Současná barevná typologie

Nebojte se barevné typologie! Dávno neplatí dřívější dogmata a zákazy, kterými byla devadesátková čtveroroční typologie opředená. Současné systémy jsou mnohem uvolněnější, pokrokové a hlavně FUNKČNÍ! Já osobně doporučuju Absolute Color Systém (ACS) australské typoložky Imogen Lamport, který je logicky rozdělen do 18 typů. Ale nejprve si pojďme říct, proč bychom se vůbec o barvy měli zajímat a co tedy ta současná typologie sleduje a proč má význam se jí zabývat. A nebojte, zjistíte, že vám opravdu nebude nic přikazovat ani zakazovat!


Proč barvy vůbec řešit?

Asi všichni víme, že některé odstíny barev k sobě ladí a jiné zase ne. A stejné je to i s přirozenou barevností našeho obličeje. Některé barvy s ní ladit budou a jiné nebudou.

A co se stane, když to neladí?

Nevhodné barvy nám zdůrazní nedokonalosti obličeje, jako jsou vrásky nebo začervenání. Pokud je na nás barva příliš křiklavá, tak se v ní náš obličej ztratí. Pokud příliš tlumená, náš obličej ztratí jiskru. Naopak barvy, které s naším obličejem souzní, ho dokáží rozzářit. Na obrázku níže se můžete podívat na Cobie Smulders, která patří k chladným zimním typům. Teplá barva vlasů, příliš tlumené a teplé barvy líčení na levé fotce jí přidaly 10 let navíc.

Cobie Smulders – chladný, mírně tlumený a tmavý typ

Metoda ACS a jí podobné systémy vůbec neřeší, jestli máte nosit modrou, zelenou nebo červenou barvu. To je úplně jedno. Barvy si noste, jaké chcete. Ale měla byste mít vyřešené tři údaje, které se s barvami pojí a jsou zcela zásadní.


3 základní charakteristiky barev


TEPLOTA BAREV

studená —————————————————– teplá

ČISTOTA BAREV

čistá/jasná ——————————————– tlumená

TMAVOST BAREV

světlá —————————————————— tmavá

Pokud budete držet barvy, které nosíte, na správných místech na výše uvedených přímkách, dojdete ideálnímu výsledku a je úplně jedno, jestli to bude se zelenou nebo modrou barvou. Jste-li tlumený, chladný a tmavý typ, měla byste nosit barvy se stejnou charakteristikou. Ukážeme si to na následujících kolážích v praxi.


Teplota barev

Teplota barev je ovlivněná přimícháním modré/žluté barvy. Vlevo vidíte ukázku růžové a modré ve studených odstínech a vpravo růžovou a modrou v teplých odstínech.

studené barvy X teplé barvy

Čistota barev

Čistota barev se pohybuje od těch opravdu čistých, základních a zářivých až po barvy v různé míře tlumenosti. Pokud nevíte, co ta tlumenost znamená, představte si jasnou barvu, do které postupně přimícháváte šedou barvu. Případně si představte, že na danou barvu koukáte přes kouřovou clonu.

čisté barvy X tlumené barvy

Tmavost barev

Tmavost barev je ovlivněná přimícháváním bílé nebo černé do základní barvy. Barvy tak mohou být různě světlé/tmavé.

světlé X tmavé barvy

Dělení typů podle kombinací základních charakteristik barev

V současné barevné typologii se tak jednotlivé typy dělí podle toho, jak mají nakombinované tyto základní charakteristiky barev. To je odrazem přirozené barevnosti naší tváře podle tónu pleti, očí a vlasů. Já třeba potřebuju barvy tlumené, teplé a spíše světlé až středně tmavé. A tím se řídím. Některé odstíny mi sedí víc než jiné, ale podstatné pro mě je, abych si hlídala tlumenost, teplotu a světlost. Někdo jiný může naopak potřebovat třeba barvy čisté, tmavé a chladné. Jiný zase třeba čisté, teplé a světlé. Některé typy potřebují barvy jen mírně tlumené atd.


Čtyři roční období jako pomocník

Pro lepší přehlednost a snazší orientaci si lze pomoci rozdělením do 4 ročních období.

Zmíněný systém ACS je rozlišuje 18 typů. Typoložka určí, zda patříte do světlé (jarní a letní typy) nebo tmavé (podzimní a zimní typy) poloviny. Potom určí, zda spadáte k teplým typům (jarní a podzimní typy) nebo studeným typům (letní a zimní typy). Z toho vyjde jedno roční období a v rámci toho se určí vaše čistota/tlumenost.

Takže test na začátku například rozhodne, že patříte k tmavým typům – tedy jste buď zimní nebo podzimní typ. Teplotní test ukáže, že jste typ studený. Tím pádem budete patřit mezi některý ze zimních typů, kterých je v ACS 5 a liší se čistotou barev. Typoložka bude k vaší tváři přikládat testovací sady těchto pěti typů a vybere ten, který s vámi nejvíc harmonizuje. A s konkrétním typem potom budete pracovat dál.


Přehled typů

Jarní typy: světlé a teplé, liší se čistotou a světlostí barev. Patří sem typy tlumené, kontrastní typ, čistý typ a velmi světlý a čistý typ.

Letní typy: světlé a studené, liší se čistotou a světlostí barev. Rozeznáváme tlumené typy, čistý a jasný typ a velmi světlý typ.

Podzimní typy: tmavé a teplé, liší se čistotou a tmavostí barev. Rozeznáváme tlumené typy, čistý a jasný typ a tmavý typ.

Zimní typy: tmavé a studené, liší se čistotou a tmavostí barev. Rozeznáváme tlumené typy, čistý a jasný typ a tmavý typ.


Velkou výhodou barevné typologie je navíc to, že barvy ve vašem šatníku ladí nejen s vaším obličejem a s vámi, ale také mezi sebou. Takže se vám nestane, že byste kvůli barvám nemohla nějaké dva kousky kombinovat.

Zároveň je možné daná pravidla i porušovat a ze své barevnosti vystoupit. Ovšem bude to fungovat pouze v případě, že víte, co a jak.


Barevná typologie v praxi

Cate Blanchett je tlumený, teplý a světlý typ. Tedy přeneseně řečeno je tlumené jaro. A právě takové barvy jí sluší nejvíc. Světlejší, teplé a tlumené – takové, které vypadají jako barvy, na které se díváme přes kouřovou clonu. Na koláži vidíte, jak negativní vliv má na její obličej černá barva nebo studená šedá a jak harmonicky působí v tlumené teplé růžové.

Cate Blanchett – tlumený, teplý a světlý typ