Přehled stylových archetypů

Hledáte svůj styl? Snažíte se definovat, na čem stojí vaše módní preference? Poznejte sedm základních stylových archetypů, které o nás hodně vypovídají. Samozřejmě může být jeden člověk i kombinací několika těchto archetypů, ale obvykle jeden výrazně převyšuje ostatní. V kombinaci s konkrétními módními styly oblékání (námořnický styl, romantický styl, edgy styl, aglický styl, pin up, military styl… apod.) potom náš archetyp udává výslednou podobu našeho osobního stylu. Dva lidi různých povah dokonce může k podobnému stylu dovést jiný stylový archetyp. Zároveň i dva lidé stejného archetypu mohou v módě upřednostňovat něco trošku jiného.

Přehled stylových archetypů je pouze obecný. Každý z nás je originál a velmi záleži na tom, jaká je naše osobnost a jak máme v sobě tyto archetypy namíchány.


Klasický typ

Jak název napovídá, klasický typ je konzervativní, netouží příliš po výstřelcích a drží se osvědčené klasiky a svých zvyků. Vyhrává u něj nadčasové oblečení a klasické střihy.

Chci si přečíst víc o klasickém typu.
Ležérní / uvolněný typ

Lidé tohoto typu touží zejména po uvolněnosti a pohodlí. Zaměřují se na příjemné materiály a nenucenost. Vystihuje je často nedbalá elegance a francouzský šmrnc.

Chci si přečíst víc o ležérním typu.
Elegantní typ

Oblečení tohoto typu je především uhlazené, sofistikované a často také barevně střídmé. Oproti klasickému typu nelpí tolik na tradicích a nadčasovosti, ale je pro něj zásadní elegance a upravenost.

Chci si přečíst víc o elegantním typu.
Ženský typ

U ženského typu bývají v hlavní roli sukně, šaty a další výrazně ženské prvky oblečení. Tento archetyp si užívá toho, že je ženou, a touží tak i vždy vypadat. Charakteristické jsou vypasované střihy, jemné barvy a vzory.

Chci si přečíst víc o ženském typu.
Kreativní / umělecký typ

Typ se smyslem pro individualitu, osobitost, nekonvenčnost a kreativní pojetí. Je pro něj důležité, aby nezapadl mezi většinu. Módní trendy ho zcela míjí. Obvykle ho charakterizuje vytříbený vkus a touha reflktovat oblečením především originalitu a svoji osobnost.

Chci si přečíst víc o uměleckém typu.
Rebelský typ

Pro rebelský typ je důležité svým oblečením ukázat, že chce být jiný než ostatní. Obvykle se tento styl váže s tvrdšími druhy hudby, různými subkulturami a projevuje se v něm výrazně revolta.

Chci si přečíst víc o rebelském typu.
Přírodní typ

Přirozenost je pro tento typ tím nejdůležitějším faktorem. Svým oblečením chce dát najevo, že sází hlavně na přírodní krásu. Důležitá je pro něj ekologie a udržitelnost planety, vybírá si přírodní materiály a velmi pohodlné oblečení.

Chci si přečíst víc o přírodním typu.
Dramatický typ

Tento typ bývá často rád středem pozornosti a líbí se mu především výrazné kousky oblečení. Lesk, třpyt, výrazné barvy, velké nápisy, loga, potisky… Hlavně, aby to nebyla nuda a šeď.

Chci si přečíst víc o dramatickém typu.
Sportovní typ

Sportovní typ si zakládá na pohodlí a praktičnosti, a je opakem elegantního typu. Nehledejte u něj romantické ani výrazně ženské prvky. Vše co nosí, má sportovní ráz. Ve svém oblečení si také rád udržuje určitou “mladistvost” nebo také částo styl svého mládí.

Chci si přečíst víc o sportovním typu.