Moje triky, jak zůstat šik i na mateřské

26. 5. 2021

Možná máte někdy pocit, že s dětma fakt nemá cenu cokoliv se sebou dělat. Protože stejně vás během chvíle ušpiní, budete každých deset metrů zoufale sprintovat za odrážedlem a v batůžku ponesete půlku domácnosti včetně umyvadla. Ale něco vám povím. I když prožíváte období, ve kterém se vše pochopitelně točí kolem dětí, nemusíte se vzdávat svého opečovávaného zevnějšku! Jen je potřeba přizpůsobit vaše oblékání aktuální životní situaci. Proto vás dnes seznámím se svými triky, jak se udržuju v rámci možností šik i s malými dětmi – pětiletou dcerou a rok a půl starým (hodně živým) synem.

1. Hlavně, ať to jde omýt!

Moje nejposvátnější pravidlo od doby, co se mi narodily děti. Když si kupuju něco nového na sebe, moje první otázka je: půjde to otřít navlhčeným ubrouskem? Boty si zásadně kupuju z hladké kůže. Žádný semiš, žádné světlé plátno. Poprvé v životě jsem taky vzala na milost koženku a polyuretan. Zlaté koženkové kalhoty a sukně!

Takhle moje kalhoty vypadají na procházce s dětma běžně. Pokud prší nebo je po dešti, prach nahradí stříkance bláta. Kalhoty samozřejmě letí doma hned do pračky. Ale člověk v nich potřebuje venku chvíli fungovat. A pokud nechci jít do obchodu jako to pr… čuně, vždycky mě zachrání tyhle lesklé materiály. Jednoduše navlhčím ubrousek nebo kapesník a za chvíli vypadají jako čisté. Vedlejší výhoda je ta, že jsou tyhle koženkové/kožené kousky šik a dokáží pozvednout outfit trošku výš. Proto mě v nich potkáte opravdu hodně často. A z dálky by možná ani nikdo neřekl, že jsem před chvílí zápasila s malým syčákem, abych ho dostala zpět do kočárku, a měla tak otisky jeho podrážky úplně všude…

S dětičkami: 1. na procházce, 2. na nákupu, 3. na delší procházce, 4. v lesoparku u rybníka

2. Sukně a šaty ve správné délce

Oproti všem předpokladům se nemusíte vyhýbat ani sukním a šatům. Má to ale svá pravidla, kterých je dobrá se držet, pokud si nechcete způsobit nějaké nepříjemné faux-pas. (V tomhle videu se můžete pobavit mými vzpomínkami na různé odhalovací trapasy, co se mi staly.)

Pozornost je dobré věnovat hlavně délce sukní. Ty by měly být dostatečně dlouhé na to, abyste se v nich mohla bezpečně ohnout a zároveň ne tak dlouhé, abyste si je přišlápla (a tím částečně svlékla) nebo natrhla, když se zvedáte z dřepu. Také je lepší, když nejsou úplně úzké a mají dostatek látky na to, abyste si překryla svoje intimní partie ve zmíněném dřepu, nebo když si někde musíte sednout na bobek. Pozor také na šaty na špagetových ramínkách nebo s hlubším výstřihem. Jak vezmete dítě do náruče, hrozí, že vám celý výstřih posune o patro níž. A s ramínky si ty malé potvůrky taky hrají hrozně rády.

S dětmi: 1. na hřišti, 2. na výletě, 3. na nákupu a pak v parku

3. Boty, ve kterých se dá běhat

My mámy máme prostě nejskutečný štěstí, že se poslední roky nosí tenisky úplně ke všemu… Protože jsme s dětma pořád v pohybu, asi si musíme na pár let odpustit podpatky. I když je to individuální. Já jsem schopná za dětma sprintovat i s menším a širším podpatkem.

To, že musíme nosit rovné boty, vůbec neznamená, že nemůžou být hezké a šik. Jen si pamatujte moje první pravidlo – ať to jde umýt. 🙂 Pokud už nosím plátěné tenisky, vybírám si radši tmavší barvy. Každopádně dobře může vypadat spousta druhů bot, i když nejsou na podpatku. A nemusíte se držet jen osvědčených tenisek. Zkuste nějaké balerínky, mokasíny, chelsea boty, slip on…

S dětmi: 1. na procházce s kočárkem, 2. na nákupu a procházce kolem rybníka, 3. na procházce městem

4. Dbejte na upravené vlasy

A to říkám jako člověk, pro kterého je tohle pravidlo achillova pata. Kdo má jemné a vlnité vlasy, tak určitě chápe proč. Kdo je nemá, měl by vědět, že je to typ vlasů, který prostě odolává jakýmkoliv pokusům o to, udělat je upravenými…. Ale i tak se o to vždy snažím. A když to nejde, maskuju to nějakým účesem nebo aspoň čepicí, kloboukem, baretem nebo šátkem. Právem se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Na celkový vzhled mají obrovský vliv a jsou zcela zásadní v otázce, jestli budete vypadat upraveně nebo jako šmudla. Takže pozor na to.

Uvědomuju si, že teď pravděpodobně hudrujete, jak to jako máte udělat, když si vlasy obvykle myjete jednou týdně a o půlnoci po tom, co vám děti usnuly, a často jdete spát s mokrou hlavou. (Říkejte to člověku, co řeší 4x týdne zpocenou hlavu po běhání.) Já vím, že zrovna tohle je hrozně těžké pravidlo. Základem je dobrý sestřih od kadeřnice. No já vím… ale už nám je otevřeli. A naše věková kategorie už se může hlásit k očkování… Teď už to bude dobrý, fakt. 🙂 Zase ke kadeřnicím budeme chodit jako dřív.

nahřívací kartáč Cera Hotstyler

No a potom je dobré mít k ruce šikovné pomocníky pro úpravu vlasů – fén, kulmu, natáčky, žehličku… Záleží na vás, jak s čím umíte zacházet. Můj velký zachránce je pak nahřívací kartáč. Ten je ideální pro osvěžení „ranních“ vlasů. Výhoda je, že nepřesušujete vlasy tak jako v případě fénu a navíc je to docela rychlé. S kartáčem stačí párkrát projet vlasy a je to. Řeším ho často na svých konzultacích a moje zákaznice si ho obvykle zamilují. Tak ho můžete zkusit taky. Pokud nemáte krátké vlasy, doporučuju ten s větším průměrem.

Můj další pomocník k nezaplacení je suchý šampon. Ten v případě největšího zoufalství pohltí mastnotu a zbaví vás drobnějších nečistot z vlasů a pokožky, ale hlavně přidá vlasům objem a provzdušní je.

suchý šampon

5. Vyhněte se sportovnímu oblečení

Pokud zrovna opravdu nesportujete nebo nezdoláváte horskou túru, zapomeňte na ryze sportovní a outdoorové oblečení. Já si ho oblékám opravdu jen na sport nebo s dětmi na sportovní hřiště, kde s dcerou trénujeme běh, kopeme s míčem, v zimě s dětma bobovat na kopec, apod. Na ostatní aktivity je zbytečné. Průměrná procházka, výlet nebo i pohyb na klasickém hřišti sportovní vybavení nevyžadují. Pokud se umažete, stejně budete muset oblečení hodit do pračky. A je jedno, jestli tam hodíte softshelku nebo trenčkot. Co už jedno není, je to, jak v tom budete vypadat a působit.

S ratolestmi: 1. na cyklostezce u rybníka, 2. u prarodičů na vsi, 3. v parku, 4. na dopravním hřišti

6. Prázdné ruce

S dětmi člověk potřebuje obě ruce neustále volné. Proto může na nějakou dobu zapomenout na klasické kabelky. Dobrou variantou jsou městské batůžky, které mohou vypadat elegantně, pár věcí se do nich vejde a zároveň nepřekáží. Pokud jezdíte stále s kočárkem, uvítáte malá crossbody psaníčka, do kterých si dáte cennosti a budete je mít neustále u sebe, i když necháte kočárek stát třeba na hřišti opodál.

S dětmi: 1. na procházce, 2. v ZOO, 3. v zimě venku

7. „Hmm… ta je ale praktická!“

Tohle heslo s oblibou provolává stylistka Alenka Šafratová, kterou ráda sleduju. Když se zeptá ženy, jaké má ráda oblečení a ona poví, že praktické, zeptá se jí, co by si přála, aby si pomysleli muži, když vstoupí třeba do baru. Vážně je to: „Hmm… ta je ale praktická!“? Asi sotva… 🙂 Alence za tuhle památeční hlášku děkuju, protože stručně vystihuje vše, co dlouhé roky říkám širokou oklikou.

My Češi jsme prostě praktický národ. Milujeme vše, co je praktické a funkční. Je to pro nás snad nejdůležitější vlastnost. Jsme, jací jsme. Ovšem někdy si tím zbytečně škodíme. Takže moje milé holky, zkuste prostě někdy nebýt tak praktické. Tak si holt ty nové tenisky zmácháte v bahně no… Tak je večer vyčistíte, ne? A jo, ten kabát byl určitě drahej a je ho možná s dětma „na lítačku“ škoda. Ale prosím vás, kolik vás stála ta softshelka? Ta taky nebyla za pětistovku, že jo. Tak si radši užívejte, že jste ženská, a že máte možnost hezky se obléknout a vypadat a cítit se skvěle.

Máte nějaké vlastní tipy a triky, jak i na mateřské nebo s dětma vypadat dobře? Budu se na ně spolu s ostatními těšit v naší FB skupině!

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.