Typy bot a jak je nosit – 2. část

23. 10. 2018

V první části článku jsme si ukázali, jakým způsobem nosit nějaké typy bot – sandály, baleríny, mokasíny, slip-on boty a také nesmrtelné lodičky.
V dnešní druhé části si ukážeme některé další typy bot.

 

6. Tenisky

Minule jsme skončili lodičkami a dnes začneme jejich úplným protikladem, tedy teniskami. Dříve různé druhy tenisek sloužily více méně jen na sportovní aktivity. Vyjma conversek, které tak nějak patřily k rockerům.
Dnes jsou však tenisky velmi populární zejména mezi mladšími ročníky a nosí se skoro ke všemu. Bohužel už občas i k plesovým šatům. Ale o tom si povíme někdy v článku o etiketě. Kromě zmiňovaných conversek jsou dnes součástí běžných outfitů i původně běžecké boty, vansky a další typy tenisek. Nechám na vás, jak moc vás tento trend chytnul.

Tenisky (pinterest.com)

Jak už jsem řekla, dnes se tenisky nosí skoro ke všem stylům oblečení. Klidně i k zimnímu kabátu. Já jsem v tomhle asi konzerva a přeci jen zastávám názor, že tenisky patří ke sportovně a ležérně laděným outfitům. Sama je nosím ráda a někdy je kombinuju i s maličko elegantnějšími věcmi, ale stále tak, aby byl výsledek ležérní, a tenisky se s oblečením netloukly.
Na obrázcích výše se můžete podívat, jak takové kombinování tenisek s oblečením na běžné nošení může vypadat. Conversky budou vždy vypadat skvěle k rockerskému stylu oblečení, ale klidně i k trošku „elegantnějšímu“ městskému stylu, kde uplatníte různá sáčka sportovního střihu, kardigany i volnočasové košile. Různé typy tenisek vypadají skvěle k riflím, různým bundičkám, křivákům, kraťasům a sportovnějším nebo áčkovým sukním.

Příklady z našich obchodů

bata.cz

Stejně jako u bot slip-on platí i u tenisek, že míra ležérnosti outfitu závisí na jejich vzhledu. Pokud jsou tenisky jemnější, jednobarevné a hladké bez výrazných prvků, jsou použitelné u mírně elegantního (ale stále městsky sportovního) oblečení. Pozor si dávejte také na výrazné prvky na botách, ke kterým už musíte šetřit se vzorem na oblečení.

 

7. Polobotky

Mezi polobotky bych zařadila všechny boty, které končí pod kotníky. Obvykle jsou šněrovací a mají nízký podpatek. Velmi oblíbeným typem polobotek jsou oxfordky, které jsou aktuálně také hodně trendy.

Polobotky (pinterest.com)

Polobotky jsou zejména v jarních a podzimních dnech oblíbeným typem bot. Vyrábí se totiž v mnoha provedeních a stylech, mají poměrně univerzální využití a jsou velmi pohodlné. Nejlépe vypadají k různým druhům a typům kalhot. Je možné obout je i k sukni, ale musí působit opravdu jemným a drobnějším dojmem, a neměly by mít příliš hrubou podrážku. Oblíbené oxfordky navíc vypadají docela elegantně a oživí i jednodušší kombinace oblečení. Polobotky můžete nosit nejen k elegantním oděvům, ale také k ležérnímu stylu a ty sportovněji vypadající i ke sportovnímu. Úplně formálně ale polobotky nebudou vypadat nikdy, ačkoliv jsou skvělé například k pánskému stylu.

Příklady z našich obchodů

Polobotky (tamaris.com, bata.cz, eobuv.cz, bata.cz, bata.cz, bata.cz, bata.cz)

Polobotky mají v sobě opět různou míru elegance nebo sportovnosti a podle toho se řídí jejich využití.

Modré polobotky (1. na obrázku) jsou velmi jemné, hladké a mají tenkou podrážku. Jako jedny z mála tak budou vypadat dobře k neformálním sukním a šatům. Vzít si je ale můžete i k jakýmkoliv kalhotám, zejména k těm úzkým.

Decentní a jemné jsou i růžové polobotky (2. na obrázku) nebo zajímavé metalické (3. na obrázku). Obojí by ještě k sukni také šly. Růžové jsou spíše ležérní a metalické působí i velmi elegantně. Zatímco růžové vidím spíše k džínám a jinému méně formálnímu oblečení, metalické by mohly vypadat skvěle i v kombinaci s pukovými kalhotami.

Černé lesklé polobotky (4. na obrázku) a hnědé oxfordky (5. na obrázku) jsou také hodně elegantní a mají takový klasický střih. Budou vypadat dobře téměř ke všem typům užších kalhot – rozevláté palazzo bych nechala k jiným typům bot. Jsou použitelné k formálnějšímu, elegantnímu oblečení, ale i ke křiváku a riflím.

Černé polobotky na hrubší podrážce (6. na obrázku) působí dost robustním dojmem a skvěle zapadnou do rockersky nebo rebelsky pojatých outfitů. Bude jim slušet křivák, bomber nebo riflová bunda. Určitě bych je nenosila k elegantním kabátům a trenčkotům. Při správné rockerské kombinaci si je umím představit i k sukni, ale pouze v případě, že nemáte příliš hubené nohy.

Semišové polobotky s rovnou podrážkou (7. na obrázku) působí dost sportovně. Sednou k různým ležérním outfitům nebo k těm sportovněji laděným. Ideální k nim budou třeba rifle a lehká parka nebo jiná bundička, případně i sportovnější sáčko. Vyhněte se všem romantickým a příliš elegantním motivům.

Modré polobotky (8. na obrázku) působí ještě sportovněji než ty předchozí. Tady už bych kombinovala jen s tím sportovním nebo hodně uvolněným ležérním stylem.

 

8. Kotníkové boty

Kotníkové boty jsou v posledních letech velmi oblíbené. Nosí se od podzimu do jara a existuje spousta různých střihů a typů. Proto jsem se je rozhodla rozdělit do tří skupin, aby to bylo jednodušší a přehlednější.

„Klasické“ kotníkové boty

Nebyla jsem si úplně jistá, jak tento typ bot pojmenovat. Jsou to jednoduše hladké, elegantnější kotníkové boty, které jsou obvykle na zip a mají alespoň nižší podpatek. Působí velmi jemně a žensky.

Kotníkové boty (pinterest.com)

Tento typ kotníkových bot bude vždy působit zejména výrazně žensky. Proto byste měla podobné boty kombinovat především s elegatním oblečením a hrát si pouze s mírou ležérnosti. Skvěle boty vypadají ke krátkým sukním, ať už pouzdrovým nebo áčkovým, a také ke všem úzkým typům kalhot. Kalhoty by měly mít zkrácenou délku nebo byste je měla nosit ohrnuté tak, aby sahaly k okraji bot. Pokud k nim nosíte sukni, nejlépe vypadají kotníkové boty k silnějším a tmavším punčocháčům, což jsme si řekli už v článku Jak si vybrat boty. Pokud je chcete nosit k tělovým silonkám, sáhněte spíš po světlejších barvách bot.

Příklady z našich obchodů

Kotníkové boty (bata.cz)

U tohoto typu bot zapomeňte na sportovní oblečení – jakékoliv sportovní bundy apod. Hladké kotníkové boty si žádají určitou míru elegance. Čím vyšší a užší podpatek a hladší bota, tím elegantněji a formálněji se můžete obléknout. Nižší a širší podpatky už samozřejmě snesou i určitou míru ležérnosti, takže boty uživíte nejen ke kabátům, ale také třeba k různým křivákům.

 

Chelsea boty

Chealsea jsou specifickou odnoží kotníkových bot. Poznáte je podle gumové vsadky na boku, která usnadňuje jejich obouvání. Většinou mají jen nižší podpatek, ale existují i elegantnější střihy s vyššími podpatky.

Chelsea boty (pinterest.com)

Obvykle ale chealsea působí relativně ležérně s vyšší mírou elegance než u jiných sportovně-ležérních bot. Vypadají tak skvěle nejen ke koženým bundám, bombrům, parkám a prošívaným bundám, ale také ke klasickým kabátům a trenčkotům. Nejlépe vypadají ke kalhotám, ale některé typy můžete vzít i k sukni. Kalhoty se opět nosí krátké nebo ohrnuté tak, aby končily u okraje bot.

Příklady z našich obchodů

1. tamaris.com, 2. bata.cz, 3. bata.cz, 4. bata.cz, 5. bata.cz, 6. bata.cz, 7. bata.cz, 8. tamaris.com, 9. tamaris.com, 10. tamaris.com

Na obrázku vidíte, že chelsea boty mohou mít opravdu rozlišné střihy. Prvních šest ukázek  reprezentují jemnější typy, které se budou hodit k elegantnějšímu oblečení a dají se obout určitě i k sukni. Zejména boty v koňakové barvě s vyšším podpatkem (2. na obrázku) jsou velmi elegantní a k různým druhům sukní a šatů budou vypadat moc dobře.

Poslední čtyři ukázky jsou hrubší, robustnější a mají mnohem nižší míru elegance. Budou se hodit spíš ke kalhotám, s výjimkou vínových bot (8. na obrázku), které by se hodily i k různým neformálním a ležérně pojatým sukňovým outfitům.

Béžové (9. na obrázku) a modré (10. na obrázku) boty jsou zase vhodné především k riflím a zapadnou i do sportovnějších outfitů.

 

Šněrovací kotníkové boty

Dalším typem kotníkových bot jsou ty šněrovací. Jsou praktické zejména pro ženy, které mají štíhlé nohy. Ovšem je potřeba mít na paměti, že šněrování výrazně snižuje míru jejich elegance a formálnosti.

Kotníkové šněrovací boty (pinterest.com)

Šněrovací boty se rozhodně nehodí k formálnímu oblečení a v podstatě téměř ani k tomu elegantnímu. Užijete je spíše v různých ležérních, rebelských, rockerských nebo sportovních outfitech. Opět velmi záleží na vzhledu bot. Pokud chcete šněrovací boty nosit k sukním, měl by být styl vašeho oblečení šněrovacím botám přizpůsoben. Stále platí, že si k sukni a šatům vybíráme boty, které nepůsobí příliš robustně nebo sportovně.

Příklady z našich obchodů

1. tamaris.com, 2. tamaris.com, 3. eobuv.cz, 4. bata.cz, 5. bata.cz, 6. bata.cz,

Má-li šněrovací bota menší podpatek, jemnou podrážku a celkově jemnější vzhled, opět se bude hodit nejen ke kalhotám ale i k sukním. První, druhé a třetí boty na obrázku bych se tak vůbec nebála kombinovat právě s ležérněji působícími sukněmi. Zejména hnědé s vyšším podpatkem (1. na obrázku) působí i poměrně elegantně.

Černé boty (4. na obrázku) jsou dost na hraně a v kombinaci se sukněmi bych byla opatrná. Budou vypadat lépe k různým úzkým kalhotám v kombinaci s křivákem nebo parkou.

Wolkery (5. na obrázku) jsou teď hodně moderní. Působí už ale spíše sportovním stylem, takže bych je nenosila ke klasickým elegantním kabátům, ale spíš k různým oversized a kabátům sportovního střihu. Ladit budou také s parkou a prošívanými bundami.

Béžové boty (6. na obrázku) už jsou vyloženě sportovní, takže je možné zařadit je pouze do ležérních a sportovních kombinací.

 

9. Kozačky

Klasické kozačky jsou takovým nesmrtelným zimním evergreenem, ačkoliv jsou v posledních letech poměrně vytlačovány oblíbenými kotníkovkami. Vyrábí se v různých provedeních, seženete je s rovnou podrážkou, na nižších podpatcích i na těch vysokých. A ve většině případů působí jednoduše a elegantně.

Kozačky (pinterest.com)

Kozačky vypadají odjakživa skvěle k sukni a kabátu. Opět platí známé pravidlo, že čím jsou boty jemnější a hladší, tím působí elegantněji. Pokud mají boty šněrovaní nebo působí robustně, hodí se spíš k ležérnímu stylu. Poslední desetiletí se kozačky kromě sukní nosí hodně také k úzkým kalhotám, které se zastrkují dovnitř. Určitě nikdy nenoste kalhoty přes kozačky. Bude to vypadat velmi nemoderně.

Příklady z našich obchodů

bata.cz

První dvoje kozačky na obrázku jsou velmi elegantní a budou vypadat skvěle k sukním, kabátům a dalšímu elegantnímu nebo i formálnějšímu oblečení do práce. Tady bych podotkla, že kozačky také nejsou společenská obuv. Pokud v nich vyrazíte do divadla, přezujte se v šatně do normálních lodiček.

Vínové kozačky (3. na obrázku) a černé kozačky s přezkami (4. na obrázku) jsou velmi univerzální. Jejich střih je stále dost elegantní na to, abyste je nosila k sukním, ale zároveň už se hodí i k ležérnějším outfitům.

Poslední troje kozačky jsou ze všech kozaček nejméně elegantní a se sukněmi bych už je moc nekombinovala, pouze v případě, že jejich styl bude spíš sportovnější a pohodový. Skvěle budou všechny vypadat spíše k riflím a svetrům.

 

10. Overknee kozačky

Posledních pár let se do módy vrací kozačky nad kolena, případně v úrovni kolen. Jejich velká výhoda je ta, že vám slušivě prodlouží nohy. Zároveň bych je ale doporučila pouze ženám, které mají štíhlejší nohy a stehna. Ženy s nadváhou by asi měly sáhnout raději po nižších typech kozaček.

Pokud si nechcete overknee pořizovat, ale tento styl se vám líbí, můžete zvolit kompromis – klasické kozačky a k nim nadkolenky.

Overknee kozačky (pinterest.com)

Overknee se nosí zejména ke kratším áčkovým sukním a pleteným svetrovým šatům. Můžete je ale natáhnout i přes úzké kalhoty nebo legíny. Overknee jsou hodně ženské a nejlépe k nim vypadají různé kabáty a ponča. Na podzim mohou vytvořit zajímavý efekt také s křivákem.

Příklady z našich obchodů

bata.cz, eobuv.cz, eobuv.cz, bata.cz, bata.cz, eobuv.cz

Stejně jako u klasických kozaček i u těch overknee se s různými střihy mění míra elegance/ležérnosti a podle toho je třeba volit i zbytek oblečení. Sportovní styl ale s tímto typem bot nikdy nevytvoříte, proto se stále držte těch elegantnějších kousků.

 

11. Sněhule

Posledními botami, na které se podíváme, jsou sněhule. Ty jsou určené zejména do sněhové nadílky. Nejvíce se uplatní na horách nebo na procházkách do zimní přírody. Své místo si ale našly i ve městě, zvlášť pokud je mrazivá a bíla zima.

Sněhule (pinterest.com)

Proti sněhulím ve městě vůbec nic nemám. Zima je holt zima a mít nohy v teple je základ. Nicméně musíte mít na paměti, že sněhule vždy budou ladit pouze ke sportovně a vycházkově pojatým outfitům. Nejlépe se hodí k prošívaným bundám a kabátům, kulichům a džínám, manšestrákám nebo jiným úzkým kalhotám. Pokud už k nim vezmete kabát, nesmí být jeho střih příliš elegantní.

Příklady z našich obchodů

eobuv.cz, bata.cz, eobuv.cz, eobuv.cz, bata.cz

Na ukázce z našich obchodů vidíte, že míra sportovnosti u různých typů sněhulí kolísá. Zatímco první sněhule vypadají hodně městsky, poslední už jsou vyloženě sportovní. Stejně tak může kolísat styl vašeho outfitu od výrazně ležérně městského až po hodně sportovní.

Boty, které jsem uvedla jako příklady z našich obchodů, můžete opět najít v nákupním okénku.

 

Pomohly vám články o typech bot v něčem? Myslíte, že jste si trošku utřídila informace a příště budete s výběrem bot tápat o něco méně? Máte nějaké vlastní postřehy? Budu se těšit na vaše komentáře.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.