Jak si líčit (nejen) zapadlé oči

Dnes se chci věnovat pro změnu zase jednou makeupu. A hlavně tématu, které je mi velmi blízké – zapadlým očím. To jsou oči, které působí na první pohled unaveně, dělají rády jejich majitelku starší a s věkem u nich mnohem častěji dochází k poklesu víček než u jiných typů očí. Téma je mi blízké proto, že sama takové oči mám. A trvalo mi dlouho, než jsem se je naučila líčit tak, aby mi oční stíny nepřidávaly další roky navíc.

Jak to tak bývá, pokud vás na vašem vzhledu něco štve, všímáte si toho i u jiných. Já si tak velmi často všímám u jiných žen povadlých víček a zapadlých očí. A tím pádem také toho, že si mnoho žen zbytečně přidává na věku nevhodným líčením zapadlých očí.

Jak poznat zapadlé oči?

Zapadlé oči (Hooded eyes): Nicole Kidman, Blake Lively, Jennifer Lawrence, Jennifer Aniston

Zapadlé oči jsou charakteristické tím, že kůže na nadočnicovém oblouku z větší části nebo dokonce úplně zakrývá pohyblivé víčko oka. S věkem se tento převis zhoršuje a s přibývajícími roky je i spojován. I když jste třeba v mládí měla oko odhalené, může se stát, že postupem let vás převislá víčka začnou trápit. Právě převislá kůže nad okem evokuje únavu a jeho majitelku většinou dělá o něco starší.

Chyby při líčení zapadlých očí

Základní chybou při líčení očí je to, že si žena nanese stín na pohyblivou část víčka, třeba ho i vystínuje, ovšem nadočnicový oblouk nechá buď bez stínu, nebo na něj použije stín světlejší.

Další chybou bývá tmavé orámování očí tužkou. To je mimochodem slušivé opravdu jen pro zlomek lidí – obvykle pro tmavé typy a pro ženy, které mají opravdu velké oči. I tak to má svá pravidla a je potřeba s tvrdým orámováním očí pracovat velmi opatrně. Obvykle se vždy najde slušivější varianta.

Nevhodné líčení pro zapadlé oči

Jak zapadlé oči nalíčit

U zapadlých očí je velmi důležité, aby byl na nadočnicový oblouk nanesen tmavší stín a na pohyblivé víčko spíš světlejší. To oko otevře, nadočnicový oblouk se tmavým stínem opticky zkrátí a celé oko tak prokoukne. Správně nanesené oční stíny mohou mít pro zapadlé oči liftingový efekt. Pokud chcete použít oční linky, naneste je raději jen ve velmi tenké podobě na horní víčko a lehce je protáhněte do strany a nahoru. Často vypadá u zapadlých očí dobře, když je linka vedená až od třetiny oka. Mnohem lepší pro vás ale asi bude, pokud místo linky použijete stín, který působí jemněji.

Vhodné líčení pro zapadlé oči

Technik, jak si zapadlé oči nalíčit je víc. Vždy je potřeba přistupovat k tomu individuálně podle konkrétního tvaru vašeho oka. Všeobecná rada je však opravdu ta, že by měl vždy na nadočnicový oblouk přijít tmavší stín. Inspiraci k líčení můžete hledat třeba i na Pinterestu, kde jsou nafocené různé postupy líčení.

Líčení zapadlých očí (pinterest.com)

Zapadlé oči a jejich líčení v praxi

Jak už jsem zmínila, sama zapadlé oči a převislá víčka mám. Proto jsem se rozhodla nafotit, jaký rozdíl může jiná technika líčení znamenat v konkrétním případě.

Na první fotce vidíte moje oči nenalíčené.

Na druhé fotce jsem nanesla středně tmavý stín pouze na pohyblivé víčko a oči si orámovala linkami. Podotýkám, že jsem použila hnědou tužku a i tak je výsledek velmi tvrdý. Asi samy vidíte, že oči vypadají velmi unaveně a líčením jsem zdůraznila jejich zapadlý vzhled.

Na třetí a čtvrté fotce je zachycené líčení, které nejčastěji používám. Na pohyblivém víčku mám nanesený světlejší stín, na nadočnicový oblouk mám vystínovaný středně tmavým a tmavším stínem a těsně pod obočí si opět nanáším pro rozjasnění světlejší barvu. Pokud si dělám linky, tak jen nahoře a velmi tenké a protažené do strany.

Víte, jak si líčit svoje oči? Máte nějaké vlastní triky nebo vychytávky? Budu se moc těšit na vaše postřehy v komentářích.

5 Replies to “Jak si líčit (nejen) zapadlé oči”

  1. No nevěděla jsem to, ale když se na sebe dívám, tak mám taky zapadlé oči, ale navíc s tím, že mám vnější koutky očí směrem dolů. Takže opravdu oříšek… na malováni linek jsem nešikovná, takže poslední dobou, buď jen řasenka, nebo když je více času, na víčko navíc světlejší stíny, nebo mírně třpitivou tuškou v šedohnědé barvě nanesu trochu jako linky. Ani nevím, jestli to dělám dobře 🙂

    1. Mám taky vnější koutek níž jak ten vnitřní a zatím jsem došla k několika závěrům:
      1) Žádné černé linky a tužky! Když už tak jedině šedé či hnědé.
      2) Nikdy nenanášet řasenku na spodní řasy a tak nějak celkově, spodní víčko buď nelíčit vůbec, nebo s maximální opatrností. (strašně to zdůrazňuje tvar)
      3) Linku na horním víčku o 2-3 milimetry nedotahovat (to naopak odvede pozornost od specifického tvaru očí).
      4) Stíny spíš světlejší (stejný důvod jako v bodě 3)
      Máte pravdu, je to fakt oříšek, ale intuitivně jste zvolila poměrně dobrou variantu. 😀

  2. Ahoj, mám také zapadlé oči (míru „zapadlosti“ asi podobnou, jako máš ty), a myslela jsem si, že se už nic nového nedozvím. No a překvapením pro mě bylo, že dozvěděla – že by ta pohyblivá část očního víčka měla být světlejší, než zbytek! Vyzkoušela jsem to a fugnuje to, hurá! Což vyřešilo „záhadu“, proč mé obvyklé líčení za poslední roky nějak přestalo fungovat.
    A pak mě napadlo, že by asi vlastně docela dobře šla barevná typologie a hlavně tmavostní i barevný kontrast použít i při líčení očí. Já mám docela bílé bělmo, výrazný tmavý kroužek okolo panenky, a vnitřek středně světlý. Takže když si nalíčím něco jako linky – ale tenkým štětečkem s tmavě hnědým stínem, který rozmažu do ztracena tak, aby ten pohyblivý kousek víčka, který je při otevřených očích vidět končil světlou barvou, tak to vypadá dobře – tj. když v líčení horního víčka napodobím kontrast mezi nejsvětlejší a nejtmavší barvou duhovky. Zatím jsem jen vysledovala, že tmavé linky a řasy nevypadají dobře u očí se světlou duhovkou bez toho tmavého kroužku okolo (efekt „upíří“ oči), ale když světlé oči ten tmavý kroužek okolo duhovky mají, tak jsou tmavé řasy a tenká linka OK. Zjímalo by mě, jestli tohle už někdo zkoumal přede mnou – samozřejmě trochu víc do hloubky..? Možná jsem tady objevila něco, na co už existuje samostatná disciplína.. 😀

    1. Teda, tak to jsem nikdy takhle nezkoumala s tou duhovkou… 😀
      Zkus svoje oko vyfotit a dát dotaz do FB skupiny. Máme tam i nějaké vizážistky. 🙂

      A jinak jsem moc ráda, že jsem ti pomohla. Taky bych nečekala, že zrovna tobě pomůžu v oblesti líčení… 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..