Proč na konzultacích (ne)řeším délku kalhot?

13. 4. 2021

Délky kalhot řeším na konzultacích šatníku málokdy, protože málokterá z vás má krátké nohy! Tak by asi zněla stručná odpověď na úvodní otázku. Pokud vám stačí, můžete si dnes přečíst něco jiného. 🙂 Pokud nestačí, nebo jsem ve vás vzbudila zvědavost, samozřejmě mám pro vás odpověď delší.

Cesta do hlubin ženské duše

Díky práci stylistky poznávám spoustu různých žen. Liší se opravdu v mnohém. Mají různé tvary postavy, různou barvu vlasů, různé potíže v oblasti módy a úplně jiné životní příběhy. Ale potvrdila jsem si, že jednu věc máme snad všechny ženy do jedné společnou. Posuzujeme se příliš přísně!

Když se stanete stylistkou, přidruží se k tomu částečně i práce psychoterapeuta. 🙂 Nebo alespoň „pracovní pozice“ blízké kamarádky, která naslouchá. Jen tak totiž můžete svým zákaznicím opravdu funkčně pomoci. A já těm svým naslouchám moc ráda a doufám, že i dostatečně pozorně. A úplně pokaždé mě trápí hlavně to, jak strašně neobjektivně se ženy vidí. Kolik mají úplně zbytečných „mindráků“ a skrytých obav. Proto se také snažím, abych jim od toho všeho dokázala co nejvíc ulevit.

Často se tak stává, že nějaká žena chce v módě řešit věci, které podle mě k řešení vůbec nejsou. A hodně často se to týká právě délky kalhot a sukní. Máme zřejmě někde v hlavě zakořeněnou myšlenku, že by naše nohy měly být co nejdelší, a tak bychom si je za žádnou cenu neměly opticky zkracovat. Zkracovat nohy si asi opravdu nechce žádná z nás, ale pokud to nepoženeme do extrémů (třeba široké tříčtvrťáky s nízkým pasem), obvyklé délky kalhot nám nijak zvlášť neublíží. Pouze nám nohy opticky výrazně neprodlouží.

Zahlcená hlava nikomu nepomůže

Proto třeba délku kalhot řeším pouze s ženami, které mají nohy jako problematickou partii. Kdyby ke mě na konzultaci přišla třeba Rachel Bilson, tak bych se s ní na délku spodních (ale i horních) dílů oblečení opravdu detailně zaměřila. Pokud ke mě ale přijde žena, která má „standardně dlouhé“ nohy, bez nějakých větších disproporcí, raději se s ní soustředím na to, co řešit opravdu potřebuje.

Rachel Bilson

A nejde samozřejmě jen o nohy! Můžeme takto mluvit o čemkoliv jiném. Nebudu třeba s ženou s „průměrnou šířkou“ ramen řešit, jestli má nebo nemá nosit aplikace na ramenou, ramenní vycpávky apod.

Na konzultacích se vždy snažím se zákaznicí řešit hlavně to, co řešit opravdu potřebuje. Protože i tak dostane ode mě spoustu informací, které potřebuje zpracovat, a poté převést do praxe. A já jí nechci hlavu zbytečně zatěžovat ještě víc.

Zásadní rozdíl mezi teorií a praxí

A tady se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu. Já samozřejmě chci, aby vám to co nejvíc slušelo a mohla jste se cítit co nejvíc dobře. Ale taky chci, abyste si reálně dokázala na sebe něco koupit a neměla chuť se oběsit pokaždé, když otevřete nějaký eshop nebo vstoupíte do obchodu.

Protože to se vám přesně bude dít, když vás zahltím teorií, dám vám přesné návody na to, jak dlouhé a široké mají přesně být vaše kalhoty, halenky, rukávy, kabáty, kardigany, jaký tvar přesně musí mít váš výstřih, které odstíny přesně můžete a nemůžete nosit, jaký kontrast barev a tmavosti si máte v oblečení držet, jaký tvar náušnic si máte vybírat, kolik knoflíků na kabátu je málo a kolik už moc, jaký sklon mají mít klopy vašeho kabátu, jakou přesnou šířku mají mít pruhy na vašich spodních a na vašich horních dílech, jestli má být sako dlouhé ke kyčli nebo 2 centimetry pod ni a tak dál, a tak dál… už otevíráte okno, že z něj radši vyskočíte, jen abyste to už nemusela číst dál?

A to já přesně nechci! Nechci, abyste před zrcadlem zoufale řešila, že tenhle kardigan je sice naprosto úžasný a vždycky jste si ho přála, ale máte ho až ke kolenům a správně byste měla mít délku 3 centimetry nad. Nechci, abyste podnikala zbytečné výpravy do obchodů a odcházela s prázdnou, protože tam přesně na váš typ postavy nemají žádné oblečení.

Naopak chci, abyste šla do obchodu s tím, že víte, co rozhodně nechcete, měla představu toho, co hledáte, a hlavně se toho nebála.

Protože není čeho se bát! Střihové možnosti nejsou nekonečné, nabídka obchodů bývá plus mínus stejná a vy do toho obchodu přece půjdete vybavená informacemi o tom, kdo jste, co se vám líbí a proč se vám to líbí, a také informacemi o tom, co vůbec nemá cenu zkoušet. Takže z něj pravděpodobně odejdete s nějakou hezkou věcí, která se vám bude líbit a bude vám slušet. A věřte, že nikdo nepozná, že „správně měla být“ o centimetr delší nebo kratší.

Obecná teorie odívání je sice fajn a zní logicky. Ale ne vždy je použitelná v praxi. Hezky se oblékat nás má těšit a vyvolávat v nás příjemné pocity. A ne zoufalství z toho, že je to strašně těžký a my si s tím nevíme vůbec rady.

Pokud u mě někdy absolvujete některou z konzultací, slibuju, že na ní dostanete dostatek informací, které budete potřebovat k tomu, abyste se slušivě oblékala. A budeme se na ní věnovat všemu, čemu si přejete! Pokud pro vás bude délky kalhot důležité, budu je s vámi řešit ráda. 🙂

Stěžejní pro mě ale vždycky bude to, abyste si na sebe dokázala vůbec něco koupit, a aby to pro vás bylo co nejsnazší.

 

 

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.