Pomalá móda: co to vlastně je?

2. 12. 2021

Udržitelná móda či pomalá móda/slow fashion – pro mnohé stále tajuplný termín, který se už delší dobu objevuje ve světě módy. Co to vlastně je? Jak to chápat? A proč se tím vůbec zaobírat? To si přehledně řekneme v dnešním článku. A hlavně si povíme, co udržitelné je, a co se tak jenom tváří…

Od fast fashion ke slow fashion

Abychom mohli celé téma lépe pochopit, nejprve se musíme seznámit s termínem fast fashion. Tím se označuje masová produkce oblečení, která je spjatá především s módními řetězci. Byli jste v poslední době v nějakém obchodním centru? Zkuste si vybavit, jak vypadaly jednotlivé obchody s oblečením. Pravděpodobně si vybavíte přeplněné věšáky. Nebo si zkuste otevřít nějaký eshop. Třeba ZARA. Rozklikněte nějakou kategorii, například „šaty“. A schválně, jak dlouho vydržíte rolovat… Jestli zvládnete dorolovat až na konec nabídky, napište mi. Asi vám za to pošlu nějaký diplom za trpělivost…

Jak už asi tušíte, problém je v tom, že se vyrábí víc oblečení, než se ve skutečnosti může prodat. Všechny tyto řetězcové značky chrlí několikrát do roka nové a nové kolekce oblečení. Často jsou plné aktuálních módních výstřelků, nebo jsou věnované jen určitým barvám. Každý řetězec několikrát do roka zaplní svět nepřeberným množstvím oblečení. Často levného a vyráběného z nekvalitních, laciných materiálů, kvůli kterým má oblečení mizernou životnost. Prostě tak, aby obchody maximalizovaly svůj zisk. A tak je na světě doslova a do písmene přehadrováno.

Hlavní problém je ale v dopadech na životní prostředí, a odstrašující je také výroba oblečení v chudých zemích, kde jsou nezřídka k práci využívány děti. (S tím, že je tato problematika na druhou stranu velmi složitá, se můžete blíž seznámit tady.)

Během výroby oblečení dochází navíc k obrovské spotřebě vody (oděvní průmysl drží ve spotřebě vody nelichotivou třetí pozici), jsou využívány různé chemikálie, oblečení putuje z jednoho konce světa na druhý a některé materiály se rozkládají stovky let, takže vzniká spousta odpadu. To vše je jen špička ledovce. A to jsme ani nemluvili o levných čínských obchodech typu Aliexpres nebo Wish.

Protože lidé čím dál více přemýšlejí nad tím, jakou stopu na planetě po sobě zanechají, byla otázka času, kdy se začne s fast fashion bojovat. A tak se začal objevovat termín slow fashion.

Pomalá móda – co to je?

Udržitelná, pomalá móda (slow fashion) je jednoduše postavena na tom, aby co nejméně zatížila životní prostředí a vznikala eticky. Dohlíží se na výrobu materiálu od pěstování surovin až po jejich zpracování, podporuje se menší produkce oblečení, lokální značky a hlavně kvalitní a nadčasové oblečení, které vydrží dlouhou dobu. A tom, jak moc „slow“ daný kousek oblečení je či bude, rozhoduje mnoho faktorů. Ať už je to pěstování a sklízení vstupní suroviny, její zpracování, výroba oblečení, jeho distribuce, ale také odolnost materiálu, jeho údržba, doba, kdy bude někým používán, a také doba jeho rozkladu.

Řetězce a jejich forma udržitelnosti

Ke slow fashion se obrací čím dál víc lidí. Mladá generace už je dnes vychovávána mnohem ekologičtěji než generace starší, je v této otázce více vzdělávána a všeobecně se lidé víc a víc zajímají o svět kolem sebe. Řetězce jsou těmito tendencemi samozřejmě ohroženy, a tak byly nuceny na ně samy reagovat. Proto dnes ve spoustě ochodů narazíte na oblečení se štítkem „udržitelnost“. Znamená to, že je oblečení třeba vyrobené z materiálu, který má nějaký certifikát označující zpracování v souladu s životním prostředím. Takže třeba tričko vyrobené z bio bavlny. Ovšem stále se bavíme o nadprodukci oblečení v řetězcích, o jejich výrobě nejčastěji v Asii a následné distribuci po celém světě, apod. Logicky řetězcová móda nemůže být udržitelná, i když se o to může třeba snažit.

Jak ctít principy slow fashion

Jak tedy principy pomalé módy ctít? Jak se oblékat tak, aby vaše oblečení co nejméně zatížilo životní prostředí, ale také vás a vaši peněženku?

Zaměřte se na kvalitu

To je jeden z nejzásadnějších bodů. Čím déle budete nějaké oblečení nosit, tím méně budete potřebovat nakupovat další. Kvalitní oblečení, které vám ve skříni vydrží roky, je ohleduplné k planetě, ale vlastně i k vám. Ušetříte si další nákupy a ušetříte ve finále i peníze. Určitě znáte krásné rčení: „Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci.“ Jeden vlněný kabát za 5 tisíc, který budete nosit 10-15 let, se prostě vyplatí víc, než když každý rok, či dva kupujete nové levné polyesterové kabáty, co po pár praních zežmolkovatí.

Vybírejte oblečení podle materiálu

Ruku v ruce s kvalitou oblečení jde také kvalita materiálu. Materiálům jsme zasvětili celou sérii článků. Kvalitní materiál opět může prodloužit životnost daného oblečení. Důležité je také to, jak jsou materiály pěstovány a zpracovávány. Za šetrné k přírodě jsou považovány zejména len, bio konopí, bio bavlna nebo třeba tencel/lyocel. Důležitá je také údržba materiálu. Některé materiály jsou přirozeně antibakteriální a tím pádem je není potřeba tak často prát. To opět šetří přírodu, i daný kus oděvu samotný. A opět v mnoha ohledech i vaši peněženku.

Budujte si nadčasový a dobře kombinovatelný šatník

Nikdo neříká, že si nemůžete občas dopřát nějaký ten módní trend nebo něco hodně speciálního, co váš šatník oživí. Ovšem funkční šatník by tak jako tak měl stát na pevném základu – tedy na nadčasových, univerzálních, kvalitních kouscích, které jdou mezi sebou dobře kombinovat. V takovém šatníku vám potom stačí jen pár věcí, které budete průběžně v případě potřeby doplňovat, ale vyhnete se neustálému nakupování nových a nových věcí, které stejně téměř nenosíte. Pokud vůbec nevíte jak na to, můžete třeba využít některé mé služby. 🙂

Nakupujte u lokálních značek

Pokud budete nakupovat u lokálních výrobců, tak v první řadě podpoříte českou ekonomiku a drobné živnostníky. Navíc ale máte jistotu, že je oblečení vyráběno eticky (byť jako národ rádi nadáváme, zákony nás tu chrání v porovnání s chudými asijskými zeměmi opravdu skvěle!). Mnozí menší výrobci také uvádí původ materiálů, ze kterých oblečení vyrábí. Ale hlavně je rozdíl, jestli k vám do Budějovic putuje balíček z Prahy nebo z Bangladéše.

Nebraňte se nákupům z druhé ruky

Když jsem zmiňovala, že je na světe přehadrováno, týká se to všech oblastí. I second handů, outletů nebo různých bazarů. Ať už zajdete do nějakého toho sekáče, nebo kouknete ne Vinted či Marketplace, zjistíte, že je všude prostě šílené množství oblečení. A hlavně tam čím dál víc končí věci nové, nenošené. Pokud nemáte k nákupům z druhé ruky vyloženě odpor, směle do toho. Je to snad ta nejvíc slow móda, která existuje. Místo, abyste si koupili něco nového, prodloužíte využitelnost něčemu, co už jiní nenosí, nebo ani nikdy nenosili. V posledních letech jsou oblíbené také různé SWAPy oblečení, kde lidé mění svoje nenošené věci za nenošené oblečení jiných. Pokud jste z okolí Humpolce, můžete přijít 7. 12. 2021 na SWAP, který pořádám já. 🙂 Nebo si uspořádejte výměnu oblečení třeba se svými kamarádkami.

Nad nákupy přemýšlejte a kupujte jen to, co opravdu potřebujete

Jasně, že si chceme občas udělat něčím radost a něco si koupit prostě jen tak. Ale jedním z principů pomalé módy je to, že kupujete jen oblečení, které opravdu potřebujete, a nehromadíte tak zbytečné množství věcí. Ostatně minimalismus je s udržitelností v módě také spojen. Více o tom, jak nakupovat, si můžete poslechnout v podcastu.

Ať už vás ke slow fashion dovedou ekologické pohnutky, nebo jen vlastní pohodlí, výsledek bude vždy stejný. Budete šetřit planetu, svoje peníze a také většinou svůj čas. Základem je, abyste svůj šatník stavěla na kvalitě před kvantitou a o svých nákupech přemýšlela. Výhodou pro vás bude funkční šatník, oblečení, na které je spoleh, nebo i eliminování nákupů jen na ty nutné.


Jak to máte s módou vy? Nakupujete podle principů pomalé módy a jen jste o tom třeba do teď nevěděla? Nebo řešíte i ekologickou stránku věci? Máte nějaké vlastní typy, jak na udržitelnou módu? Budu se moc těšit na vaše postřehy v diskuzní FB skupině, která je přístupná všem.


PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.