Jak si vybrat boty

Námět na tento článek vzešel od vás čtenářek. Právě otázek kolem výběru bot dostávám možná nejvíce. A také na ulici vidím, že mnoho žen při výběru bot hodně tápe. Proto jsem se rozhodla, že se pokusím tohle téma zpracovat jako samostatný článek.

(pinterest.com)

Hlavně pohodlně

V první řadě je potřeba si uvědomit, že naše nohy jsou možná nejzatíženější částí těla. Nesou celou naši váhu a během dne jim téměř nedopřejme odpočinku. Proto si boty vybírejte hlavně tak, abyste v nich celý den pohodlně vydržela. Pokud už musíte obout boty, které tolik pohodlné nejsou, nebuďte v nich dlouho. Dnes jsou k dostání také různé ortopedické vložky, které jsou skvělým řešením v případě placatých bot, jako jsou baleríny nebo conversky. Stejně tak boty s vyšším podpatkem můžete vylepšit gelovými stélkami.

A pozor! I boty na podpatku mohou být pohodlné. A stejně tak některé tenisky mohou vaší noze ubližovat. Vždy záleží pouze na kvalitě použitého materiálu a konstrukci boty.

A teď už k estetickým záležitostem.

Čistota nadevše

Úplným základem jsou boty čisté, nezničené a dobře udržované. Samozřejmě se může stát, že boty během dne ušpiníte. Ale i tak se je snažte někde v ústraní přeleštit, pokud zrovna nemáte  boty látkové.

Například v CCC prodávají skvělou houbičku, která je napuštěná nějakým leštidlem. Dělají se ve dvou velikostech a tu menší můžete nosit i u sebe v kabelce nebo ji mít třeba v práci.

Lešticí houbička na boty

Houbičku můžete navíc použít také například na kabelku.

Kožené boty byste navíc měla pravidelně krémovat a ošetřovat impregnací. Na kůži je skvělé právě to, že i když už nese nějaké ty známky opotřebení, důkladné nakrémování ji zase hodí formy.

Druhá noha

Bota by vám měla vždy dobře padnout, neměla by vás nikde moc svírat, ani vám být volná. U letních sandálek by neměla pata nebo prsty přesahovat stélku. Stejně tak vysoké kozačky by měly co nejtěsněji obepínat lýtko a kotníkové boty by neměly příliš odstávat. Pokud máte hubené nohy jako já (mám obvod lýtka pouhých 34 cm), budete mít při nákupu kozaček a kotníkových bot problém. Ve většině kozaček, které nabízí řetězcové značky, vypadám jako kocour v botách.

Nesedící boty (asos.com, glamcheck.com, iftheshoesfitsyouonline.blogspot.com)

Naštěstí existují značky, které dělají obvody zúžené nebo naopak rozšířené pro ženy se silnějšími lýtky. Nějaké mají v nabídce například značky Tamaris nebo Caprise. U kotníkových bot je to o něco těžší, ale občas se mi podaří sehnat nějaké, které úplně neodstávají. Největší jistotou jsou potom v tomto případě boty šněrovací. Ale ty se zase většinou moc nehodí k sukním a elegantnějšímu oblečení.

Zase ty trendy

Opět se musím postavit na stranu módních trendů. Neříkám, že musíte nosit pouze boty, které představují ty nejtrendovější módní kousky, ale aktuálnost je při výběru bot důležitá. Jsou-li zrovna v módě lodičky do špičky, nebudou ty s kulatou špičkou vypadat dobře.

Nemoderní boty (vinted.cz)
Moderní boty (scw.com, eobuv.cz, bonprix.cz, bata.cz, thesaladbyleni.cz, eobuv.cz, eobuv.cz)

U bot se s v různých obdobích mění vzhled špičky nebo podpatků, ale i celkový styl boty. Naštěstí pro nás se nosí spousta různých typů bot. Takže pokud jsou zrovna trendy mokasíny a vám se nelíbí, můžete si jednoduše vybrat jiný styl bot – baleríny, loafers apod.

Aby boty ladily

Teď se dostáváme asi k nejsložitější části. Jak vybrat boty, aby ladily ke zbytku oblečení?

V tomto ohledu se těžko stanovují nějaká pravidla. Stylově se hodně popustila uzda konvencí. Zatímco dřív by to byl módní přešlap, dnes se běžně nosí třeba i tenisky ke kabátu. Ovšem mě osobně tento trend moc nenadchnul.
Částečně jsem se tohoto tématu dotkla už v článku Aby všechno ladilo.

Na co se tedy přesně zaměřit?

Barevné ladění

Boty by samozřejmě měly barevně ladit ke zbytku oblečení. Dávno pominuly doby, kdy musely boty ladit s kabelkou a celkový outfit být zasvěcený jen dvěma barvám. Ovšem pokud kombinujete svoje oblečení, měla byste se držet určitého barevného schématu, kde k sobě jednotlivé barvy ladí a jsou v harmonii.

Barevné ladění

Velký pozor si dejte na velmi častou chybu – černé boty k jinak světlému oblečení. Vidím to velmi často a zejména v případě kotníkových bot. Už jsem to někde zmiňovala. Černé kotníkové boty téměř nikdy nevypadají dobře s tělovými silonkami. A nejen ty černé. U kombinace sukně, kotníkových bot a punčoch buďte opatrná a vždy dobře zkoušejte. Většina kotníkových bot vypadá ve finále lépe s nějakými barevnými punčochami.

Stylová sladěnost

Zcela zásadní je také to, aby se boty ke zbytku oblečení hodily stylově a typově. Pokud si obléknete romantické letní šaty a k nim obujete sportovně vypadající baleríny, výsledek bude dost rozpačitý. Všeobecně je k sukním a šatům lepší vždy volit jemnější boty, které nepůsobí příliš robustním dojmem. K ležérnějšímu stylu oblečení se zase budou mnohem lépe hodit nějaké oxfordky nebo tenisky než sandály na vysokém podpatku.

Stylové ladění

Ozdoby s citem

Kromě hladkých a jednoduchých bot jsou v obchodech k dostání také boty s různými ozdobami – zipy, přezky, cvočky, perforace, zajímavá struktura, vzory, třásně apod. Díky podobným ozdobám mohou být boty originální, avšak jejich kombinování s oblečením má svoje pravidla.

Když se to překombinuje (gotceleb.com, harpersbazaar.com, justjared.com, newtimes.co.rw, zeny.cz)

Pokud máte nějaké výrazné ozdoby na botách, už to se zdobností nepřehánějte na svém oblečení, jinak vyvoláte dojem lacinosti. Podobné je to také s lesklými botami nebo s gladiátorkami a jinými výrazně páskovými botami. Ke zdobným botám raději volte jednoduché, jednobarevné oblečení a šetřete s doplňky.

Proporční harmonie

O měřítku jsme si už také několikrát povídali. Vaše oblečení, vzory, doplňky a také boty by měly být ve vhodném měřítku k vaší postavě – tedy v určité proporční harmonii.

Nevhodné měřítko (pinterest.com)

Na obrázcích si můžete prohlédnout, jak taková neproporčnost vypadá. Máte-li štíhlé nohy nebo jste celkově hodně drobná, nebudou na vás nikdy vypadat příliš dobře robustní nebo mohutnější typy bot. Naopak silnější ženy nebo ženy, které mají silnější nohy, by si neměly vybírat příliš úzké, jemné a drobně působící boty. Ženám s nadváhou většinou příliš nesvědčí baleríny, placaté a nízké sandálky, nebo příliš nízké kotníkové boty.

Štíhlé x silnější nohy

Na obrázku výše si můžeme prohlédnout, jak to vypadá v praxi. Na první fotce vidíme, že velmi štíhlé nohy nevypadají v širších a objemnějších botách moc dobře. Jemnější design podobných bot na druhé fotce je mnohem lepší a postava působí proporčnějším dojmem. Naopak třetí fotka nám ukazuje, že silnějším nohám neudělají příliš jemné a hladké boty dobrou službu a mnohem lepší jsou boty na čtvrtém obrázku, které jsou objemnější a nohu opticky zvětší.

Pozor si také dejte na to, aby vám boty opticky nezkracovaly nohy nebo jinak nedeformovaly postavu. Čím více horizontálních linií, tím víc se daná věc opticky zkrátí. Chcete-li svoji postavu opticky protáhnout, zkuste boty ve stejné barvě, jako jsou vaše kalhoty.

Sezónní harmonie

Obuv si vybírejte také s ohledem na počasí a to nejen z praktických důvodů. Ačkoliv je to dnes častý jev, tak tenisky v zimě na mě nepůsobí zrovna estetickým dojmem. Podobně jako mě minuly takzvané „letní kozačky“.

Sezóní disharmonie (pinterest.com)

Boty by vzhledem vždy měly ladit ke zbytku oblečení a to i „sezóně“. Ačkoliv například na francouzských ulicích běžně potkáte ve velmi chladných podzimních dnech ženy ve vlněných kabátech s balerínkami na nohách. Osobně mi ale v takovém počasí přijdou vzhledově mnohem lepší nějaké kotníčkové boty. Ačkoliv může celkový outfit působit sladěně a být hezký, příliš holé nohy působí v kombinaci s teplou šálou a rukavicemi divně. A věřte, že zejména u „přepraktičtělých“ Čechů to vždy bude budit nechtěnou pozornost.

Etiketa

Etiketě chci brzy zasvětit celý článek. Mám pocit, že to je kapitola, ve které mnoho lidí výrazně tápe. A (nejen) mladí lidé si etiketu velmi rádi ohýbají ke svému většímu pohodlí. Což o to, proti menšímu ohýbání nemám nějaké větší výhrady, ale pokud někdo kvůli své lenosti a pohodlnosti ohne pravidla etikety až k zemi a následně je pošlape, minimálně mě to štve.

Nevhodné boty (pinterest.com)

Boty byste si tedy měla vybírat i s ohledem na společenská pravidla. A na ta nenarazíte jen na plese nebo v divadle. I v dnešní době stále platí, že do práce chodíme oblečeni slušně, žabky si schováváme až na pláž a glády na koncert nebo do hospody s přáteli.

Při formálních příležitostech volíme společenskou obuv a to ideálně s podpatkem. Jedny klasické lodičky v neutrální barvě bychom měly mít v botníku všechny a měly bychom být schopné v nich alespoň půl dne vydržet.

Klasické lodičky (goertz.de, nordstorm.com, store.shoes.com)

Pokud nám zdravotní potíže podpatek nedovolí, vybíráme například z balerín, které mají alespoň menší široký podpatek nebo z lodiček na širším podpatku kolem 3-5 cm. Takové boty jsou ze zdravotního hlediska stejně mnohem lepší než boty placaté.

Nízké podpatky (dilards.com, sarenza.co.uk, mozimo.co.uk, jumia.co.ke)

Jak už jsem zmínila, téma výběru bot je opravdu velmi obšírné a komplikované. Dnes jsme si řekli něco o teorii a zmínili si nějaká obecná pravidla. V příštím článku si ukážeme jednotlivé typy bot a také to, k jakému stylu oblečení se hodí nebo  nehodí.

Komentáře: 8

 1. Ahoj 🙂 Já se teda přiznám, že nákupy bot úplně nesnáším 😀 Mám opravdu hubená lýtka a úzká chodidla, takže najít nějaké padnoucí boty je fakt na dlouho. Navíc mi většinou sedí ty, které se mi až tak nelíbí. Kozačky jsou nejhorší ze všeho, všechny mi odstávají a je zázrak, když nějaké seženu. Kolikrát jsem si je musela nechat zúžit. No co se dá dělat…. Takže se snažím kupovat kvalitní kožené boty, aby alespoň vydržely a nemusela jsem nákupy podstupovat tak často 😀 Kozačky mám už asi 5 let a pořád drží a vypadají dobře a naštěstí se takové stále nosí. Každopádně závidím všem, pro které jsou nákupy bot příjemně stráveným časem 🙂

 2. Mám to úplně stejně. Jak jsem psala v článku, mám obvod lýtka 34 cm a celkově mám štíhlé nohy a utlé kotníky, takže je pro mě opravdu horor shánět podzimní a zimní boty. Nosím už spíš jen ty šněrovací. Takže se hlásím do klubu těch, pro které je kupování nových bot utrpení. 🙂 Loni mi dokonce manžel s naprosto vážnou tváři oznámil, že když si nejsem schopná během skoro dvou měsíců intenzivního chození po obchodech sehnat zimní boty, měla bych se nad sebou zamyslet, protože zřejmě nejsem úplně normální… 😀

 3. Ano, přesně ti rozumím…. 🙂 Já teda už chodím jen do těch malých klasických obuví. Jsem z Plzně a naštěstí je jich tu docela dost. Sice mají menší výběr, ale boty mi sedí většinou lépe. Takové řetězce CCC, nebo Deichmann, nejsou nic pro mě. To jsem zjistila, že je jen ztráta času 🙂
  Každopádně děkujeme za článek. Je pravda, že hodně lidí boty podceňuje (včetně mě) a dokáže to opravdu zkazit celý, jinak hezký outfit.
  Já jsem zrovna nedávno pořídila nové podzimní šněrovací boty a tak si dávám předsevzetí se o ně pořádně starat a častěji krémovat, protože je to opravdu potřeba. 🙂

 4. Ahoj, díky za pěkný článek k zamyšlení. Při jeho čtení mě napadlo, kdo že vlastně určuje ty pravidla etikety 🙂 Samozřejmě pokud člověk pracuje v bance s přísným dress-codem, tak je to jasné, co si obleče. Stejně tak člověku dojde, že pokud jde na koncert vážné hudby konaný v historické budově, neměl by mít na sobě tenisky – ale to jde odhadnout selským rozumem, už podle toho honosného prostředí.
  Ale zarazilo mě tvé odsouzení žabek. Já žabky miluju a léto si bez nich představit nedovedu, tak co je špatného na žabkách a džínových kraťasech (délka nohavic úměrná věku a postavě, samozřejmě :-)? A ještě pro upřesnění – žabky jsou jen ty gumové pantofle upevněné mezi palcem a ostatními prsty na noze, nebo to jsou boty stejného střihu i z jiných materiálů – např. látka, kůže..?

 5. Zabkami myslim opravdu takove ty gumove boty nebo boty z jinych levnejsich materialu, ktere proste vypadaji plazove.
  Pokud je bota treba kozena a ma pouze takovy ten strih mezi prsty, je samozrejme v poradku, kdyz se nosi bezne.
  Jinak etiketa a celkove urcite zabehle konvence oblekani pro ruzne prilezitosti neni snadne tema. Opravdu o nem chystam vetsi povidani. Nejde jen o tenisky v divadle – a bohuzel uz i to je celkem casto k videni. Ale osobne bych treba asi nikdy nesla do prace (do kacelare, do obchodu apod.) v kratasich a pantoflich.
  Etiketa neni o nejake buzeraci cloveka, ale o vyjadrene ucte k mistu, kam clovek prijde. Ale o tom trosku bliz zase nekdy priste.

 6. To byla rychlá odpověď 🙂 Docela se mi ulevilo, že nepáchám až takové přešlapy, v létě většinou nosím ty kožené sandály.
  Můžeš prosím v chystaném článku věnovat i prostor silonkám? Kde se vzaly, a jak je možné, že se tak pevně „zakopaly na pozicích“, co se etikety týká? A proč je jejich pozice stále tak silná, že ani bývalá první dáma Michelle Obama nedokázala tyto konvence zmodernizovat, když ona si to evidentně (z estetického hlediska) dovolit mohla? Vím, že tohle je článek o botách, ale silonky s tímto tématem úzce souvisí, tak tu snad moc neplevelím 🙂

 7. Zastihla jsi me zrovna online. 😀
  Tema silonek je zajimave a zapojim ho teda do clanku o etikete.
  Ale neni v tom zadna veda, proste jde k to, aby se neukazovaly hole nohy. Predstav si nejakou dulezitou obchodni schuzku, kde se resi drahe kontrakty, a mezi kravatakama, kterym leze v podstate jen hlava a dlane, sedi zena v sukni a ma hole nohy. V tu chvili to proste pusobi vulgarne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..