Nechcete působit usedle? Zacházejte opatrně s hnědou barvou!

8. 4. 2021

Hnědá barva nepatří mezi neutrální barvy a působí usedle. To jsou dvě fakta, která byste měla mít na paměti, a také důvody, proč byste s hnědou měla pracovat opatrně.

Barvy mají různé vizuální a psychologické působení, které není radno úplně opomíjet. Pokud barvám věnujete pozornost, neměla byste řešit pouze to, jestli vám daná barva sluší nebo ne, ale také to, jestli ladí ke zbytku oblečení, a jaké je její vizuální působení.

Hnědá barva působí většinou usedle nebo volnočasově. Záleží, na jakém oblečení je použitá. Když si vybavíte například značku Bushman, která se zaměřuje na outdoorové oblečení, zjistíte, že jejich časté používání hnědé barvy není náhodné. Je to barva spjatá s přírodou, s čundrováním apod.

Pokud ale hnědou barvu použijete například na elegantní oblečení, může se snadno stát, že výsledek bude velmi usedlý. Je to dáno tím, že si naše podvědomí hnědou barvu spojuje také se stářím, s našimi babičkami. Jakou barvu si vybavíte, když řeknu „babiččiny bačkory“ nebo třeba „babiččiny tesilky“?

Nedávno jsem s jednou svojí zákaznicí na konzultaci stylu řešila, že se v elegantním oblečení cítí velmi usedle. Zároveň jí to ale k elegantnímu a ženskému šatníku táhlo. Měla za sebou určení barevného typu a hnědou barvu vnímala jako svůj vhodný neutrál. Proto ho často kombinovala s barevným oblečením a výsledek byl vždy těžkopádný. Došly jsme spolu nakonec k tomu, že problém je právě v používání hnědé barvy, kterou když nahradí za jiný neutrál nebo jinou pasivní barvu, bude výsledek mnohem svěžejší.

Pro pořádek ještě uvedu, že v článku mluvíme o „klasické hnědé“ barvě bez nějakých přidruženým odstínů jako je koňaková, camel apod. Je zde myšlená opravdu klasická tmavší hnědá barva.

Jak hnědou barvu určitě nenosit

Pokud patříte mezi milovníky hnědé, zbystřete. Dám vám pár rad, jak hnědou určitě nenosit, pokud nechcete působit usedle a tím pádem starším dojmem.

Nekombinujte hnědou barvu s klasickými kousky

Hnědá barva by neměla být kombinována s klasickými, usedlými střihy oblečení – klasický blazer, sako, pulover, tvídová sukně, vlněné punčocháče apod. V takovém případě i mladé a štíhle modelky můžou působit starším dojmem.

Stejně tak buďte opatrné, když je hnědá barva použitá na kostkovaném vzoru, žebrovaném materiálu, kalhotách s puky, semiši, manšestru, hrubší pletenině, apod.

Jak navíc na obrázku výš vidíte, nepomohou vám ani aktuální módní trendy. Zkuste si ve vyobrazeném oblečení představit samu sebe nebo jakoukoliv „normální ženu“ ve věku 25+.

Rozdílné působení hnědé barvy a neutrální béžové si můžete prohlédnout také na následující fotce, kde má modelka formálnější oblečení. S béžovou barvou je outfit mnohem mladistvější.

Opatrně s barevnými kombinacemi

Hnědá barva také nevypadá dobře ani v kombinaci se všemi aktivními barvami. Záleží samozřejmě na konkrétním případu a kombinaci (a také odstínu hnědé), ale hnědá si s jinými barvami ne vždy rozumí. Víc než v jakémkoliv jiném případě platí, že byste při kombinování hnědé měla vědět, co děláte. Fungují spíš kombinace s teplejšími barvami – třeba s teple žlutou, tomatově červenou nebo s teplými odstíny modré. Ale spousta barev bude s hnědou vypadat jednoduše „divně“.

Jak hnědou správně nosit

Pokud máte hnědou ráda, určitě ji nezatracujte. Je spousta možností, jak ji nosit slušivě!

Tón v tónu

Sázkou na jistotu jsou kombinace s dalšími přírodními odstíny, tedy outfity tón v tónu. Využijete zde příjemné vyznění hnědé barvy spolu s teplými, přírodními tóny.

Zajímavé střihy a uvolněný styling

Důležité je také to, abyste hnědou nosila na kouscích oblečení, které nepůsobí klasicky a „nudně“. Využijte zajímavé materiály, textury, lesk, netypické střihy. Velmi vám také pomůže mladistvý, hravý a šik styling, ležérnost, nebo určitá nekonvenčnost oblečení. Jednoduše se musíte vymanit z kolonky „klasický“.

Hnědé doplňky

Hnědá barva také vypadá skvěle na doplňcích, kde se jí určitě nemusíte bát. Jen si opět dejte pozor, s kterými barvami je kombinujete.

Tip na závěr

Hnědá barva má samozřejmě velkou spoustu odstínů. Na tom, jak bude daný odstín působit, závisí velká spousta věcí. Všeobecně se ale dá říct, že nejlépe vypadají výrazně teplé, čokoládové odstíny hnědé barvy. Naopak ty tlumenější s příměsí šedé mají vyšší míru zmiňované usedlosti a celkově nejsou tak slušivé.

Jaký je váš vztah k hnědé barvě? Máte ji rádi nebo si ji do šatníku zásadně nepouštíte? Budu se těšit na vaše postřehy v naší FB skupině.

Zároveň si můžete prohlédnout více outfitů s hnědou barvou ve FB albu.

Zdroj foto: Pinterest.com

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Ať ti neunikne nový článek!

Přihlaš se k odběru novinek!

Vaše osobní údaje uchovávám v soukromí a jsou viditelná pouze pro třetí stranu, která zajišťuje tuto službu. Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.