svetry, džíny, křiváky, ledabyle uvázané šály, apod. I díky vysoké kvalitě má její jednoduchý styl šmrnc.

Ležérnost v oblečení

Žádné netypické střihy a nenápadný luxus

Klasický archetyp se u Amy projevuje tím, že si vybírá velmi klasické, „normální“ kousky oblečení. Pro klasický archetyp je to velmi charakteristické. Nemá totiž rád věci, které jsou něčím netypické, „divné“. Naopak si vybírá oblečení, které jednoduše vypadá tak, jak by mělo. 🙂 U Amy se tak setkáme se spoustou nadčasových, basic kousků, které mezi sebou kombinuje, a se střídmějšími barvami. Nenajdeme u ní žádné asymetrie, aplikace, výrazné vzory, netypické materiály, ani nic, co by působilo třeba designově. A to i přes to, že si Amy potrpí na luxus. Ten ale není prvoplánově vidět a odráží se spíš v kvalitě oblečení.

Klasické kousky oblečení

 

Osobní styl jako nenahraditelná součást naší osobnosti

Být sama sebou a zároveň vypadat skvěle je to nejlepší, co můžeme v módě zažívat. Navíc se nám tím ulehčí všechny nákupy oblečení, ranní oblékání i případné budování důvěry v mezilidských vztazích. Působit opravdově a v souladu s naší duší má pro nás velký přínos ve všech aspektech života. Bohužel je právě osobní styl často velmi podceňovaný. Pokud se rozhodneme, že začneme svému zevnějšku věnovat víc pozornosti, často se soustředíme hlavně na to, co nám sluší. Ale to je až druhá fáze. V první fázi bychom vždy měly hledat způsoby, jak se v oblečení především dobře cítit. Je to pro nás základní stavební kámen a bod, ze kterého se dál můžeme pohodlně odrazit.

 

Jak svůj osobní styl najít?

Říkáte si, že by bylo skvělé svůj osobní styl najít, objevit svoje stylové archetypy a vybudovat si šatník plný oblečení, ve kterém se budete cítit skvěle? Nebojte, myslela jsem na to! 🙂 A právě proto mám ve své nabídce služeb také online kurz Najdi svůj osobní styl během 4 týdnů, který budu na přelomu února a března opět spouštět.

Během kurzu nejen objevíte svůj osobní styl, ale také si připravíte 2-3 hotové outfity, které pro vás mohou sloužit jako základ vašeho šatníku a taková jistota. Na prvních 10 z vás, které si kurz koupí, čeká speciální bonus v podobě soukromé online konzultace se mnou, kde s vámi vaše hotové outfity proberu a případně vám s nimi ještě poradím. Nechcete to prošvihnout? Už teď se můžete zapsat na čekací listinu a věřte, že budete první, kdo se o spouštění prodeje dozví! 🙂 Stačí na této stránce zadat do formuláře svůj email. Stačí jen kousíček rolovat dolů. 🙂

 

Jak to máte s osobním stylem vy? Zaujal vás systém stylových archetypů? Chcete se mě na něco zeptat, nebo se jen podělit o své postřehy? Budu se těšit v naší FB skupině. 🙂

 

 

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.